Wrocławscy radni przyjechali autami, by dyskutować o MPK...

  Wrocławscy radni przyjechali autami, by dyskutować o MPK (ZDJĘCIA)

  Magdalena Kozioł, fot. Tomasz Hołod

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławscy radni przyjechali autami, by dyskutować o MPK (ZDJĘCIA)
  1/22
  przejdź do galerii

  ©fot. Tomasz Hołod

  Aż 20 na 32 przepytanych przez nas wrocławskich radnych miejskich na piątkową nadzwyczajną sesję poświęconą MPK przyjechało samochodami. Tylko 6 do ratusza dotarło autobusami i tramwajami i tyle też przyszło pieszo. - Nie jeżdżę MPK, bo nie lubię - nie kryje Katarzyna Obara-Kowalska z klubu Rafała Dutkiewicza. Po mieście jeździ autem.
  Do pojazdów MPK nie wsiada też Iwona Dyszkiewicz (klub PO). - Jechałam raz, w lecie, i do dziś pamiętam smród, duchotę i problem z kupieniem biletu - wylicza Dyszkiewicz, która porównała ten wrocławski kurs z podróżą po Gdańsku. - Tamtejszy przewoźnik miał klimatyzację, wszędzie było czysto i pachnąco - podkreśla.

  Ale w radzie są też zwolennicy miejskiego przewoźnika. Co ich do niego przekonuje? Bo podróżując pojazdem MPK, nie mają problemu np.
  z zaparkowaniem. Z MPK korzystają: Maria Zawartko, Jan Chmielewski, Krzysztof Kilarski, Urszula Wanat z klubu Dutkiewicza, Czesław Palczak z PiS czy Łukasz Wyszkowski z PO. - Mam nawet 90-dniowy bilet. Najczęściej jeżdżę autobusem linii 145, uznawanej za najbardziej przeładowaną i często spóźnioną - chwali się Wyszkowski. A radny Wojciech Błoński usprawiedliwia się: Zazwyczaj korzystam z autobusu, ale na sesję przyjechałem autem. Muszę nim jeździć, bo prowadzę firmę. Ze swojego auta skorzystał też Jacek Ossowski, szef rady. - Ale do pracy na Politechnikę chodzę - tłumaczy. Czy rada, w której przeważają ludzie niekorzystający z MPK, zna problemy pasażerów tramwajów i autobusów?

  Trudno powiedzieć, ale na pewno nie brakuje im poczucia humoru. Na przykład klub radnych Platformy Obywatelskiej na początku sesji przekazał wrocławskiemu magistratowi dwa rowery - damski i męski. - Urzędnicy powinni zająć się poważniejszymi sprawami niż rozpisaniem przetargu na jednoślady dla siebie - uzasadniała ten prezent Renata Granowska, szefowa klubu PO. - Mamy nawet przygotowaną umowę darowizny. Te kilka rowerów dla pracowników urzędu to fakt. Ratusz je kupi, ponieważ mają ułatwić komunikację po centrum miasta, np. z urzędu na plac Nowy Targ do biur przy ul. Gabrieli Zapolskiej.

  Urzędnicy podarunku jednak nie przyjęli. - Zaproponowaliśmy PO, by przekazała je np. jakiejś rodzinie. Jak będzie miała problem z jej znalezieniem, to pomożemy - mówi Marcin Garcarz, dyrektor departamentu prezydenta Wrocławia.

  Piątkowa sesja nadzwyczajna została zwołana na wniosek radnych PO. Była poświęcona MPK i m.in. bezpieczeństwu pasażerów w autobusach i tramwajach, dystrybucji biletów, awaryjności taboru, jego czystości, punktualności i kondycji finansowej spółki. - Nie róbmy wrocławianom wody z mózgu, że MPK nie ma pieniędzy. Firma ma stabilną sytuację finansową. Oświadczam, że nie było dnia, godziny i minuty, żeby MPK była komukolwiek winna choćby złotówkę - zapewniał wiceprezydent Wojciech Adamski zarzucając radnych liczbami. Każdego dnia tramwaje i autobusy przejeżdżają po Wrocławiu 100 tys. km robiąc 9 tys. kursów. Rocznie autobusy (jest ich 350) i tramwaje (225) rocznie wożą po mieście 183 mln pasażerów.

  I... wielu jest zadowolonych. Na dzień przed sesją urzędnicy ratusza ujawnili wyniki badań, które zlecili w grudniu ubiegłego roku. Wynika z nich, że 70 proc. respondentów dobrze lub bardzo dobrze ocenia MPK. A tylko 15 proc. z 1000 przepytanych ocenia przewoźnika źle lub bardzo źle. To nie wszystko, bo w tym badaniu ponad 70 procent pasażerów wrocławskiego MPK wysoko oceniło czystość pojazdów tej firmy.

  Dobrze jest więc z MPK, czy nie? - Chyba jeździmy maybachami na szynach, które są pachnące i wspaniałe - ironizował radny Krzysztof Bramorski (PO) odnosząc się do entuzjastycznych wręcz wyników badań. Krzysztof Kilarski (klub Dutkiewicza) proponował dyskusję zamknąć: - Jutro komunikacja będzie jeździć jak jeździła, a my tu robimy wielkie halo. Zbigniew Komar, wiceszef departamentu infrastruktury i gospodarki wyliczał, że w latach 2010-2011 MPK na pojazdy, zajezdnie, tory wydało 315 mln zł, a z budżetu miasta na transport ponad 800 mln zł.

  Czytaj także

   Komentarze (59)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tia

   Mia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 73

   Pała z plusem co najwyżej!!!
   A jak widzę tą blondynę to aż mnie trzepie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MPK

   pasażer mpk-a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 77

   o jakie czścioszki proszę ! a może tak magistrat niech kupi wszystkim mieszkańcom auta to i smrodu nie będzie i nie będzie problemu z kupieniem biletów, nie będzie duchoty tylko korki nam...rozwiń całość

   o jakie czścioszki proszę ! a może tak magistrat niech kupi wszystkim mieszkańcom auta to i smrodu nie będzie i nie będzie problemu z kupieniem biletów, nie będzie duchoty tylko korki nam pozostaną a może tak magistrat nie będzie nam blokował ulic i przesiadzie się jednak na mpk zobaczy jak fajnie jest sie przesiadać, marznąć, moknąc i gonić odjeżdżające autobusy aby tylko zdążyć do pracy czy szkoły a nie siedziec w magistracie za dopłaty z naszych podatków- cwaniacy perfumowani !!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konkrety

   pasażer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 82

   Proszę o konkrety. Kto przeprowadził te badania? Gdzie były przeprowadzane? Ile kosztowały? Jaka była grupa badana (przekrój wieku i status majątkowy)?

   Bo coś mi to pachnie badaniem na zlecenie...rozwiń całość

   Proszę o konkrety. Kto przeprowadził te badania? Gdzie były przeprowadzane? Ile kosztowały? Jaka była grupa badana (przekrój wieku i status majątkowy)?

   Bo coś mi to pachnie badaniem na zlecenie tak by wyło dobrze. Też mogę przeprowadzić badanie w którym wykażę na dużej grupie docelowej że radni są najmądrzejsi w środy i kompletnie głodni w czwartki.

   Jak to jest że jeździcie państwo autami i na podstawie jakiś badań mówicie o czymś czego nawet nie znacie z życia codziennego ?

   Czy to nie jest hipokryzja ? A może ignorancja?

   Ja mam prawo jako wieloletni pasażer powiedzieć SMRÓD, BRÓD, i brak pomysłu !!! współczuję kierowcom i motorniczym że muszą znosić to dociskanie śruby, rozumiem ich niezadowolenie bo ile lat można słuchać takich głupot.

   Jako pasażer widzę tylko czubek tramwaju w morzu szyn ... wiem że coś się zmienia ale nie widzę aby te zmiany dawały się odczuć jako pozytywne, raczej odczuwam to jako leczenie syfu za pomocą pudru. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Radni są bezradni i robią sobie jaja za nasze pieniądze

   willy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 80

   Bramorski kpi sobie i udaje idiotę, ale on jest idiotą w znaczeniu, że swoim autkiem to by do kibla wjechał. Urzędnicy kupić chcą kilka rowerów dla urzędników i policji oraz SM aby doop nie wozić...rozwiń całość

   Bramorski kpi sobie i udaje idiotę, ale on jest idiotą w znaczeniu, że swoim autkiem to by do kibla wjechał. Urzędnicy kupić chcą kilka rowerów dla urzędników i policji oraz SM aby doop nie wozić autem na koszt podatników a PO sobie robi jaja. Wprowadzić radnym zakaz przyjeżdżania na sesje autem to zobaczą co trzeba zrobić dla MPK.
   Oni mają głęboko tych co jeżdżą MPK a na sesję przyjechali aby pobrać diety.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   auta służbowe

   amen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 79

   POlska- byle dupek (ew. dupka - żeby było POprawnie POlitycznie), wozi swoje 4 litery na koszt PO-datnika służbową furką, nawet jak ma swoje prywatne (ale PO co mieć? i płacić za nie?) zaś każdy...rozwiń całość

   POlska- byle dupek (ew. dupka - żeby było POprawnie POlitycznie), wozi swoje 4 litery na koszt PO-datnika służbową furką, nawet jak ma swoje prywatne (ale PO co mieć? i płacić za nie?) zaś każdy prowadzący działalność (i nie tylko) gospodarczą ma dokręcaną śrubę PO-datkową za samochód (bo to proste do zrobienia) przez akcyzy, koszt paliwa, niemożność odliczenia VAT, a także fotoradary etc etc... przy zarobkach Miłościwie Panujących raczej stać ich na to, zeby za swoją kasę chociaż jeździli samochodami i Ponosili też np koszty awarii sPOwodowanych jakością dróg... jakoś to możliwe w Skandynawii ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mydlenie oczu

   RRARR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 97 / 55

   Radni mają służbowe auta, darmowe paliwo do nich, rowery za free, przejazdy MPK refinasowane. Poco im zmieniać co kolwiek? A ten bilet na 3miesiące? To miasto pokryło koszt tego biletu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co trzeba brać, żeby takie kretyństwa wypisywać???

   Radny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 105 / 63

   Nie masz pojecia, o czym piszesz, czy kłamiesz, żeby ferment posiać??? Jakie slużbowe auta, jakie darmowe paliwo??? Jakie refinansowanie MPK??? Stek bzdur!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i jaka decyzja???/

   MOTORNICZA KTÓRA POPIERA PASAŻERÓW-MACIE RACJĘ MY TEŻ MAMY DOSC ŚCIEMY I TEGO SYFU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 110 / 57

   ZJECHALI SIE NA DEBATĘ FIRMOWYMI AUTAMI Z PALIWKIEM NA KOSZT PAŃSTWA,POJEDLI POPILI ,POPIERDZIELI W STOŁKI, PONARZEKALI ŻE ŻLE ŻE SAMI NIE CHCĄ JEŻDZIĆ JAK SARDYNKI,
   I CO DALEJ???
   MOGLI ZAPROSIĆ...rozwiń całość

   ZJECHALI SIE NA DEBATĘ FIRMOWYMI AUTAMI Z PALIWKIEM NA KOSZT PAŃSTWA,POJEDLI POPILI ,POPIERDZIELI W STOŁKI, PONARZEKALI ŻE ŻLE ŻE SAMI NIE CHCĄ JEŻDZIĆ JAK SARDYNKI,
   I CO DALEJ???
   MOGLI ZAPROSIĆ NA POSIEDZENIE TYCH NIEZADOWOLONYCH I WTEDY DOWIEDZIELIBY SIĘ CO TRZEBA POPRAWIĆ,SKORO MPK JEST DLA LUDZI I MIASTA,BO CI PIERDZISTOŁKI NIE MAJĄ POJĘCIA NIC A NIC O BOLĄCZKACH PASAŻERÓW A MY JAKO KIEROWCY TEŻ MAMY JUŻ SERDECZNIE DOŚĆ
   ICH KŁAMSTW ,OBIETNIC,NIE SŁUCHAJĄ ANI NAS ANI WAS,CO TYDZIEŃ BĘDĄ SOBIE POSIEDZENIA ROBIĆ I LOSOWAĆ ROWERKI?????
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SUPER miło słyszeć ze kierowcy też widzą te gorsze strony MPK ,ale niestety RADNI nie kumają nic

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 98 / 51

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A JA JESTEM KIEROWCĄ

   mpk powinno być za darmo!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 105 / 56

   spokojnie wrocław dałby radę gdyby MPK jeżdziło na koszt państwa,choć tyle niech dla nas zrobią

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I CO USTALILI? !!!!!

   MOTORNICZY PYTA???? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 99 / 51

   POJEDLI ,POPILI ,POSIEDZIELI W CIEPŁYM I CO DALEJ?????????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A o czym tu rozmawiać? ..o czymś czego co nie istnieje a wmawia się nam że to szwajcarski zegarek?!?

   LOL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 73

   Rzygać się chce jak się czyta jak to wspaniale wszystko działa w dynamicznym mieście Wrocław! Chyba tylko nieliczni nie mają "odrzutów"!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama