Konklawe 2013: Po modlitwie zaczną wybierać papieża....

  Konklawe 2013: Po modlitwie zaczną wybierać papieża. Faworytami są Scherer i Scola [ZDJĘCIA]

  Anna J. Dudek, Rzym

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W poniedziałek kilka minut przed 13 skończyła się dziesiąta i zarazem ostatnia kongregacja biskupów. Wzięło w niej udział 152 kardynałów, z których przemawiało 28. Mówili głównie o oczekiwaniach i nadziejach, które są pokładane w nowym papieżu.
  Część dziennikarzy zadawała sobie pytanie, dlaczego w przeddzień konklawe, które wyłoni nowego papieża, kardynałowie poświęcili dużo czasu na omawianie spraw technicznych, jak finanse Watykanu.

  WIĘCEJ O WYBORACH NOWEGO PAPIEŻA W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM - KONKLAWE 2013  - Niektórzy kardynałowie dziękowali za możliwości rozmowy, wymiany poglądów z innymi - mówił o. Lombardi. W sumie podczas wszystkich dziesięciu kongregacji doszło do 161 wystąpień kardynałów.

  Kardynałowie przegłosowali, że kongregacja nie będzie kontynuowana po południu. - Panowało przekonanie wśród kardynałów, że nie ma potrzeby, by ponownie zbierać się po południu. Wszystko, co miało zostać powiedziane, zostało powiedziane.

  W oczekiwaniu na wyjście kardynałów z kongregacji dziennikarze oblegli budynek, gdzie odbywało się zgromadzenie. Większość kardynałów opuściła strzeżony przez Gwardię Szwajcarską budynek w limuzynach, niektórzy ruszyli piechotą przez plac św. Piotra. Tych od razu wypatrzyli dziennikarze, rzucając się w pościg. Okazywał się on bezowocny, bo kardynałowie nie wypowiadają się na temat konklawe i unikają dziennikarzy.

  W poniedziałek po południu przysięgę podczas mszy złożyli wszyscy, którzy będą blisko konklawe i znajdujących się za drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej kardynałów. Byli to między innymi lekarze, kierowcy minibusów, którzy będą wozić kardynałów między ich tymczasową siedzibą na czas konklawe Domus Sanctae Marthae a Kaplicą Sykstyńską, pielęgniarze i ludzie, którzy będą dbali o pokoje kardynałów.

  Dziś o 15.45 kardynałowie zostaną przewiezieni z Domu Świętej Marty do Pałacu Apostolskiego. O 16.30 z Kaplicy Paulińskiej wyruszy procesja, która zakończy się za drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej. Tam kardynałowie złożą przysięgę, o 16.45, i być może dojdzie do pierwszego głosowania. - To opcjonalne - mówił o. Lombardi. O 19.30 opuszczą Kaplicę Sykstyńską i udadzą się na kolację do Domu Świętej Marty.

  KANDYDACI NA PAPIEŻA PO BENEDYKCIE XVI - WSZYSTKO, CO TRZEBA O NICH WIEDZIEĆ PRZED KONKLAWE  Kolejne dni konklawe będą odbywały się według takiego samego scenariusza. O 6.30 kardynałowie udadzą się na śniadanie, o 7.45 zostaną przetransportowani do Kaplicy Paulińskiej, gdzie odbędzie się msza. O 9.30 odbędzie się głosowanie. O 13 zjedzą obiad, o 16 wrócą do Pałacu Apostolskiego, o 16.50 odbędzie się popołudniowe głosowanie. O 19.30 zostaną przewiezieni do tymczasowej siedziby, a o 20 zbiorą się na kolacji. Tak będą wyglądały wszystkie dni konklawe, aż do momentu, kiedy z komina zamontowanego na dachu Kaplicy Sykstyńskiej wydobędzie się biały dym.

  Kiedy można go oczekiwać? - Nie wiemy, ile potrwa konklawe - mówi o. Federico Lombardi. Wtórują mu włoscy watykaniści.
  - To wyjątkowe konklawe, trudno snuć przypuszczenia - mówi Marco Tosatti z dziennika "La Stampa". Wyjątkowe nie tylko dlatego, że odbywa się po abdykacji papieża, ale przede wszystkim dlatego, że jest wyjątkowo dużo bardzo silnych kandydatów. Na watykańskiej giełdzie nazwisk najczęściej mówi się o Włochu kardynale Angelo Scoli i kardynale Brazylijczyku Odilo Schererze.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmieszą mnie te dziennikarzyny,które co chwilę podają,że mają newsa

   endrju (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 122 / 69

   ws. konklawe. Nic ciołki nie macie i mieć nie będziecie,bo Watykan to nie kancelaria tuska,gdzie siedzi więcej PRowców niż ministrów. Spekulujcie sobie dalej i zmyślajcie newsy,a i tak kardynałowie...rozwiń całość

   ws. konklawe. Nic ciołki nie macie i mieć nie będziecie,bo Watykan to nie kancelaria tuska,gdzie siedzi więcej PRowców niż ministrów. Spekulujcie sobie dalej i zmyślajcie newsy,a i tak kardynałowie mają to gdzieś i wybiorą kogo trzeba.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uważaj, bo ci od wzbierającej żółci pęknie w głowie jakaś żyłka.

   nestor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 125 / 58

   Nie słyszałeś jak to niedawno kamerdyner wyniósł z papieskiej kancelarii całe tomy tajnej i prywatnej korespondencji papieża? Watykan to takie samo gniazdo os i szerszeni, jak każde inne, ciołku. A...rozwiń całość

   Nie słyszałeś jak to niedawno kamerdyner wyniósł z papieskiej kancelarii całe tomy tajnej i prywatnej korespondencji papieża? Watykan to takie samo gniazdo os i szerszeni, jak każde inne, ciołku. A nawet gorsze, bo Tuska mogłeś sobie wybrać w wyborach (a że nie wybrałeś, to twoja sprawa), natomiast papieża wybierają za ciebie przebierańcy, których na kardynałów nikt nie wybrał, zaś takie małpy, jak ty, patrzą na to wszystko z głupkowatym zachwytem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   kolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 117 / 85

   Wisi mi to,jakiego wybiorą,....kościół jest niereformowalny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIE MÓJ CYRK, NIE MOJE MAŁPY!

   dr Marco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 164 / 83

   Co nie znaczy, że mnie nie ciekawi np. taka sprawa: mocno starsi panowie bawią się w przebieranki. Może ktoś wie, jak często i po co (bo chyba na każdy dzień roku mają coś z innego komiksu)?...rozwiń całość

   Co nie znaczy, że mnie nie ciekawi np. taka sprawa: mocno starsi panowie bawią się w przebieranki. Może ktoś wie, jak często i po co (bo chyba na każdy dzień roku mają coś z innego komiksu)?

   Rodziny się zbierają..... Corleone,Bonnano,Colombo,Gambino,Genovese,Lucchase, może nawet duch Lucky Luciano albo zawita.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W końcu ktoś musi prać brudne pieniądze mafii.

   teolog świecki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 124 / 56

   Instytucja nie poddana żadnej kontroli demokratycznej, nie publikująca swoich danych finansowych, współpracująca z bankami o niejasnej reputacji nadaje się do tego idealnie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama