Gość czy intruz

  Gość czy intruz

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z dr Patrycją Matusz-Protasiewicz, wrocławskim politologiem.
  Na stronie unijnej fundacji Eurofound jest informacja, że Wrocław - jako jedyny w Polsce - bierze udział w programie CLIP. Pani należy do zespołu badawczego biorącego udział w tym przedsięwzięciu. Co to jest CLIP i dlaczego warto być w sieci miast należących do tego projektu?

  Eurofound jest to Fundacja na rzecz Poprawy Życia i Pracy, ma swoją siedzibę w Dublinie. A projekt, o którym mówimy, ma zbadać, jak funkcjonują imigranci w Europie na poziomie lokalnym - w trzydziestu miastach należących do sieci CLIP. Wrocław w ubiegłym roku podpisał zobowiązanie, że przystępuje do sieci miast partnerskich i będzie się przyglądał życiu imigrantów na swoim terenie.

  Mieszka u nas tylu imigrantów, że trzeba poświęcać im szczególną uwagę?


  W przypadku stolicy Dolnego Śląska mówimy o 4-5 tysiącach obcokrajowców, którzy tu legalnie mieszkają i pracują. Jednak biorąc pod uwagę doświadczenia innych miast, które dobrze się rozwijają ekonomicznie, musimy się liczyć z tym, że ci imigranci do nas przyjadą. Mamy już u nas różne grupy imigrantów.

  Miasto podpisuje zobowiązanie, przygląda się imigrantom i co dalej?


  Sieć powstała po to, by miasta wymieniały się doświadczeniami. Aby można było korzystać z dobrych rozwiązań, które już zdały egzamin. Myślę tu o doświadczeniach związanych z funkcjonowaniem obcokrajowców na rynku pracy, rozwiązywaniem problemów związanych z integracją... Chodzi po prostu o wymianę dobrych praktyk.

  Projekt ma także drugą część badawczą.

  Badania prowadzone są w czterech modułach. Dwa pierwsze - dotyczące różnorodności kulturowej oraz mieszkalnictwa - zostały już zakończone.

  Mieszkalnictwa? A co można tu badać?

  Przede wszystkim to, czy dochodzi do segregacji imigrantów na terenie miasta. A więc, czy w miastach uczestniczących w badaniach tworzą się dzielnice wykluczonych, zwane popularnie gettami. Jeśli tak, to dlaczego imigranci stanowią grupę wykluczoną w sensie przestrzennym.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama