Mój reporter: Co dalej z remontem arkad przy Świdnickiej?

  Mój reporter: Co dalej z remontem arkad przy Świdnickiej?

  Michał Chęciński

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W 2012 r. umyto część arkad. Do końca 2014 r. czeka je poważniejszy remont i utworzenie galerii

  W 2012 r. umyto część arkad. Do końca 2014 r. czeka je poważniejszy remont i utworzenie galerii ©fot. Paweł Relikowski

  - Czy możemy spodziewać się kontynuacji remontu wrocławskich arkad przy ul. Świdnickiej? Ich wschodnia część została częściowo (od zewnątrz) wyczyszczona przed Euro 2012. Obecnie zaczynają tam powracać bazgroły. Część zachodnia pozostała nietknięta. Czy remont zostanie dokończony? - pyta nasz czytelnik Bartosz Jewsiewicki.
  W 2012 r. umyto część arkad. Do końca 2014 r. czeka je poważniejszy remont i utworzenie galerii

  W 2012 r. umyto część arkad. Do końca 2014 r. czeka je poważniejszy remont i utworzenie galerii ©fot. Paweł Relikowski

  - Ponowny remont arkad przy ul. Świdnickiej zostanie wykonany przy okazji tworzenia tzw. Galerii Słynnych Wrocławian. Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia i członek Klubu Rafała Dutkiewicza, zapowiada, że pierwsze rzeźby w tej galerii pojawią się do końca 2014 r. - Wrocławska Akademia Sztuk Pięknych przedstawiła nam już pierwszy projekt płaskorzeźb. Mamy jednak pewne zastrzeżenia, więc ASP na wiosnę ma przygotować poprawiony projekt - mówi przewodniczący.

  Kto znajdzie się w galerii? Wydział Kultury Urzędu Miejskiego zdecyduje o tym w tym roku, jeszcze przed wakacjami. Powołana zostanie grupa reprezentująca wrocławskie środowisko naukowe i kulturalne. Zdecyduje ona, którzy wrocławianie zasłużyli sobie na miejsce w galerii. - Być może znajdą się tam takie postacie, jak Grotowski, Tomaszewski, Steinhaus - zdradza Ossowski.

  Miejsc jest sporo, bo w sumie 70 po obu stronach ul. Świdnickiej. W 2014 r. pojawi się jedynie kilka płaskorzeźb, a potem rocznie będą przybywać dwie.

  Dodajmy, że koszt jednej płaskorzeźby to około 20 tys. zł. Zatem, jeśli każdego roku w galerii pojawiać się będą dwie sławy, to wszystkie miejsca zostaną zajęte dopiero ok. 2050 roku. Trzeba zaznaczyć, że w tej galerii nie pojawią się mieszkańcy żyjący w Breslau przed II wojną światową.

  Cała inwestycja zostanie sfinansowana przez miasto i Dolnośląską Izbę Gospodarczą. Płaskorzeźby powstaną na wyczyszczonym wcześniej piaskowcu, po wewnętrznej stronie arkad. Zainstalowane zostanie specjalne oświetlenie i monitoring, który ma uchronić dzieła przed ewentualnymi aktami wandalizmu. Piaskowiec będzie też pokryty warstwą "antygraffiti". - W razie konieczności umożliwi to łatwe usunięcie bazgrołów - twierdzi Jacek Ossowski.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Walczmy z plakatami

   Jola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   Czemu te wieśniaki dalej przyklejają tam plakaty. Nie dość, ze w tych czsach już prawie nikt nie czyta plakatów to zasyfione jest całe miasto. Gdzie straż miejska i policja?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ????

   wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 8

   Zanim miasto nie znajdzie pomysłu na odnowienie Arkad i przywrócenie Świdnickiej do stanu odpowiadającemu standardom europejskim, a nie tym z Trzeciego Świata niech lepiej niczego tam nie wieszają....rozwiń całość

   Zanim miasto nie znajdzie pomysłu na odnowienie Arkad i przywrócenie Świdnickiej do stanu odpowiadającemu standardom europejskim, a nie tym z Trzeciego Świata niech lepiej niczego tam nie wieszają. Zamiast uczcić czyjąś pamięć, ośmieszą się, a w szczególności będzie to oznaka braku szacunku dla tych zasłużonych dla miasta. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny chory pomysl, ale i szansa wspomoc biednych i bezrobotnych artystoof

   maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 6

   potrzeba nam plaskorzezb... a myslalem ze rownych chodnikow kur** !!!!

   Poczatek H.Kollataja, torowisko przy hotelu - zapadniete na 20cm, jak stoi tam woda to rozbryzg idzie az na chodnik i ludzi....rozwiń całość

   potrzeba nam plaskorzezb... a myslalem ze rownych chodnikow kur** !!!!

   Poczatek H.Kollataja, torowisko przy hotelu - zapadniete na 20cm, jak stoi tam woda to rozbryzg idzie az na chodnik i ludzi. Nie problem?
   Uliczki kolo rynku, wszedzie dziury w kostce, kostka znikla i nikt tego nie uzupelnil. Pelno pisego gowna i rozbitych butelek (wiem to przez swolocz ze wsi tj studenci i kibole WKS).

   Honorowe miejsce zajmie popiersie Dudiego, drugie Czumy?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bluj, Bluj

   erta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   Zaklamany sxczeniak. Arogant, bezczelny pierdzistolek, jego morde tam uwircznic, na spluwaczke

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W MOIM OSOBISTYM ODCZUCIU RAFAŁ DUTKIEWICZ JEST KIEPSKIM

   ANALITYK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 14

   PREZYDENTEM

   STAWIA NA WIELKIE PROJEKTY, PR, A ZAPOMINA O PRZYZIEMNYCH SPRAWACH, TYCH, KTORE SĄ NAPRAWDĘ WAŻNE DLA ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI LUDZI

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy prawdą jest, że ASP dostała zamówienie na 70 popiersi Dutkiewicza? Do umieszczenia w Arkadach?

   tak tylko pytam... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 6

   "Mamy jednak pewne zastrzeżenia, więc ASP na wiosnę ma przygotować poprawiony projekt"


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakie 70-384 na każden dzień najmarniej jedne

   j,w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

   j.w

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama