Sąd: bloger obraził prezydenta Komorowskiego, nazywając go...

  Sąd: bloger obraził prezydenta Komorowskiego, nazywając go ruskim cwelem

  Mateusz Różański

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przed legnickim sądem odbył się proces blogera, który pod pseudonimem MatkaKurka w serwisie kontrowersje.net nazwał Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego "dwoma ruskimi cwelami". Sąd uznał, że bloger obraził prezydenta, ale warunkowo nie wymierzył mu kary na rok próby.
  Sąd: bloger obraził prezydenta Komorowskiego, nazywając go ruskim cwelem

  ©fot. Bartek Syta/Polskapresse

  Na sali jest kilkudziesięciu dziennikarzy. Oskarżony stwierdził, że broni się sam, ponieważ nie chce korzystać z pomocy obrońcy z urzędu. Nie przyznaje się do winy.

  Piotr W. odczytuje swoją linię obrony. Zarzuca prokuraturze rejonowej w Złotoryi stosowanie stalinowskich metod. Wyraził również żal, że Roman Giertych, pomimo pism do niego skierowanych, nie tylko nie podjął się jego obrony, ale nawet nie odpowiedział.

  Piotr W. nadal odczytuje swoją linię obrony, która przerodziła się wręcz w atak na prokuraturę i media. - Nie miałem zamiaru obrazić prezydenta, ale z niezwykłą precyzją starałem się nie dać podstaw do zastosowania art. 135 par. 2 KK - mówi Piotr W.

  Bloger swój artykuł traktuje jako eksperyment, który miał potwierdzić odruchowe reakcje wobec konkretnych nazwisk, bo jego zdaniem to nazwiska rządzą Polską. Autor w tekście nie wymienia, że chodzi o prezydenta i pyta retorycznie - O którego Komorowskiego chodziło? O bramkarza Legii, czy Komorowskiego z Pułtuska, a może o prezydenta Bronisława Komorowskiego - dodaje.

  Sędzia zakończył przewód sądowy. Prokuratura podtrzymuje swoje stanowisko i domaga się kary grzywny w wysokości 1000 zł. Piotr W. nie przyznaje się do postawionych mu zarzutów.

  Sąd uznał, że bloger obraził prezydenta, ale warunkowo nie wymierzył mu kary. Wyznaczył jednak rok próby, w ciągu tego czasu Piotr W. nie będzie mógł popełnić podobnego czynu.  Prokuratura w Złotoryi zarzuciła 42-letniemu Piotrowi W. czyn z artykułu 135 (paragraf 2) Kodeksu karnego, który mówi, że "Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

  W uzasadnieniu aktu oskarżenia zastępca prokuratora rejonowego w Złotoryi Danuta Górecka pisze: "W niniejszej sprawie bezsporne jest, iż Piotr W. zamieszczając artykuł zawierający inwektywy pod adresem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego na portalu internetowym miał świadomość, że dotrze on do wielu osób. Wykształcenie i poziom intelektualny oskarżonego wskazują, iż miał on także świadomość, że użyte w artykule słowa są zniewagami".

  Tymczasem swój proces szeroko komentuje w internecie główny zainteresowany, czyli Piotr W. ps. MatkaKurka. - Scenariusz komediowy "MatkaKurka vs państwo polskie" w końcu trafi na deski teatralne. Premiera sztuki komediowej odbędzie się 22 lutego w samo południe, w Sądzie Okręgowym w Legnicy - zapowiada za pośrednictwem swojego portalu MatkaKurka.

  Oprócz obszernego tekstu, w którym autor uchyla rąbka tajemnicy swojej linii obrony, a i tak postanawia najlepsze zostawić do procesu, umieszcza też pełny akt oskarżenia.

  Piotr W. w trakcie składania zeznań potwierdził, że jest autorem wspomnianego artykułu w internecie, ale nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Zaznaczył jednocześnie, że w tekście, którego dotyczy postępowanie, w żadnym miejscu nie używa imienia i nazwiska prezydenta, nie prezentuje jego wizerunku ani nie odnosi się do samego urzędu prezydenta.
  Zdaniem prokuratury, mimo wszystko kontekst jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości, jakiej konkretnie osoby tekst dotyczy.

  Piotr W., który od lat pisze w internecie pod pseudonimem MatkaKurka, jest dobrze znany w środowisku blogerów. W 2009 roku zdobył nawet tytuł Blogera Roku serwisu internetowego Wiadomosci24.pl.

  Proces Piotra W., który mieszka w miejscowości pod #Chojnowem, może stać się jedną z najgłośniejszych spraw, w których autorowi publikującemu w internecie zarzuca się znieważenie głowy państwa.


  Czytaj także

   Komentarze (74)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a na fejsie mozna wyzywać i nic sobie z tego nie robią

   zniesmaczona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Sami zobaczcie...

   https://www.facebook.com/Matjas777/posts/232168146873900

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obraza komorowskiego

   wektorek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

   Co się p.Komorowski obraża , wyszło na jaw jak obdarowuje premiami kolesiów i znajomków kiedy społeczeństwo biednieje,dzieci umierają na onkologi a on bierze po kilkase tysięcy zł. to kim on jest i...rozwiń całość

   Co się p.Komorowski obraża , wyszło na jaw jak obdarowuje premiami kolesiów i znajomków kiedy społeczeństwo biednieje,dzieci umierają na onkologi a on bierze po kilkase tysięcy zł. to kim on jest i jemu podobni,Gdzie ambicja i odpowiedzialność?A czy ruski to nie wiem, wiem że nie nasz , bo nic dla ludu nie robi,i nie jest naszym prezydentem bo nas oszukuje z finansami.Ale może kiedyś mu się to odpłaci.Zyczę mu dobrego samopoczucia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i bardzo dobrze

   mk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 15

   powiedział to otwarcie bo to są dwa ruskie cwele i chuj w d*** temu kto im głos oddał !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   miał rację

   jagermeister (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

   bo to są dwie ruskie K**** !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyrok na zamówienie polityczne

   taunus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   Wyrok na zamówienie polityczne, w pierwszej rozprawie już zapadł wyrok. A treść wyroku jest jasna: przez rok masz nie pisać bloga, bo za każde słówko cię przyszpilimy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wczytajcie sie w wyrok

   Misio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 11

   Matka Kurka został skazany za ujawnienie tajemnicy państwowej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to jest obraźliwe dla rus,kich cweli!!!

   .. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

   to jest obraźliwe dla rus,kich cweli!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bronek

   rydycwel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 22

   bronek to cvwel

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miał przecież rację

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 19

   Stażysta, który napisał ten artykulik na pewno nie wie, że Matka Kurka w czasie kadencji Marcinkiewicza/J.Kaczyńskiego był zajadłym przeciwnikiem rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pod wpływem faktów...rozwiń całość

   Stażysta, który napisał ten artykulik na pewno nie wie, że Matka Kurka w czasie kadencji Marcinkiewicza/J.Kaczyńskiego był zajadłym przeciwnikiem rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pod wpływem faktów zmienił jednak poglądy o 180 stopni. A poza tym, co do dwóch wymienionych osobników miał zupełną rację. O Giertychu szkoda gadać. Kiepski prawnik (przegrał parę ważnych spraw, m.in. b.żona Palikota vs. Palikot), teraz podlizuje się silniejszym, aby dostać synekurę, bo grozi mu brak pensji.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Matki Kurki

   taki jeden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 30

   o ile masz celne sądy, to jednak obiektywizm dawno straciłeś

   żyjesz w tej blogosferze, żyjesz tą polityką i siłą rzeczy straciłeś dystans to po pierwsze, analizujesz, myślisz i Twoje myśli często...rozwiń całość

   o ile masz celne sądy, to jednak obiektywizm dawno straciłeś

   żyjesz w tej blogosferze, żyjesz tą polityką i siłą rzeczy straciłeś dystans to po pierwsze, analizujesz, myślisz i Twoje myśli często prowadzą Cię na manowce, a dodatkowo częśto emocje zagłuszają rozsądek

   często widzisz drugie dno, które innym umyka, równie często jednak widzisz drugie a nawet trzecie dno, którego wcale w danej sprawie nie ma

   choćby ostatni atak na in vitro, nie dość, że zgubiłeś elementarną logikę, pisząc, że przez in vitro rodzi się 5 tysięcy dzieci na 400 tysięcy poczętych "normalnie" (podpowiem, rodzi się tak mało, bo in vitro jest drogie i trudno dostępne) to jeszcze przeczysz sam sobie

   mianowicie, przyznajesz rację JK, który mówi, że powinna powrócić moda na dzieci, a nie dostrzegasz, że rodzice starający się o in vitro są właśnie najbardziej zdeterminowanymi wyrazicielami ogromnej chęci posiadania dzieci

   ale tak, atakujesz in vitro dlatego, że to jeden ze sztandarów lewej strony, a Ty, choć mienisz się ateistą i lubisz to podkreślać, w 80% przypadków stajesz zawsze w opozycji do "postępowych" idei jak prześmiewczo je nazywasz

   i tak, jedni są lemingami, bo ślepo słuchają GW i TVN (tu się zgadzam), Ty zaś odrzucasz nawet rozsądne postulaty "lewicy"

   czasem Ciebie czytam, żeby nie było, że tylko krytykuję, ale trochę denerwuje mnie Twoje rosnące ego i samouwielbienie

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakoś tak się z tobą nie zgadzam

   jeżeli tak bardzo pragną, niech sobie adoptują, jest tyle dzieci czekających na miłość... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

   Eugenika nie jest rozsądnym postulatem. Nie przypadkowo też forsuje ją lewica...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama