Co się wydarzyło w Filharmonii Dolnośląskiej? Oto kulisy...

  Co się wydarzyło w Filharmonii Dolnośląskiej? Oto kulisy brutalnego morderstwa

  Alina Gierak, Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Filharmonia odwołała koncerty, m.in. ten zaplanowany na dziś. Niewykluczone, że 22 marca zagra Requiem Mozarta w intencji dwojga ofiar zabójcy

  Filharmonia odwołała koncerty, m.in. ten zaplanowany na dziś. Niewykluczone, że 22 marca zagra Requiem Mozarta w intencji dwojga ofiar zabójcy ©fot. Marcin Oliva Soto

  W całej Polsce mówiono o morderstwie harfistki i ochroniarza z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Czy po takiej tragedii można grać koncerty? Jak wrócić do normalnego życia?
  Filharmonia odwołała koncerty, m.in. ten zaplanowany na dziś. Niewykluczone, że 22 marca zagra Requiem Mozarta w intencji dwojga ofiar zabójcy

  Filharmonia odwołała koncerty, m.in. ten zaplanowany na dziś. Niewykluczone, że 22 marca zagra Requiem Mozarta w intencji dwojga ofiar zabójcy ©fot. Marcin Oliva Soto

  Andrzej Kowzan, który gra w Filharmonii Dolnośląskiej na skrzypcach, przekłada nuty utworów, które 8 marca miał wykonywać z kolegami z orkiestry oraz harfistką Victorią Anną Jankowską. - Czy jeśli kiedykolwiek potem przyjdzie mu zagrać uwerturę - fantazję z "Romea i Julii" Piotra Czajkowskiego, uda mu się nie myśleć o tragicznej śmierci Victorii?

  Tydzień jak w malignie
  Na razie nie może przestać rozmawiać z innymi muzykami o tym, co zastali, przychodząc tydzień temu do pracy.
  Roztrząsają próby środową i czwartkową. Czy mogli przewidzieć, że kolega, który pomagał ustawiać im pulpity, zabije ochroniarza i harfistkę? Marek Nowak, kierownik biura koncertowego i marketingu Filharmonii Dolnośląskiej, wraz z panią z kasy zastanawia się, jak zwrócić bilety wykupione na ten feralny dzień.

  Staram się wyrzucać z głowy myśli o zbrodni. Ale nie sposób się ich pozbyć. Szukam wytłumaczenia, dlaczego to się u nas stało

  Zuzanna Dziedzic, która szefuje muzycznej placówce od ponad 20 lat, odbiera mejle ze słowami wsparcia i współczucia. Muzycy przysyłają je z całego świata. Piotr Paleczny napisał z Nowego Jorku. Przyjaciele Filharmonii Dolnośląskiej z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z Warszawy zamówili mszę za ofiary, rodziny i muzyków. - To znakomita placówka - kilka razy powtarza prof. Roman Lasocki z UMFC. - Czuliśmy się tu bezpiecznie - podkreśla profesor.

  Marek Nowak przyznaje, że stara się wyrzucać z głowy myśli o zbrodni. - Nie sposób się ich pozbyć. Szukam jakiegoś wytłumaczenia tego, co tu się stało. Ale racjonalnie wyjaśnić się tego nie da - mówi. Z pracownikami Filharmonii Dolnośląskiej rozmawiają już psycholodzy. Mówienie o tragedii pomaga.

  Nie takiej sławy chcą
  Gdyby ten rozgłos, jaki teraz przeżywają , związany był z wydarzeniem muzycznym, znakomitym koncertem czy płytą, symfonicy z Jeleniej Góry byliby w siódmym niebie. Ale nie o taką sławę im chodziło... Muzycy przyznają, że wiele osób dopiero teraz dowiedziało się, że w Jeleniej Górze jest filharmonia. A przecież nie są anonimowym zespołem. Istnieją od 1964 roku i grali z najlepszymi: Krzysztof Pendercki, Konstanty Andrzej Kulka, Kazimierz Kord, Jerzy Swoboda, Wanda Wiłko-mirska, Kaja Danczowska, Roman Lasocki, Krzysztof Jakowicz, Vadim Brodski, Piotr Paleczny - wymieniać można długo.

  Wśród osiągnięć zespołu jest też siedem nagranych płyt, m.in. z IX symfonią Ludwiga van Beethovena, oratorium "Eliasz" F. Mendelssohna, Pasją według św. Jana J.S. Bacha, klasyką w nowym brzmieniu. Komplementy, które pod adresem muzyków jeleniogórskich wygłaszali znani dyrygenci, nie były wcale grzecznościowe. Piotr Rubik zaprosił ich do wykonania swoich oratoriów. - Tylko tutaj mógł się udać Festiwal Gwiazdy Promują, podczas którego uczniowie grają ze słynnymi profesorami - opowiada prof. Roman Lasocki.

  Podwójny dramat
  W Jeleniej Górze w orkiestrze przeżywają dramat podwójnie. Bo nie dość, że do morderstwa harfistki i ochroniarza doszło na terenie filharmonii, to zabójcą okazał się ich kolega. Człowiek, z którym razem jeździli w trasy. 29-letni Michał M. pracował od trzech lat w dziale technicznym. - Pochodził z Wrocławia. Wcześniej pracował za granicą, we Włoszech - mówi Tomasz Jurczyk, pracownik techniczny z 13-letnim stażem. By trafić do jego działu, Michał musiał mieć wykształcenie o profilu technicznym. Do zawodu technika scenicznego nie przygotowuje żadna szkoła, więc nauczyć się go można jedynie poprzez doświadczenie. - W zależności od ustawienia orkiestry, ustawiamy instrumenty. Robimy oświetlenie. Odpowiadamy za szereg czynności, bez których koncert nie mógłby się odbyć - tłumaczy technik.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytanie

   mj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 41

   Jak żyć Donaldu Tusku... Z? :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie nie dojdą do siebie nigdy!

   Realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 33

   zostana warzywami i popełnia masowe samobójstwo K***a tępaki z redakcji.
   Jak można takie kretyńskie pytania zadawać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyjscia sa dwa

   marecco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 62

   albo zburzyc ten budynek i postawic nowa filharmonie albo zmienic robote takie wnioski mi sie nasuwaja po przeczytaniu niezbyt madrego tytułu .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Serio?

   popis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 29

   Serio, zapłaciłeś dychę za taką przyjemność? Możesz nam streścić główne wnioski z artykułu?:D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   9,90 złotego

   bobslej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 67

   d*** sobie wytrzyjcie na czysto debile!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pocałujcie mnie

   dupa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 98 / 69

   Pozdrawiam.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mnie rówież pocałujcie w dupę debile!

   bobslej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 34

   jak wyżej

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama