Biskup Marek Mendyk: Czuję tremę przed święceniami

  Biskup Marek Mendyk: Czuję tremę przed święceniami

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z nowo powołanym biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, ks. dr. Markiem Mendykiem.
  Ksiądz Biskup zostanie 31 stycznia wyświęcony w legnickiej katedrze. Na uroczystości przyjadą biskupi z Polski i z zagranicy. Czy Ekscelencja czuje tremę?

  Tak, trochę czuję. Nie przespałem jednej czy dwóch nocy. Ale zdążyłem się z tym oswoić. Przyjadą też moi najbliżsi: mama, brat, siostra, koledzy. Może nawet moje miłości z przedszkola (śmiech).

  Czy Ksiądz Biskup wyda potem przyjęcie?

  Tym zajął się biskup legnicki Stefan Cichy. Zaplanowano je w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. Na pewno zostanie podane coś dobrego.

  Dlaczego święcenia odbędą się akurat 31 stycznia?


  W tym dniu jest obchodzone liturgiczne wspomnienie św.
  Jana Bosko. Jest on patronem dzieci i młodzieży. Ja akurat m.in. tym się zajmuję. Mam też wobec salezjan dług wdzięczności. Współpracowałem z nimi przez wiele lat. Studiowałem u salezjan na KUL-u.

  Objęcie tak ważnej funkcji wiąże się z przywilejami. Czy Ksiądz Biskup przeprowadzi się do willi, dostanie służbowy samochód z kierowcą?

  Stanę się funkcjonariuszem, sługą Kościoła. Przeniosę się do mieszkania biskupa pomocniczego. Nie jest ono wcale duże. Ale ma jeden luksus: jest tam kapliczka. Dostanę też samochód z kierowcą.

  Jakimi sprawami będzie się Ksiądz najczęściej zajmował jako legnicki biskup pomocniczy?


  Katechizacją, nauczaniem religijnym, duszpasterstwem powołań, ruchami katolickimi. A także osobami niepełnosprawnymi i wypełnianiem wizyt duszpasterskich. Zastanawiam się, czy sprostam tym zadaniom. Przez 13 lat współpracowałem z moim poprzednikiem, biskupem Stefanem Regmuntem. Mam nadzieję, że trochę jego ducha przeszło na mnie.

  Biskup Regmunt organizował dla niepełnosprawnych bale, paraolimpiady. Czy Ksiądz ma także jakieś niekonwencjonalne pomysły?

  Oczywiście, że mam. Ale najpierw muszę je skonsultować z biskupem legnickim.

  Kto, według Księdza Biskupa, powinien zostać przewodniczącym episkopatu? Arcybiskup Dziwisz czy arcybiskup Głódź?

  Będę uczestniczył w Konferencji Episkopatu Polski i będę też wybierał. Przedyskutuję wybór z bardziej doświadczonymi biskupami. Na pewno będzie to kolegialna decyzja.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama