W bankach też czyhają pułapki

  W bankach też czyhają pułapki

  Marcin Markowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  "Twoje Finanse". Bezpieczeństwo. Odcinek 10. Tylko w reklamach kredytów bankowych wszystko jest łatwe i tanie
  W bankach też czyhają pułapki

  ©123rf

  Promocyjne oprocentowanie, prowizja 0 zł, raty zero procent - w reklamach bankowych kredytów wszystko jest piękne i mało skomplikowane. Zanim jednak skusisz się na "okazyjną ofertę", sprawdź ją dokładnie. Przeanalizuj warunki zapisane w umowie: czy rzeczywiście są tak atrakcyjne, jak opisuje je reklama? A dodatkowo porównaj z ofertami innych instytucji.

  Prowizja 0 zł? Sprawdź, czy inne koszty związane z kredytem nie są wyższe niż w innych bankach. Niejednokrotnie bywa tak, że prowizja jest niska, ale bank stosuje wysokie oprocentowanie albo wymaga dodatkowego zabezpieczenia kredytu np. w postaci obowiązkowego jego ubezpieczenia, co znacząco podwyższa całkowity koszt kredytu.
  Reklama kusi hasłem "Ubezpieczenie 0 zł"? Dowiedz się, czy dotyczy to całego okresu trwania umowy. Bywa, że bank rezygnuje z niego tylko w okresie promocyjnym. Niskie raty? Nawet jeśli wyśledzisz ciekawą ofertę, to może się okazać, że promocyjne warunki dotyczą tylko kredytu o określonej wysokości, rozłożonego na określoną liczbę lat.

  Jednym z narzędzi ułatwiających sprawdzenie oferty, a także porównanie jej z propozycjami innych banków, jest specjalny zunifikowany formularz, który zawiera podstawowe parametry kredytu. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim klient powinien się z niego dowiedzieć m.in.: jaka jest całkowita kwota, którą otrzyma, jaka będzie całkowita kwota, którą łącznie spłaci w ramach rat i wszelkich opłat, jakie są zasady i terminy spłaty kredytu, jakich zabezpieczeń domaga się bank, jaka jest stopa oprocentowania kredytu oraz warunki jej zmiany, ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Dzięki temu klient łatwiej może porównać oferty różnych kredytodawców i spośród nich wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada.

  Na co zwrócić uwagę, porównując oferty? Przede wszystkim zapytaj bank o RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. W reklamach banki zwykle uwidaczniają dużymi cyframi oprocentowanie nominalne. Natomiast oprocentowanie rzeczywiste często podawane jest drobnym druczkiem. A to ono uwzględnia wszystkie składniki kosztów kredytu, takie jak: oprocentowanie, prowizje za udzielenie, opłaty przygotowawcze oraz inne koszty, np. obowiązkowe ubezpieczenie. Co więcej: banki wyliczają oprocentowanie rzeczywiste RRSO na podstawie tego samego, ustawowo określonego wzoru, a jego ujęcie w skali rocznej pozwala na porównanie ofert banków pod kątem całkowitego kosztu kredytu.

  Innym sposobem porównania kredytów jest porównanie wysokości wymaganych przez bank rat kapitałowo-odsetkowych. Poproś banki o przedstawienie wysokości rat miesięcznych dla interesującej kwoty na wybrany okres spłaty.

  Ostrożnie należy podchodzić do promocji. Jeśli promocja dotyczy wysokości oprocentowania, a zaciągasz kredyt wieloletni, warto sprawdzić, czy po okresie promocyjnym odsetki wzrosną i do jakiego poziomu. Jeśli tak - to zwiększy się automatycznie wysokość raty. Warto mieć też świadomość, czy oprocentowanie kredytu jest zmienne, czy stałe. Jeżeli zmienne - to miej na uwadze, że w przyszłości może ono wzrastać, zatem zapłacisz wyższe raty.

  Warto zweryfikować też inne zapisy w umowie. Sprawdź wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. W niektórych bankach taka opłata jest stosunkowo wysoka, choć warto wiedzieć, że w przypadku kredytów konsumpcyjnych nie może ona przekroczyć 1 proc., a jeśli umowa wygasa za mniej niż rok, nie więcej niż 0,5 proc.

  Z tego wszystkiego płynie jeden morał: nie pomijaj nigdy drobnego druczku. Przed okienkiem jest kolejka, a czytanie długo trwa? Nic nie szkodzi. Weź umowę do domu i starannie ją przeczytaj. Ustawa o kredycie konsumenckim mówi, że konsument ma prawo przed podpisaniem umowy otrzymać od kredytodawcy bezpłatny projekt umowy w celu zapoznania się z jego treścią. A kredytodawca lub pośrednik kredytowy jest zobowiązany udzielić dokładnych wyjaśnień, w sposób umożliwiający konsumentowi podjęcie decyzji o wyborze danej oferty.

  Kliknij, aby czytać materiały z cyklu Twoje finanse. W komentarzach dziel się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i poradami!


  Nie przegap serii Twoje finanse 50+ dla osób w wieku średnim i seniorów


  Cykl publikacji "Twoje Finanse" powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Więcej o ekonomii na stronie NBP.pl

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idea Bank

   tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Czy dużo dokumentów należy dostarczyć aby ubiegać się o ten kredyt?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idea Bank

   tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Czy ktoś brał może kredyt gotówkowy w Idea Banku?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idea Bank

   misiek89

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Ja właśnie brałem w Idea Banku kredyt na start dla mojej działalności. Potrzebowałem dofinansowania na start i mi przyznali kredyt.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idea Bank

   tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Czy sporo dokumentów należy dostarczyć aby dostać taki kredyt?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idea Bank

   tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Czy sporo dokumentów należy dostarczyć, aby uzyskać taki kredyt?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   produkty bankowe

   zack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   ja sie nie zawiodlem na skoku chmielewskiego. Dobre warunki i przede wszystkim szybka decyzja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pieniadze

   marta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 49

   ja rowniez od znajomej dowiedzialam sie ze w skoku chmielewskiego warto jest wziac pozyczke, do tej pory skokow w ogole nie bralam pod uwage i to byl blad

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   halina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 36

   tak, wszędzie pułapki. dla mnie najważniejsze jest zaufanie do instytucji z której się bierze pieniądze. dlatego biorąc kredyt gotówkowy szukałam pewnego banku. i po prostu pytałam przyjaciół: kto...rozwiń całość

   tak, wszędzie pułapki. dla mnie najważniejsze jest zaufanie do instytucji z której się bierze pieniądze. dlatego biorąc kredyt gotówkowy szukałam pewnego banku. i po prostu pytałam przyjaciół: kto ma dobre doświadczenia. i tak znalazłamzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O ile ma się prawdziwych przyjaciół

   mazur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 52

   O ile ma się zaufanych przyjaciół, którzy nie podpowiedzą źle, żeby ukryć to, że sami się wkopali... ;-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama