Wyniki badań wschodniej obwodnicy są niewiarygodne? Skanska...

  Wyniki badań wschodniej obwodnicy są niewiarygodne? Skanska chce powtórki

  Bartosz Józefiak, Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wyniki badań wschodniej obwodnicy są niewiarygodne? Skanska chce powtórki

  ©Przemysław Wronecki

  Skanska chce powołania wspólnej komisji inwestora i wykonawcy, która zbada jakość wschodniej obwodnicy Wrocławia. To odpowiedź na badania DSDiK, z których wynika, że droga została źle zbudowane. Tymczasem urząd marszałkowski zapowiada, że sprawdzi kto z urzędników odpowiada za wpadkę z trasą Łany - Siechnice.
  Wyniki badań wschodniej obwodnicy są niewiarygodne? Skanska chce powtórki

  ©Przemysław Wronecki

  Niemal od razu po otwarciu trasy Łany - Siechnice kierowcy i pracownicy Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei zgłaszali wątpliwości co do wykonania drogi. Według kierowców droga pełna jest wybrzuszeń. Badanie planografem (specjalistycznym urządzeniem do badania równości nawierzchni) sprawdziło jakość drogi w 1395 miejscach. W ponad 100 wykryto odchylenia przekraczające normy zawarte w kontrakcie.

  DSDiK chce by Skanska, wykonawca kosztującego 350 mln zł odcinka obwodnicy, na własny koszt naprawiła otworzoną przed 3 tygodniami drogę.

  Dziś firma odpowiedziała na wyniki badań inwestora. W pisemnej odpowiedzi informuje, że badania jakości drogi były już wcześniej przeprowadzane, a wyniki przedstawiane urzędnikom. Skanska proponuje powołanie wspólnej komisji wykonawcy i inwestora, która jeszcze raz sprawdzi równość nawierzchni trasy.

  - Dostaliśmy pismo. Analizujemy jego treść od strony prawnej, jak i technicznej. Konstruktywnie odpowiemy na nie do środy - mówi krótko Krzysztof Kiniorski, rzecznik DSDiK. Tłumaczy on, że urzędnicy nie mają zamiaru wojować z wykonawcą, ale chcą, by droga została naprawiona w trybie gwarancyjnym.

  - Mamy świadomość, że wykonawca stoi na swoim stanowisku, które nie musi być zgodne z naszym. Chodzi o to, by wyjaśnić wątpliwości. Nie chcemy pogarszać naszych kontaktów z firmą Skanska, ale uważamy, że mamy prawo do zastrzeżeń - mówi Krzysztof Kiniorski.

  Jacek Pysz, inżynier kontraktu z firmy Skanska w zeszłym tygodniu w rozmowie z Gazetą Wrocławską wyjaśniał, że firma prowadziła własne badania w trakcie budowy, które nie wykazywały uchybień. - Mówimy o milimetrowych różnicach. Badani DSDiK robione były w fatalnych warunkach pogodowych. Aby wilk był syty i owca cała, proponujemy powtórzenie badań w optymalnych warunkach - mówi Jacek Pysz.

  Droga została odebrana przez komisję Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Czy popełniła ona błąd? Odpowiedzi dotyczące decyzji personalnych mamy poznać w ciągu miesiąca. Tyle czasu urzędnicy potrzebują, by przeanalizować sytuację i zdecydować, czy którykolwiek z członków komisji zostanie ukarany za odbiór wadliwej drogi. Wiktor Lubieniecki, dyrektor wydziału infrastruktury w urzędzie marszałkowskim, błędy przy odbiorze drogi tłumaczy złą pogodą.

  - Chodzi o ewentualne błędy wykonawstwa rzędu 2 mm w stosunku do wymagań określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia sporządzonej przez inwestora. Pomiary będą powtarzane. Jeśli pogoda dopisze w ciągu dwóch, trzech tygodni zbadamy drogę ponownie z wykonawcą. Być może potrzebny będzie arbitraż zewnętrznego eksperta. Jeśli nasze wyniki się potwierdzą, będziemy żądać od wykonawcy dostosowania jezdni do wymagań, wyciągnięte też zostaną konsekwencje wobec pracowników DSDiK odpowiedzialnych za odbiór drogi - mówi Wiktor Lubieniecki. I dodaje: - To drobne uchybienia jakościowe nie mają wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

  Zaraz po dopuszczeniu drogi do użytku pisaliśmy o błędach w jej oznakowaniu. Wtedy dwóch pracowników Dolnośląskiej Służby zostało ukaranych naganą, a sześciu - upomnieniami. - Ta sytuacja nie wymagała, by zwalniać kogokolwiek z pracy. Jak będzie tym razem - to się okaże po kolejnej kontroli - tłumaczy dyrektor.

  Zapewnia, że pracownicy Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei wyciągną wnioski. Jutro odbędzie się spotkanie komisji odbiorowej i komisji technicznych, które będą analizować zaistniałą sytuację. W DSDiK przygotowywany jest dokument podający wyśrubowane standardy prac odbiorowych. Dokument dokładnie określi, w jaki sposób w przyszłości urzędnicy będą akceptować wybudowane drogi.

  Czytaj także

   Komentarze (59)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po Polsku

   Podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Zwolnią z pracy urzędnika i co i dostanie lepszą
   posadę. Typowe zachowanie posadki.
   Czy prokuratura będzie sprawdzać teraz, czy jakiś odcinek drogi nie grozi zawaleniem?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w świetle reflektorów

   wiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   może o to chodzi aby mafijne firmy zagarneły swoją dolę z nadzorów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   od podszewki

   wiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

   małe sprostowanie ukarano więcej osób niż panowie redaktorzy nam podają a więc szanowni rodzice zstanówcie się czy warto wysyłać swoje najzdolniejsze pociechy na elitarny wydział budownictwa aby...rozwiń całość

   małe sprostowanie ukarano więcej osób niż panowie redaktorzy nam podają a więc szanowni rodzice zstanówcie się czy warto wysyłać swoje najzdolniejsze pociechy na elitarny wydział budownictwa aby potem po swej wieloletniej praktyce zawodowej być obrzucanym błotem pomawianym o złodziejstwo, poświadczenia nieprawdy, korupcje i malwersacje oraz o nieudolność i brak wiedzy technicznejzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   xx

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Już byś lepiej się nie wypowiadał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do pracownika

   Zdziwiony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   W artykule nic takiego nie napisano ale skoro sam informujesz jak napisałeś „ o pomawianiu złodziejstwie, poświadczenia nieprawdy, korupcje i malwersacje oraz o nieudolność i brak wiedzy...rozwiń całość

   W artykule nic takiego nie napisano ale skoro sam informujesz jak napisałeś „ o pomawianiu złodziejstwie, poświadczenia nieprawdy, korupcje i malwersacje oraz o nieudolność i brak wiedzy technicznej „ to później się nie dziw, że jest jak jest. Zanim coś napiszesz to pomyśl!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest tarka jak diabli, gdzie był nadzór jak droga stała gotowa 0,5 roku

   z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

   albo dłużej? żaden pożal się Boże inspektor czy przedstawiciel Marszałkowstwa nie jechał samochodem po zamknietej drodze by to wyczuć?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jechałem, jest tam tarka

   alfa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

   szczególnie od strony Siechnic

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież

   Majster (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 13

   Jak już pisałem - na filmiku z pierwszej jazdy było widać, jak auto się telepie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SKANSKA to paproki.

   wpw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 21

   Skanska wygrywa przetargi i zatrudnia podwykonawców bez uprawnień i doświadczeń byle najtaniej . A póżniej udaja greka i mówia że nic sie nie stało . Tak jest z wieloma budowami Skanskiej a już na...rozwiń całość

   Skanska wygrywa przetargi i zatrudnia podwykonawców bez uprawnień i doświadczeń byle najtaniej . A póżniej udaja greka i mówia że nic sie nie stało . Tak jest z wieloma budowami Skanskiej a już na drogach widać to najlepiej. A buduja drogi, budynki, wały p.powodziowe sami fachowcy. Paproki !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!!!

   kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

   Przestroga na przyszłość, jak płacę to wymagam. Niech naprawiają!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do poprawki

   Użytkownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 12

   Przecież gołym okiem widać, że nie jest pierwszej, jakości niech poprawiają. Będą udowadniać, że czarne jest białe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ....

   .. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

   czekamy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama