Zawodowa armia kusi młodych Dolnoślązaków

  Zawodowa armia kusi młodych Dolnoślązaków

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przybywa ludzi, którzy chcą być żołnierzami. Magnesem są dla nich pieniądze i stabilność.
  We wrocławskiej Wojskowej Komendzie Uzupełnień ustawiły się kolejki chętnych do służby w zawodowej armii. Tylko od początku stycznia zgłosiło się 30 osób, przez cały grudzień - 42. To dużo. Wystarczy porównać te dane ze statystykami z jedenastu miesięcy ubiegłego roku: od stycznia do listopada 2008 r. wolę pracy dla wojska zgłosiło we Wrocławiu w sumie 130 osób.

  Od początku roku w Polsce nie ma obowiązkowej służby wojskowej. Dlaczego mimo to zgłaszają się ludzie, którzy chcą włożyć mundur?
  - Mam rodzinę na utrzymaniu, a w wojsku mogę liczyć na konkretną pensję i pewną pracę, przynajmniej na czas kontraktu - mówi Paweł Domański z Oleśnicy, który w czwartek przyjechał do WKU we Wrocławiu. - Poza tym, uwielbiam jazdę motocyklem. Trafię do Kompanii Regulacji Ruchu w Oleśnicy. Do pracy będę miał 5 minut - zachwala.

  Na co może liczyć ktoś, kto chce wstąpić do profesjonalnej armii? Będzie miał stabilnego, państwowego pracodawcę. To szczególnie ważne w czasie kryzysu, gdy coraz więcej prywatnych firm zwalnia pracowników.

  Kuszące są też zarobki. Szeregowy zawodowy żołnierz będzie w tym roku zarabiał 2050 złotych netto. Korzyści jest jednak więcej. Wojsko zapewnia mu darmowe wyżywienie, zakwaterowanie, raz w roku przejazd na terenie Polski, co roku dodatkową pensję, tzw. trzynastkę. A wkrótce, prawdopodobnie, żonatym żołnierzom wojsko zaoferuje też mieszkanie.
  - Dajemy również możliwość rozwoju - podkreśla komendant WKU nr 1 we Wrocławiu, ppłk Bolesław Zawadzki. - Podnosimy kwalifikacje i kształcimy naszych żołnierzy za darmo.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama