Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem z "co łaska", czyli jak sobie radzić z kopertą

Agata Grzelińska
Podczas kolędy na stole nakrytym białym obrusem nie może zabraknąć krzyża i świec
Podczas kolędy na stole nakrytym białym obrusem nie może zabraknąć krzyża i świec Janusz Wójtowicz
W Opolu księża nie mogą brać od wiernych kopert. U nas biskupi takiego zakazu nie wprowadzą.

Księża z Dolnego Śląska nadal mogą podczas tradycyjnej kolędy brać od wiernych koperty z ofiarą. Ani archidiecezja wrocławska, ani też diecezje legnicka i świdnicka nie wydały zakazu zbierania pieniędzy, choć w Polsce przybywa miejsc, w których przyjmowanie gotówki od wiernych w ich domach jest zabronione.

Tak jest m.in. w diecezjach tarnowskiej i opolskiej.
- Chodziło nam o to, by kolęda miała charakter prawdziwie duszpasterski - wyjaśnia ks. Joachim Kobienia, kanclerz kurii w Opolu. - To komfort dla duszpasterzy, których nikt teraz nie posądza o przychodzenie po pieniądze. Każdy, kto chce dać ofiarę, może złożyć ją na tacę podczas niedzielnej mszy św. Ludzie pozytywnie to przyjęli.

Dolnośląscy duchowni na razie nie rozważają wprowadzenia podobnego zakazu nawet ze względów bezpieczeństwa.
O zagrożeniu świadczy choćby sobotni napad na księdza wracającego z kolędy.
- Strach nie może być motywacją wprowadzania zmian - mówi ks. Andrzej Jerie, rzecznik archidiecezji wrocławskiej. - Musimy iść do ludzi bez lęku.
Kolędowy savoir-vivre

O czym warto pamiętać:
* stół
Na białym obrusie kładziemy krzyż, świecę (1 lub 2), Pismo Święte i - jeżeli mamy - wodę święconą;

* strój
Powinniśmy się ubrać oficjalnie, by okazać szacunek naszemu gościowi. Nie wypada przyjmować księdza w dresie czy szlafroku;

* napis "K+M+B 2009"
Jako świadectwo wiary, piszemy na drzwiach inicjały imion Trzech Króli. Dawniej litery C+M+B kojarzono z łacińskim hasłem "Christus mansionem benedicat", czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom";

* zwierzęta
Sporym problemem są atakujące księży psy. Na czas kolędy lub chociaż przywitania warto zamknąć czworonoga w innym pomieszczeniu;

* drzwi
Gdy ksiądz jest w mieszkaniu obok, nie trzeba czekać przy otwartych drzwiach, ale gdy na dworze czy korytarzu jest zimno, warto wpuścić ministrantów do domu;

* kolędy
Gdy ksiądz lub ministranci zaintonują kolędę, śpiewajmy. Sami nie musimy rozpoczynać śpiewu.

* rozmowa
Jak rozmawiać z duchownym?
- Szczerze - radzi ks. Andrzej Jerie z wrocławskiej kurii. - Księża oczekują informacji zwrotnej o swojej pracy. Chcą wiedzieć, jak ludzie oceniają parafię. Kolęda to dobra okazja, by powiedzieć o swoich problemach.

* ofiara
Sporo pytań rodzi problem ofiary.
- Nie jest obowiązkowa - podkreśla ks. Jerie. - Wynika jednak z troski o parafię. Jeżeli ktoś czuje się częścią Kościoła, to i finansowo powinien o nim pamiętać.

* koperta
Pieniądze najlepiej włożyć do koperty i podać księdzu przy wyjściu. Jeżeli nie chce ich wziąć, nie należy mu ich wciskać na siłę. Ksiądz powinien wyczuć, od kogo nie może wziąć ofiary, a kto poczuje się urażony odmową przyjęcia datku. Kwota wkładana do koperty jest zależna od naszych możliwości i nie istnieje cennik, nawet umowny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska