Miłośnicy Wołynia spotkają się w weekend pod Sobótką

  Miłośnicy Wołynia spotkają się w weekend pod Sobótką

  MAL

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Miłośnicy Wołynia spotkają się 12 i 13 września w Świątnikach (gmina Sobótka). To miejscowość zamieszkana w dużej mierze przez kresowian. Do Świątnik po drugiej wojnie światowej trafił cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej z Niewirkowa.
  - W Niewirkowie do 1939 r. stacjonował Korpus Ochrony Pogranicza, który oddał ogromną daninę krwi w latach drugiej wojny światowej. To o nich i o 70. rocznicy wypędzeń z rodzinnych domów chcemy pamiętać - pisze Jerzy Rudnicki, prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, które organizuje zjazd.

  Towarzystwo zajmuje się zbieraniem wspomnień i dokumentacji na temat Kresów oraz przygotowywaniem wyjazdów młodzieży na Ukrainę. Zbiera też fundusze na odnowienie polskich cmentarzy i pomników na Kresach. W spotkaniu udział wezmą Czesi, Holendrzy, Żydzi, Ukraińcy i Ormianie.

  W sobotę i niedzielę, o godzinie 13, w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej zostanie odprawiona msza święta w intencji Kresowian. W pierwszy dzień zjazdu na scenie wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Artystycznej w Sarnach, zespół Faustyna z Równego i zespół Serpynok z Korca. O godz. 15.30 rozpocznie się międzynarodowa konferencja pt. W 70. rocznicę przesiedleń. Losy Narodów Krsów po II wojnie światowej.

  O godz. 18 rozpocznie się kresowa biesiada z zabawą taneczną i sztucznymi ogniami. W niedzielę o godz. 12 wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, a o godz. 14.30 nastąpi odsłonięcie Tablicy Pamięci Korpusu Ochrony Pogranicza.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama