Wrocław: Historia neonów Dworca Głównego PKP kryje wiele...

  Wrocław: Historia neonów Dworca Głównego PKP kryje wiele ciekawostek (FOTO)

  Weronika Skupin, fot. Jarosław Jakubczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Historia neonów Dworca Głównego PKP kryje wiele ciekawostek (FOTO)
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Jarosław Jakubczak

  Wykład o neonach wygłoszony przez Bogusława Moleckiego zgromadził pełną Salę Sesyjną na Dworcu Głównym PKP i był naprawdę porywający. Pan Bogusław to wykładowca Politechniki Wrocławskiej i pasjonat, który o neonach dworca głównego oraz apteki kolejowej i domu kolejarza wie wszystko. Po wykładzie jego syn i córka pomogli mu odpalić neon, który znajdował się kiedyś przy aptece kolejowej.
  Dowiedzieliśmy się m.in. tego, że neony to jedne z najbardziej energooszczędnych źródeł światła. Historii dworca towarzyszyły od początku, przez długi czas jako nośnik reklamy. W latach 80. ich funkcja stała się czysto informacyjna. Władze PRL-u nie wydawały pieniędzy na reklamy. - Za to obywatel musiał wiedzieć, gdzie jest posterunek milicji czy dworzec - śmiał się Bogusław Molecki.

  Wtedy budynek dworca zdobiło aż 12 neonów Wrocław Główny: po jednym na halach peronowych po wschodniej i zachodniej stronie (te witają nas, gdy wjeżdżamy pociągiem na dworzec), nad wejściem głównym, czy nad wejściem do tunelu od strony ul.
  Suchej - Ten ostatni był czerwony, do dworcowego tunelu wchodziło się jak do piekła - opowiadał Molecki. Pozostałe neony "Wrocław Główny" wisiały na czterech peronach - świeciły one po dwóch stronach. Te ostatnie miały różne kolory. - Całe życie przyjeżdżałem na trzeci peron i byłem święcie przekonany, że wszystkie neony na peronach świeca na niebiesko. Tymczasem kolory były różne - mówił Bogusław Molecki.

  Neony - dzieła ludzkich rąk, które wyginały świetlane rurki w przeróżne kształty, ozdabiały też kiosk WARS, kasy biletowe, kino, aptekę dworcową i wiele innych miejsc na dworcu.

  Lata 90. to czas prywatnych przedsiębiorstw i zalewania dworca reklamami produktów, zazwyczaj z zachodu, zrobionymi z dykty. - Hol dworca wyglądał jak disco polo. Gdy dworzec remontowano pod reklamą Coca-Coli odkryto neon: "cukry napoje" - opowiadał Bogusław Molecki.

  Gdy w 2010 roku rozpoczynano remont dworca, pan Bogusław demontował tu tabliczki. Część reklam była już zdjęta. - Nikt nie wyłączył jednak megafonów i na dworcu bez ludzi wciąż brzmiały komunikaty o przyjazdach i odjazdach pociągów - opowiada pasjonat.

  Neon "Dobry wieczór we Wrocławiu" powstał w latach 60., a ludzik uchylający kapelusza, był wtedy większy niż obecnie. Neon postawiono na dachu bloku, w którym mieszkali kolejarze z rodzinami. Gdy w latach 80. budynek zmieniał właściciela, zaprojektowano dodatkowe okno i ludzika trzeba było zmniejszyć. Sam napis z białego stał się czerwony.

  Kolej miała swoją służbę zdrowia, a gdy aptekę kolejową likwidowano, aptekarze neon z niej przekazali Politechnice. Bogusław Molecki odpalił go dziś na dworcu. Można go podziwiać na mostku wschodnim nad głównym holem.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super wykład

   Raf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 20

   Panowie studenci.Nie przejmujcie się tym idyjotą.Człowiek albo nie wie co albo nie ma pojęcia o czym pisze.Zazdroszczę wam super lektora wystarczyło posłuchać chwilę a już wiadomo było że to bardzo...rozwiń całość

   Panowie studenci.Nie przejmujcie się tym idyjotą.Człowiek albo nie wie co albo nie ma pojęcia o czym pisze.Zazdroszczę wam super lektora wystarczyło posłuchać chwilę a już wiadomo było że to bardzo mądry człowieku a przede wszystkim opowiadał o tym faktycznie z pasją.Kogoś takiego można słuchać godzinami.Nie należę do pilnych słuchaczy i naprawdę ktoś już musi naprawę mnie zaciekawic żebym się nie nudzil.Ten człowiek opowiadał to w taki sposób że naprawdę żal było wychodzić z sali i do tego jeszcze ten neon.Dla kogoś kto pamięta tamte czasy gdy święcił nad apteka...łza się w oku kręci.czekam jesieni na następny wykład.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wykład super

   Wro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 19

   Ale tę "relację", bo nie nazwę tego artykułem, czyta się ciężko..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Neony

   Leon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 64

   Ten Pan udający kolejarza na Politechnice niech zastosuje neony u siebie w .... I przestanie udawać kolejarza. ŻENADA !!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Neony

   Gadulski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 38

   Leon to zwykły, zakompleksiony internetowy Troll... Dajcie mu spokój...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wypowiedź niegodna nawet pana Henia spod sklepu

   student doktora Moleckiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 33

   Znasz tego człowieka? Miałeś z nim w ogóle styczność, że gadasz takie rzeczy? Jako student podziwiam jego potężną wiedzę, a przede wszystkim chęć zaszczepienia w studentach umiejętności myślenia...rozwiń całość

   Znasz tego człowieka? Miałeś z nim w ogóle styczność, że gadasz takie rzeczy? Jako student podziwiam jego potężną wiedzę, a przede wszystkim chęć zaszczepienia w studentach umiejętności myślenia logicznego. Wiele osób uwalało, bo nie potrafili wykazać, że takową posiadają. To dzięki niemu dumnie nazywam się inżynierem!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Potwierdzam

   student doktora Moleckiego 2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 36

   Całkowicie zgadzam się z przedmówcą. Doktor Molecki to człowiek z ogromną więdzą oraz niebywałym poczuciem humoru. Dzięki temu oraz dzięki powołaniu (dokładnie tak - powołaniu, ponieważ już po...rozwiń całość

   Całkowicie zgadzam się z przedmówcą. Doktor Molecki to człowiek z ogromną więdzą oraz niebywałym poczuciem humoru. Dzięki temu oraz dzięki powołaniu (dokładnie tak - powołaniu, ponieważ już po jednym wykładzie łatwo można dostrzec, że doktor Molecki pracuje na PWr z powołania a nie z konieczności) zajęcia z Nim to czysta przyjemność.
   Co do żenującej wypowiedzi Leona - człowieku, słyszałeś kiedyś o czymś takim jak pasja?
   Odsyłam do słownika, sprawdź - może dowiesz się co to takiego.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama