Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Czy Miejski Oficer Rowerowy dojeżdża do pracy rowerem?

Michał Chęciński
Przemysław Wronecki
Czy Miejski Oficer Rowerowy Pan Daniel Chojnacki oraz jego współpracownicy dojeżdżają do pracy rowerami? Jeżeli nie to dlaczego? Pyta nasza Czytelniczka Anna Niewiadomska. Odpowiedzi szukał reporter Michał Chęciński.

Daniel Chojnacki dojeżdża do pracy na rowerze przez cały rok. Niestraszna jest mu zima.

-Wystarczy odpowiedni strój. Przy -15 stopniach najważniejsze są ciepłe rękawice i owinięcie twarzy szalikiem. Można też założyć kalesony, ciepłe rękawice i czapkę. Jestem zahartowany, więc nie łapię przeziębienia. Często zabieram jako pasażerów moje dzieci i zawożę je, po drodze do pracy, do przedszkola - mówi Chojnacki. Oficer dodaje też, że do jazdy można szybko się przyzwyczaić i po jakimś czasie jest to wysiłek porównywalny do spaceru. - Po minucie jazdy organizm się rozgrzewa i temperatura przestaje być problemem. Wydaje się, że bardziej marzną kierowcy, którzy 10 minut odśnieżają samochód - twierdzi rowerzysta.

We Wrocławiu warunkiem objęcia funkcji Oficera Rowerowego było dojeżdżanie do pracy na rowerze. Chojnacki uważa też, że coraz więcej osób nie rezygnuje z jazdy na rowerze zimą. Rowery pracowników sekcji niczym szczególnym się nie wyróżniają. Używają oni rowerów miejskich z zewnętrzną przerzutką i zabudową łańcucha, dzięki której nogawka nie brudzi się smarem.

Oficer rowerowy we Wrocławiu koordynuje wszystkie działania w mieście związane z ruchem rowerowym. Pracuje przy projektach dróg rowerowych, miejsc parkingowych i promocji "dwóch kółek". Sekcja współfinansuje też rowerową szkołę. W ramach zajęć uczniowie dowiadują się jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się na rowerze, a także poznają przepisy ruchu drogowego.

- Nie ma wątpliwości, że cały czas zmienia się sytuacja rowerzystów w mieście. Można natomiast dyskutować, czy przystosowujemy miasto dla potrzeb rowerzystów w dobrym tempie - mówi oficer. Podkreśla też, że rozwój ruchu rowerowego leży w interesie wszystkich mieszkańców. - Im więcej rowerzystów, tym czystsze powietrze, mniejsze korki i zdrowsze społeczeństwo - twierdzi Chojnacki.

Priorytetowym zadaniem miasta jest obecnie połączenie tras rowerowych w jeden spójny system i od niego w dużej mierze zależy zwiększenie liczby rowerzystów we Wrocławiu.

WARTO PRZECZYTAĆ: KOLEJNE UŁATWIENIA DLA ROWERZYSTÓW ZA 1,5 MILIONA ZŁOTYCH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mój reporter: Czy Miejski Oficer Rowerowy dojeżdża do pracy rowerem? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska