Ważne
  Kwartet w stalagu

  Kwartet w stalagu

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen już po raz drugi zaprasza na niezwykły koncert. Odbędzie się on w czwartek o godzinie 19.30 na terenie dawnego obozu jenieckiego Stalag VIII w Zgorzelcu.
  W specjalnie ustawionym namiocie usłyszymy utwór "Kwartet na koniec czasu" słynnego francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena, który był jeńcem zgorzeleckiego hitlerowskiego obozu i tam właśnie ten utwór napisał.

  Prawykonanie kwartetu na fortepian, klarnet, skrzypce i wiolonczelę ( dziś uważanego za jedno z najwybitniejszych dzieł Messiaena) miało miejsce w obozie, a instrumentalistami byli sam Messiaen i trzej jego obozowi towarzysze.

  Dziś utwór zagrają klarnecistka Shirley Brill, skrzypaczka Elisabeth Weber, wiolonczelista Mischa Meyer oraz rosyjski pianista Jascha Nemtsov, który na zaproszenie Meetingpoint wykona tę część utworu, którą 15 stycznia 1941 roku, w baraku teatralnym zagrał sam Olivier Messiaen.

  Organizatorzy koncertu obiecują niesamowite wrażenia artystyczne i zapraszają mieszkańców Zgorzelca. Wstęp wolny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo