Legnica: Poturbowali klienta, który nic nie ukradł. Co może...

  Legnica: Poturbowali klienta, który nic nie ukradł. Co może sklepowa ochrona?

  Mateusz Różański

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Piotr Krzyżanowski

  W jednym z legnickich dyskontów na osiedlu Kopernika ochroniarz, podejrzewając klienta o kradzież, postanowił go zrewidować. Doszło do szarpaniny, choć mężczyzna miał paragony na zakupy z innych sklepów i chciał je okazać. W trakcie zajścia pracownik ochrony mocno go poturbował. Na miejsce wezwano policję, która szybko wyjaśniła sprawę: klient był niewinny.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Piotr Krzyżanowski

  - Ochroniarz sklepu nie ma prawa rewidować klienta, ani też go legitymować. Ma z kolei możliwość zatrzymania go do czasu przyjazdu na miejsce policji, jeżeli zachodzi uzasadnienie kradzieży - mówi Anna Farmas-Czerwińska z legnickiej policji.

  Pracownik firmy ochroniarskiej, która obsługuje sklep, już w niej nie pracuje. Co zatem może zrobić nam ochroniarz, który podejrzewa, że wynieśliśmy coś bez płacenia?
  Według Anny Farmas-Czerwińskiej może nas poprosić o pokazanie tego, co mamy w torbie. Nie ma jednak przepisu, który nakazywałby nam poddanie się jego kontroli; jeżeli odmówimy, wówczas powinniśmy poczekać na patrol policji.

  Policjanci, którzy pojawią się na miejscu mogą oczywiście sprawdzić, czy to, co mamy na paragonie, zgadza się z tym, co posiadamy w koszyk. Mogą żądać okazania zawartości torebki, plecaka lub reklamówek; w uzasadnionych przypadkach przeszukiwać nasz samochód. - Miałem kilka razy przykre sytuacje z ochroniarzami w galeriach handlowych; podejrzewam, że to przez mój ubiór. Bo często chodzę w bluzach z kapturem - mówi Szymon Wasilewski, legniczanin. - Nigdy jednak nic nie ukradłem. Ochroniarze często z góry zakładają czyjąś winę. Zachowują się arogancko i często nie stronią od użycia siły - dodaje.

  Dużo w takich sytuacjach zależy również od samych klientów. - Jeśli ktoś coś ukradł i na widok ochroniarza zaczyna uciekać, ten oczywiście ma prawo go zatrzymać. Podobnie jak ma prawo zrobić to każdy inny świadek w ramach zatrzymania obywatelskiego - wyjaśnia Anna Farmas-Czerwińska.

  Najważniejsze, aby w takich sytuacjach żadna ze stron nie dała się ponieść emocjom. Pozwoli to zaoszczędzić nerwy oraz czas. Skargi na temat zachowania sklepowych ochroniarzy można zgłaszać u kierownictwa poszczególnych placówek lub w firmach, w których są zatrudnieni. Pomoc w tej sprawie oferuje również miejski rzecznik konsumentów.

  Czytaj także

   Komentarze (47)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   paragon moze swiadczyc o wczesniejszym zakupie i nie wyklucza kradziezy

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   wielu klientów wchodzi z paragonem by skroic wóde z pólki... nadpita nie swiadczy o uzywanej dzien wczesniej...zachowanie ochrony w przypadku podejrzenia wlasciwe a klient powinien wykazac...rozwiń całość

   wielu klientów wchodzi z paragonem by skroic wóde z pólki... nadpita nie swiadczy o uzywanej dzien wczesniej...zachowanie ochrony w przypadku podejrzenia wlasciwe a klient powinien wykazac zrozumienie...na tym polega ich praca...to eliminuje straty a wiec i daje gwarancje tanich zakupówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przepisy prawa mowia cos innego

   Znawca ustawy o ochronie osob i mienia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

   Zgodnie z trescia art. 36 ust.1 pkt.1 ustawy z dn. 22.08.1997r. o ochronie osob i mienia w granicach chronionych obszarow i obiektow ma prawo do ustalnia uprawnien do przebywania w ww. oraz do...rozwiń całość

   Zgodnie z trescia art. 36 ust.1 pkt.1 ustawy z dn. 22.08.1997r. o ochronie osob i mienia w granicach chronionych obszarow i obiektow ma prawo do ustalnia uprawnien do przebywania w ww. oraz do legitymowania osob w celu ustalenia ich tozsamosci.

   Natomiast rozporzadzenia rady ministrow do owej ustawy, ktora przypomne jest powszechnie obowiazujacym prawem-wyszczegolniaja w jakich przypadkach pracownik ochrony moze realizowac swoje ustawowe uprawnienie-m.in. kazda osobe ujeta, osobe w stosunku do ktorej uzyto srodkow przymusu bezposredniego lub broni palnej oraz przy ustalaniu uprawnien do przebywania w miejscu chronionym.

   Ponadto droga redakcjo pracownik ochrony dokonuje na mocy ustawy ujecia prewencyjnego, tak samo jak np. Straz Miejska. I nie jest ograniczony do ujecia osoby na goracym uczynku, a juz na etapie wystapienia ewentualnego zagrozenia, czyli w oparciu o uzasadnione podejrzenie popelnienia czynu zabronionego. Przeslanki wystepujace w omawianym przepisie sa identyczne z zatrzymaniem porzadkowym/prewencyjnym stosowanym przez Policje, opisanym w art. 15 ustawy o Policji.

   Pracownik ochrony jest uprawniony do stosowania ujecia osoby na podstawie ustawy o ochronie osob i mienia oraz przepisow wykonawczych do niej wydanych, a nie na podstawie art. 243 kpk-ujecie obywatelskie/zatrzymanie spoleczne-do ktorego uprawniony jest kazdy obywatel.

   Co wiecej-moze sie zdarzyc, ze w sklepie napotkamy licencjonowanego pracownika ochrony, a ten w stosunku do osoby, aby zmusic ja zgodnie z prawem do wydawanych polecen moze uzywac srodkow przymusu bezposredniego-sily fizycznej w postaci chwytow obezwladniajacych, kajdanki, palki wielofunkcyjne, psy obronne, paralizatory elektryczne, reczne miotacze gazu, bron gazowa i w koncu bron palna bojowa, ostra.

   Pamietac rowniez nalezy, ze art. 42 ustawy mowi, ze pracownik ochrony pelniacy obowiazki na obszarach, obiektach i urzadzeniach obowiazkowej ochrony, podlega szczegolnej ochronie prawnej, przewidzianej w KK dla funkcjonariuszy publicznych.

   Ww. obiekty i obszary w ktorych pracownik ochrony jest objety szczegolna ochrona, wymienione sa w ustawie o ochronie osob i mienia.

   Tresc powyzszego artykulu droga redakcjo mozna miedzy bajki wlozyc, tak samo jak porady konsumenckie. Nie pochwalam w tym wypadku ewidentnego przekroczenia uprawnien przez pracownika ochrony, nie mniej jednak autorowi tematu proponuje zajzec do tresci ustawy i rozporzadzen, a nie wypisywac bzdury nie majace pokrycia w przepisach prawa. To jawne wprowadzanie ludzi w blad! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żaden to ochroniarz...

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 8

   Tym sfrustrowanym staniem za 5 zł na godzinę tzw. ochroniarzom w supermarketach w głowie od tego stania przewraca się. Wyobrażają sobie, że są panami wszelkiego stworzenia a to tymczasem zwykłe...rozwiń całość

   Tym sfrustrowanym staniem za 5 zł na godzinę tzw. ochroniarzom w supermarketach w głowie od tego stania przewraca się. Wyobrażają sobie, że są panami wszelkiego stworzenia a to tymczasem zwykłe ciecie. Nic więcej. A mogą tyle co ż** w czasie okupacji. Są też ciecie objazdowe. To ci w samochdach, czarnych mundurkach, nadęci jakby byli z niemieckiej GSG-9. Do prawdziwych ochroniarzy, jeśli chodzi o umiejętności i mentalność, to im tak jak świni do gwiazd. Dziś ochroniarzem to może być nawet inwalida na wózku ( z całym szacunkiem dla inwalidów na wózkach ).zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żaden to ochroniarz

   ochroniarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   Co możesz wiedzieć o życiu seksualnym mrówek jak nie trzymałeś j.......ec w mrowisku . Nic nie wiesz na temat pracy ochrony . Jak chcesz porozmawiać to przygotuj się dobrze do tego typu rozmów .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DLA MNIE POŁOWA KLIENTÓW CO PRZYCHODZI DO SKLEPU TO POTENCJALNI ZŁODZIEJE

   OCHRONIARZ Z MARTKETU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 20

   JUŻ RÓŻNE RZECZY WIDZIAŁEM. PANIUSIA CO MERCEM PRZYJEŻDŻAŁA, KRADŁA GACIE Z KOSZA, A CO DOPIERO TAKI OBDARTUS W KAPTURZE. KRADNĄ I MAŁE DZIECI I DZIADKI. JAK BYM MÓGŁ TO BYM PAŁĄ PRZECHRZCIŁ


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie rób siary licencjonowanym Pracownikom Ochrony

   Nicpoń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 18

   Społeczeństwo jest jakie jest, ale Ty nie jesteś sędzią.

   Ochroniarz z Ciebie taki jak ze mnie baletnica.

   Nie obrażaj tej profesji i nie wychylaj się nazywając "ochroniarzem".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to puknij się w głowę i wyłącz

   W-w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   Caps Lock-a

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DLA MNIE POŁOWA KLIENTÓW CO PRZYCHODZI DO SKLEPU TO POTENCJALNI ZŁODZIEJE

   OCHRONIARZ Z MARTKETU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   JUŻ RÓŻNE RZECZY WIDZIAŁEM. PANIUSIA CO MERCEM PRZYJEŻDŻAŁA, KRADŁA GACIE Z KOSZA, A CO DOPIERO TAKI OBDARTUS W KAPTURZE. KRADNĄ I MAŁE DZIECI I DZIADKI

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Posiada licencję pracownika ochrony?

   Nicpoń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

   Bo jeśli nie, to nie róbcie wstydu pracownikom ochrony nazywając półgłówka ochroniarzem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dostać licencję może każdy

   W-w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   cieć co za nią zapłaci


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na licencję są trzy egzaminy.

   Nicpoń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   Teoretyczny, gdzie w komisji uczestniczy nawet strażak.

   Praktyczny, z technik interwencji.

   Ostatni odbywa się na strzelnicy.

   Nie zdarzyło mi się spotkać licencjonowanego za masło.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KREGOGLOWI

   DAREK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 17

   LUDU SKLEP TO NIE DYSKOTEKA.PATRZA NA NAS JAK NA POTENCJALNEGO ZLODZIEJA.OD TEGO JEST MONITORING A NIE DO TOREBEK ZAGLADAJA JAKIES BRAMKI JAK NA LOTNISKU.NASI SASIEDZI JAK U NAS ROBIA ZAKUPY PO...rozwiń całość

   LUDU SKLEP TO NIE DYSKOTEKA.PATRZA NA NAS JAK NA POTENCJALNEGO ZLODZIEJA.OD TEGO JEST MONITORING A NIE DO TOREBEK ZAGLADAJA JAKIES BRAMKI JAK NA LOTNISKU.NASI SASIEDZI JAK U NAS ROBIA ZAKUPY PO GLOWACH SIE DRAPIA.TAM JEST TO NOE DO POMYSLENIA NAWET W BYLYM NRD GDZIE CO DRUGI BYL W STAZI.U NAS DO WOJSKA SIE BOJA ISC A DO OCHRONY WALA.TYLKO PALY IM DAC I MAMY ZNOW ZOMO BEZ PRZESZKOLENIA.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pisanie drukiem jest

   W-w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

   objawem wychodzącej słomy z butów czyli wieśniactwa


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystkie komentarze pisane są drukiem

   PXP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Czepiłbym się raczej wielkich liter...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   200 tyś ODSZKODOWANIA się należy !

   OD SKLEPU...oczywiście (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

   Wtedy się nauczą kultury...

   każda Kancelaria Prawna poradzi sobie z taką sprawą.....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Karol

   karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

   Jeśli nie słusznie zostałem zatrzymany a nie daj boże pobity przez ochroniarza to mogę skierować sprawę do sądu za znieważnie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sąd nie skarga.

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

   Absolutna racja. Te śmieci publicznie nazywają cię złodziejem, a ty masz się poddawać rewizji lub składać skargi do właścicieli sklepów. Od razu do sądu, po paru takich sprawach zaczną dwa razy...rozwiń całość

   Absolutna racja. Te śmieci publicznie nazywają cię złodziejem, a ty masz się poddawać rewizji lub składać skargi do właścicieli sklepów. Od razu do sądu, po paru takich sprawach zaczną dwa razy zastanawiać się zanim podejmą decyzję. Interes sklepikarzy mało mnie obchodzi. Jak ja mylę się w swojej pracy, również muszę ponosić konsekwencje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na zachodzie sieć w mgnieniu oka daje takiemu poszkodowanemu bon na kilka tysięcy euro

   A (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 9

   a w USA gość szarpie milion baksów i wszystko bez sądu, bo sieć nie może sobie pozwolić na skandal. U nas po kilkuletnim procesie wyszarpiesz max list z przeprosinami, a i to mało prawdopodobne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kim jest ochroniarz

   321 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 17

   Albo starszy człowiek za komuny nazywany cieciem - pracujący na emeryturze aby dorobić do lekarstw
   Albo osoba z grupą inwalidzką - szukająca jakiegokolwiek zajęcia a pracodawca nie płaci zus
   Albo...rozwiń całość

   Albo starszy człowiek za komuny nazywany cieciem - pracujący na emeryturze aby dorobić do lekarstw
   Albo osoba z grupą inwalidzką - szukająca jakiegokolwiek zajęcia a pracodawca nie płaci zus
   Albo tzw kark siedzący całymi dniami na siłowni i szukający zwady.
   Za zatrudnianie takich ludzi winny jest system który pozwala na taki charakter pracy
   Powinno się przyjrzeć właścicielom firm i ich licencjom bo niejednokrotnie to są różnego rodzaju byli funkcjonariusze którzy w sobie tylko znany sposób przechodzą badania psychiatryczne ( psychotechniczne )zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ochroniarz to pracownik licencjonowany.

   Nicpoń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   To o czym mówisz, to pracownicy dozoru mylnie nazywani ochroniarzami;-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama