Miodkować czy nie miodkować

  Miodkować czy nie miodkować

  Krzysztof Kucharski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Miodkować czy nie miodkować

  ©Polskapresse

  Miodkować to nowe słowo, nikt nie ma prawa go znać, bo właśnie przed chwilą wymknęło się z mojej głowy. Wbrew pozorom nie pochodzi ono od miodu nawet najwspanialszego, ale od mojego ulubionego profesora Jana Miodka. Wiem, że w tej atencji do JM nie jestem odosobniony.
  Miodkować czy nie miodkować

  ©Polskapresse

  Impulsem była fala radiowa, na której popłynął głos mego językowego autorytetu zachwycający się ekspansją słowotwórczą młodych. Trochę mi skóra ścierpła od razu ze strachu. Pomyślałem, że jeszcze parę latek i nie będę już rozumiał, co jakiś młody człowiek do mnie mówi, a on z całą pewnością nie pojmie, co ja napisałem, bo nie będzie znał mojego archaicznego języka. Jeśli przesadzam, to tylko trochę. Profesor tłumaczył, między innymi, że skracanie słów to nic nowego, bo zawsze ludzie mieli takie skłonności we wszystkich językach świata.

  Parę tygodni temu pewna artystka, kiedy wyjąłem z teki akt fotograficzny z jej nagim ciałem, jęknęła: "zaje, naprawdę zaje". Emocjonalnie odebrałem te słowa jako prawdziwy wyraz podziwu, ale samego wyrazu "zaje" nie znałem. Spytałem z ciekawości, w jakim to jest języku i co to po polsku znaczy. Zaśmiała się szyderczo: - Naprawdę nie wiesz? "Zaje" to skrót od "zajebiście".
  Tłumaczę więc teraz starszakom bardziej starszawym, że słowo "zajebiście" wyraża dziś zachwyt, podziw, entuzjazm. Skrót tego słowa akurat mnie jakoś ucieszył. Uważam to słowo za chamskie. Zaje - strawię.

  Profesor w radiu dawał przykłady wielu dzisiejszych skrótów. Jedynym, który znałem, to było "na ra", czyli na razie. Ale przeraził mnie już inny niewinny skrót - do zo. Moja córka czasami dzwoni do mnie i rzuca krótkie hasło: do zoo! Zoo to też skrót. W głosie tego drugiego "o" nie słychać. Wtedy umawiamy się, kiedy razem wybierzemy się do ogrodu zoologicznego, bo jest to naszą dłuższą znacznie niż ćwierć wieku tradycją. Przywołany przykład "do zo" przez profesora jest skrótem od pożegnania - do zobaczenia. Trudniej mi to przełknąć, choć może brzmi to nieźle: do zo w zoo.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oddzielna klatka

   klacior (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

   Czy urządził Pan już wielką klatkę dla aktorów, polityków i telewizyjnych pajacyków (zwących się dla niepoznaki "celebrytami"), którym przez gardło nie przechodzi słowo "dzisiaj", "tutaj"?
   Tych co...rozwiń całość

   Czy urządził Pan już wielką klatkę dla aktorów, polityków i telewizyjnych pajacyków (zwących się dla niepoznaki "celebrytami"), którym przez gardło nie przechodzi słowo "dzisiaj", "tutaj"?
   Tych co w rodzinnym narzeczu plemion pańszczyźnianych bełkocą "dzisiej", "tutej".
   W mojej szkole podstawowej przezywaliśmy takich "wsiokami".
   Bardzo się wtedy wstydzili...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dużo ma

   Pan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

   tego grochu, żeby nim o ścianę tłuc, Panie Redaktorze? Przecież chodzenie do zo to już norma językowa, również w wykonaniu dziennikarzy. Akcentowanie matemaTYka, fiZYka, gramaTYka to nasz chleb...rozwiń całość

   tego grochu, żeby nim o ścianę tłuc, Panie Redaktorze? Przecież chodzenie do zo to już norma językowa, również w wykonaniu dziennikarzy. Akcentowanie matemaTYka, fiZYka, gramaTYka to nasz chleb powszedni, przedziwnie sepleniące panienki mówiące "cześć" lub "zjeść" mają poważne trudności z wyartykułowaniem tych miękkich spółgłosek... Krótko mówiąc - szkoda gadać. Dotknęło wszystkich - dziennikarzy, aktorów, o politykach nie wspomnę - ostatni, który uczył się mówić, to zdaje się, Demostenes. No to nara!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W porzo

   Dino (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

   Kucharski jesteś jw.Pozdro!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama