Stali w obronie przychodni

  Stali w obronie przychodni

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Powiat kłodzki chciał po cichu zamknąć lecznice. Mieszkańcy i wójt Nowej Rudy nie pozwolili na to.
  W Jugowie mieszkają prawie trzy tysiące ludzi, w Bożkowie - ponad dwa. Z usług działających tam przychodni lekarskich korzysta codziennie po 30-40 osób. Mimo to władze powiatu kłodzkiego chciały z dnia na dzień zamknąć oba ośrodki, a ludzi przenieść do oddalonej o 7 km przychodni w Nowej Rudzie.

  O zamiarach starostwa mieszkańcy dowiedzieli się dopiero w chwili, kiedy urzędnicy przyjechali do nich, żeby zlikwidować wiejskie przychodnie oraz zabrać stamtąd kartoteki i sprzęt. Pacjenci stanęli w obronie swoich ośrodków. Wójt gminy wiejskiej Nowa Ruda, Sławomir Karwowski, do akcji skierował nawet straż gminną, która przez kilka dni pilnowała zagrożonych likwidacją ośrodków.

  - W grudniu nie było żadnych sygnałów, że będą zamykać naszą przychodnię. Nagle w styczniu, bez żadnego uprzedzenia, zjawiła się pani dyrektor z wydziału zdrowia i wręczyła nam wypowiedzenia warunków pracy. Na drzwiach kazała wywiesić karteczkę, że przychodnia będzie nieczynna, bo jest likwidowana - opowiada oburzona pielęgniarka Krystyna Kościk z przychodni w Bożkowie.

  - To był szok nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla pacjentów. Spokój zachował jedynie nasz lekarz, doktor Henryk Wnętrzak. Poradził nam, byśmy nie podpisywali jakichkolwiek dokumentów i od razu interweniował w starostwie - opowiada.

  Sprawa po części wyjaśniła się - władze kłodzkiego starostwa zadeklarowały, że ośrodki w Jugowie i Bożkowie będą działać nadal, aż do czasu przekształcenia ich w prywatne ośrodki. Jednak mieszkańcy w te zapewnienia nie wierzą. Boją się, że wkrótce dojdzie do kolejnej próby zamknięcia ich ośrodków zdrowia.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama