Lekarze żerują na rencistach

  Lekarze żerują na rencistach

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Lekarze bezprawnie biorą od ludzi 50 złotych - uważają urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Mają do tego prawo - odpowiadają w Narodowym Funduszu Zdrowia.
  Mieszkańcy Dolnego Śląska starający się o rentę lub o świadczenie rehabilitacyjne dostają rozdwojenia jaźni. Do wniosku muszą dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, za które lekarze biorą od nich 50 zł. Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzi, że lekarz powinien wystawić je za darmo.

  Zdezorientowani pacjenci idą do Narodowego Funduszu Zdrowia, który twierdzi, że lekarze mogą brać pieniądze za takie zaświadczenie, jednak nie wiadomo, ile.

  Właśnie przekonał się o tym Stanisław Zguda z Jeleniej Góry. Złożył wniosek o przyznanie renty z powodu niezdolności do pracy. Do wniosku musiał dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia.
  - Lekarz z jeleniogórskiej przychodni za jego wydanie zażądał 50 złotych. Wcześniej nie musiałem płacić - opowiada Zguda, który dziś leży ciężko chory w szpitalu.
  Lekarz wziął pieniądze od człowieka, który ma 440 zł renty, choć, jak się okazuje, wcale nie musiał tego robić.

  Ludzie pytają w Narodowym Funduszu Zdrowia, dlaczego muszą płacić, skoro są ubezpieczeni.
  - Często trafiają do nas skargi pacjentów w tej sprawie - przyznaje Małgorzata Sadowy-Piątek, rzeczniczka praw pacjenta przy NFZ we Wrocławiu.
  Prawnicy Funduszu sprawdzili dokładnie obowiązujące przepisy i stwierdzili, że wydanie takiego zaświadczenia jest odpłatne, jednak przepisy nie mówią o żadnej konkretnej kwocie. ZUS twierdzi jednak, że zgodnie z ustawą z 2004 roku lekarze powinni robić to za darmo.

  Tymczasem w wielu placówkach za wydanie takiego zaświadczenia lekarze każą płacić 50 złotych.
  - Jest to niezgodne z prawem. Zaświadczenie wydawane pacjentowi dla naszych potrzeb powinno być nieodpłatne - informuje Renata Krajcarz, rzeczniczka oddziału ZUS w Wałbrzychu.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama