Odwiedziliśmy wrocławskie giełdy i bazary (ZDJĘCIA)

  Odwiedziliśmy wrocławskie giełdy i bazary (ZDJĘCIA)

  Aleksandra Cieśla, Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dworzec Świebodzki jest ogromny. Im dalej w głąb - tym biedniej. Na torach często bezdomni rozkładają do sprzedaży to, co uda im się znaleźć wśród r
  1/6
  przejdź do galerii

  Dworzec Świebodzki jest ogromny. Im dalej w głąb - tym biedniej. Na torach często bezdomni rozkładają do sprzedaży to, co uda im się znaleźć wśród rupieci ©Jarosław Jakubczak

  Weekend we Wrocławiu nigdy nie jest wolny. To właśnie w soboty i niedziele wyruszamy na największe zakupy. I co by nie mówić, nadal chętnie odwiedzamy giełdy. Raz w tygodniu zrywamy się skoro świt, by pójść na bazar, gdzie możemy pooglądać, dotknąć i kupić rzeczy taniej niż w sklepach.
  Wrocław ma kilka giełd, które na stałe wpisały się w panoramę miasta. Wszyscy wiemy, że np. przy ul. Gnieźnieńskiej kupimy auta i akcesoria do naszych pojazdów. Giełda samochodowa odbywa się tam niezmiennie w każdą niedzielę od 1989 roku.
  - Największą frekwencję mieliśmy od 1991 roku do powodzi - mówi Kazimierz Pietrowski, organizator i prezes Spółdzielni Pracy Transportowo-Spedycyjnej. - Teraz to wszystko troszeczkę siadło, giełda się zmniejsza - dodaje.

  Coraz częściej wolimy ogłaszać się i sprzedawać w internecie. - Ale nadal nie brakuje nam chętnych, szczególnie jak jest piękna pogoda. Przychodzą wte-dy całe rodziny - mówi organizator giełdy. - Nie brakuje też amatorów kuchni z rusztu - dodaje ze śmiechem.

  Również przy ul. Gnieźnieńskiej (od 17 lat) w ostatni czwartek, piątek i sobotę miesiąca odbywa się giełda staroci. - Jeżeli sobota wypada już w innym miesiącu, to giełdę organizujemy tydzień wcześniej - tłumaczy Pietrowski.
  Na 4,5 hektara co miesiąc rozkłada się ponad 400 wystawców z całej Polski, Czech, Litwy czy Ukrainy. - Przyjeżdżają też z Holandii, Belgii, Francji i Szwajcarii, ale oni to raczej kupują - śmieje się Pietrowski.

  Fenomenem tych spotkań jest to, że trwają one non stop od godz. 6 w czwartek do godz. 14 w sobotę. Ma to swój klimat, gdy klienci przychodzą późno w nocy.
  - Wieczorem ktoś wyjmie harmonię, ktoś zaśpiewa - dodaje Pietrowski.

  Czy giełda staroci z Gnieźnieńskiej jest konkurencją dla tej spod Hali Ludowej? Niekoniecznie, bo na tę drugą organizowaną w ostatni weekend miesiąca, przyjeżdżają ci sami wystawcy. - Ale u nas jest znacznie weselej. Unosi się w powietrzu zapach kawy, grają muzycy - rozpływa się w zachwycie Pietrowski.
  Kupić tu można np. meble, obrazy, numizmaty, starą broń. W ciągu trzech dni pojawia się tutaj ponad 10 tysięcy osób. Wystawcy narzekają jedynie, że frekwencja uzależniona jest głównie od pogody.
  Nowo powstałą giełdą staroci i osobliwości jest ta na Wzgórzu Partyzantów. - Ale wiele lat temu odbywały się tutaj giełdy - przypomina Kazimierz Kloczkowski, organizator. - Chcę, aby to miejsce znowu odżyło - dodaje.
  Taką nadzieję ma też wrocławianin Piotr Siejka. - Przyszedłem z ciekawości, bo nagle zaczęło się tu coś dziać. Spodobała mi się rycina przedstawiająca to miejsce przed wojną - mówi.

  Przy Dworcu Świebodzkim też wiele się dzieje. Co niedzielę przyjeżdża tu nawet 1200 handlowców. - Ludzie lubią tu przychodzić, bo wiedzą, że jest taniej - mówi Jerzy Grabowski, organizator. Dodatkowo, w sąsiedztwie odbywają się giełdy elektroniczna i zoologiczna. - W kwietniu będziemy chcieli zorganizować tu giełdę staroci - zapowiada organizator.
  Na Świebodzkim kupuje studentka Sabina Ziętek. - W galeriach handlowych potrafię spędzić cały dzień, a w portfelu zostają grosze. A na Świebodzkim można się ubrać za niewielką kwotę. Tutaj uzupełniam swoją szafę - przyznaje Sabina.

  Przyzwyczailiśmy się do targowiska na Niskich Łąkach czy giełdy filatelistycznej i fotograficznej, którą organizowano do czasu remontu na Dworcu Głównym PKP. Niektórzy wrocławianie myślą, że ich już nie ma. Błąd. Ta ostatnia odbywa się teraz w niedziele w Domu Kultury Kolejarz przy Dworcu Świebodzkim. - Giełda kolekcjonerska funkcjonuje od 15 lat, a fotograficzna od lat 80. ubiegłego wieku - opowiada Barbara Pawlak z Kolejarza. - Przychodzą tutaj też kolejarze i pokazują np. bilety z XIX wieku - dodaje pani Barbara. Z kolei targowisko na Niskich Łąkach przeniosło się w rejon Młyna Sułkowice. - Dalej przychodzą tu stali klienci, którzy kupowali jeszcze na Niskich Łąkach - opowiada organizator Henryk Kowalik.
  Hanna Wolska przychodzi tu, ale tylko popatrzeć. - W żadnym sklepie nie będzie takiej magii, jak o świcie pod Młynem. Ze słońcem wstają wspomnienia z czasów, gdy tych staroci, co tu sprzedają, używało się na co dzień - mówi.

  Na dwuhektarowym placu jest około 200 stoisk, gdzie sprzedawane są antyki, meble, rowery, ubrania czy żywność ekologiczna. - Największą popularnością cieszą się kosiarki, rowery i sprzęt ogrodniczy - mówi Kowalik. Właściciel, warszawska spółka Stary Młyn, chce w ciągu dwóch lat postawić tu pawilon handlowy. - Ale i w nim dla nas, wystawców, znajdzie się miejsce - dodaje.
  Są giełdy, na które trzeba czekać nieraz i trzy miesiące. Np. na organizowaną od 20 lat giełdę minerałów. - Do pewnego czasu frekwencja rosła, teraz jest stała - mówi Waldemar Sroka, organizator. - Dla kolekcjonerów mamy świetne okazy, a dla laików np. biżuterię - dodaje.

  Które giełdy wrocławianie odwiedzają najczęściej
  • Giełda Staroci, ul. Gnieźnieńska 6-8, ostatni czwartek - sobota miesiąca (najbliższa 28-30.03), czynna od godz. 6 w czwartek do godz. 14 w sobotę, wstęp 2 zł (dzieci do 14 lat bezpłatnie).
  • Giełda Staroci i Osobliwości, ul. Piotra Skargi (Wzgórze Partyzantów), piątek - niedziela, godz. 8-15, wstęp bezpłatny.
  • Giełda Staroci, ul. Wystawowa 1 (Hala Ludowa), ostatni weekend miesiąca (najbliższa 27-28.04), godz. 8-16 wstęp 2 zł ulgowy, 4 zł zwykły.
  • Giełda Samochodowa, ul. Gnieźnieńska 6-8, niedziela, godz. 6-14, wstęp 2 zł (dzieci do 14 lat bezpłatnie).
  • Giełda kwiatowa (głównie sprzedaż hurtowa), ul. Giełdowa 12, poniedziałek - sobota, godz. od 5 do 12, wstęp 7 zł (od godz. 5 do 8 - 40 zł).
  • Giełda zoologiczna, ul. Giełdowa 12, piątek, godz. 9-12, wstęp 7 zł.
  • Prezentacje kupieckie, ul. Poprzeczna 33/35 (Młyn Sułkowice), niedziela, godz. 5-16, wstęp wolny.
  • Targowiska różności, ul. Robotnicza 2 (Dworzec Świebodzki), niedziela, godz. 6 - 16, wstęp wolny.
  • Giełda elektroniczna i zoologiczna, ul. Robotnicza 5, niedziela, godz. 6-14, wstęp wolny.
  • Giełda kolekcjonerska i fotograficzna, ul. Tęczowa (Dworzec Świebodzki), niedziela, godz. 8-12, wstęp wolny.
  • Giełda zwierząt egzotycznych, pl. Grunwaldzki 24A (Uniwersytet Przyrodniczy), co trzy miesiące, najbliższa - 17.03, godz. 10-16, (5-2 zł).
  • Giełda minerałów, ul. Wystawowa 1 (Hala Ludowa), najbliższa 8-9.06, godz. 10-18, wstęp 8 zł, ulgowy 5 zł.
  • Targpiast (głównie sprzedaż hurtowa), ul. Obornicka 235-237, czynne non stop, wstęp 3 zł (za samochód).

  Czytaj także

   Komentarze (34)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanko

   Pity (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A ile kosztuje wejście na tą giełdę z częściami samochodowymi ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wstep na giełdę droższy niz do ogrodu botanicznego

   emerytka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Dlaczego wstęp dla jednej osóby na giełdę na Karmelkowej kosztuje 7,- zł??????Mieszkam blisko i chetnie robiłabym zakupy warzyw czy kwiatów tam, ale wstep jest skutecznym hamulcem. Zastanawiam się,...rozwiń całość

   Dlaczego wstęp dla jednej osóby na giełdę na Karmelkowej kosztuje 7,- zł??????Mieszkam blisko i chetnie robiłabym zakupy warzyw czy kwiatów tam, ale wstep jest skutecznym hamulcem. Zastanawiam się, kto wymyslił taka cenę, chybanie jest ekonomistą.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   m (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Po pierwsze, Giełda Kwiatowa jest na ul. Giełdowej, a nie Karmelkowej.
   A po drugie, taka cena za wejście podobno jest wynikiem nacisków wrocławskich kwiaciarni. Zresztą, jeżeli ktoś planuje...rozwiń całość

   Po pierwsze, Giełda Kwiatowa jest na ul. Giełdowej, a nie Karmelkowej.
   A po drugie, taka cena za wejście podobno jest wynikiem nacisków wrocławskich kwiaciarni. Zresztą, jeżeli ktoś planuje większe zakupy to ta opłata i tak się wielokrotnie zwraca, bo jest dużo taniej, a kwiaty są świeższe i ładniejsze niż w marketach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gielda czesci samochodowych???

   tryb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 13

   W niedziele rownolegle do gieldy samochodowej (a lokalizacyjnie na tej samej ulicy tylko jedno wejscie blizej) odbywa sie tez gielda czesci samochodowych (nowych i uzywanych).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Giełda samochodowa, to już od wielu lat trup.

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 11

   Stoisk z częściami już tam praktycznie wcale nie ma, plac świeci pustkami, aut też z roku na rok coraz mniej, a te co są, to głównie odpicowane na sprzedaż gruchoty od handlarzy cwaniaków i to...rozwiń całość

   Stoisk z częściami już tam praktycznie wcale nie ma, plac świeci pustkami, aut też z roku na rok coraz mniej, a te co są, to głównie odpicowane na sprzedaż gruchoty od handlarzy cwaniaków i to zazwyczaj jeszcze po sporo zawyżonych cenach. Nie ma sensu w ogóle się na tą giełdę wybierać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POPIERAM

   UWIELBIAM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 11

   Każde targowisko ma kawał swojej historii, nie rozumiem dlaczego POLSKIE społeczeństwo chcę zlikwidować taki kawał historii i godzi się na stawianie kolejnych brzydkich centrum handlowych (Echh)....rozwiń całość

   Każde targowisko ma kawał swojej historii, nie rozumiem dlaczego POLSKIE społeczeństwo chcę zlikwidować taki kawał historii i godzi się na stawianie kolejnych brzydkich centrum handlowych (Echh). Wyobraźcie sobie teraz największe miasta, egzotyczne kraje, bez handlu ulicznego. Kraje rozwinięte mają takie miejsca np. tętniący życiem bazar w Paryżu : Marché Serpette itp. Albo kraje Indyjskie, Kraje kwitnącej wiśni - Japonia i ich klimatyczny handel uliczny, Chiny, Turcja , nawet cudny bazar La Boqueira w Barcelonie. Ponoć dawny bazar tysiąc-lecia był kiedyś, największy w EUROPIE! to kawał historii, handel uliczny to coś bez czego miasto przestaje żyć i robi się nudne, szare, pochłonięte komercyjnymi sklepami identycznymi na całym świecie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zoologiczna/elektroniczna na swiebodzkim płatna!

   kupujacy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 19

   2zl/os

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wzgórze Paryzantów

   Kama (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 14

   W końcu to miejsce zaczyna żyć. Fajny pomysł, będę kibicować tej inicjatywie. Oby tak dalej!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   giełda na wzgórzu partyzantów

   sasiad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 39

   giełda staroci piątek-niedziela na wzgórzu partyzantów super!!! miejsce zaczyna żyć

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aaa

   aaaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 11

   Miasto bez bazarów, bez placów, to nie miasto, handel targowiskowy powinien istnieć, w każdym dużym mieście tak jest w dużo bardziej rozwiniętych krajach. Ludzie to uwielbiają, targowanie,...rozwiń całość

   Miasto bez bazarów, bez placów, to nie miasto, handel targowiskowy powinien istnieć, w każdym dużym mieście tak jest w dużo bardziej rozwiniętych krajach. Ludzie to uwielbiają, targowanie, kupowanie, sprzedawanie. Ten klimat chodzenia, szukania czegoś, szukania okazji kupna czegoś specjalnego, antyki, graty - to żeby kupić trzeba widzieć, dotknąć "Nie jakieś allegro i ściemnione zdjęcia" Nie wyobrażam sobie Wrocławia bez Świebodzkiego. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   giełda gnieźnieńska

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 18

   Pan Pietrowski okłamał reportera. jak na tej giełdzie rozłoży sie obecnie max 100 wystawców to będzie sukces...a i te nacje co wymienia to już historia.. obecnie mało kto tam przyjeżdża i to nie...rozwiń całość

   Pan Pietrowski okłamał reportera. jak na tej giełdzie rozłoży sie obecnie max 100 wystawców to będzie sukces...a i te nacje co wymienia to już historia.. obecnie mało kto tam przyjeżdża i to nie tylko z wystawców ale i kupujących...
   i jeszcze odnośnie frekwencji na gnieźnieńskiej to jest w sumie niemal żadna nikt nowy się tam nie pojawia bo oni kaskę biorą a dobrej i skutecznej reklamy brak....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Giełdy Staroci

   Kolekcjoner87 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 16

   Apropo Giełdy Staroci na ul: Gnieżnińskiej nie do końca niska frekwencja zależna jest od pogody. W przypadku wystawców, owszem w słoneczny dzień na pewno więcej przyjeżdża wystawców, ale kupujących...rozwiń całość

   Apropo Giełdy Staroci na ul: Gnieżnińskiej nie do końca niska frekwencja zależna jest od pogody. W przypadku wystawców, owszem w słoneczny dzień na pewno więcej przyjeżdża wystawców, ale kupujących jest dosłownie garstka - powód brak reklamy! To samo dotyczy Giełdy Staroci po Halą Stulecia która zaczyna powoli wymierać, no i jeszcze te opłaty za wejście - 4zł od niedawna podniesione o 100% od os. A obsługa Giełdy na ul: Wystawowej to porażka! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama