Dolny Śląsk: Strach przed roztopami. Gminy apelują o...

  Dolny Śląsk: Strach przed roztopami. Gminy apelują o oczyszczenie zamulonych rzek

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Gmina Świebodzice wysłała pilny wniosek do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu o oczyszczenie koryta rzeki Pełcznicy. - Dno rzeki jest bardzo mocno zamulone, rosną w nim także liczne drzewa, co niestety w obliczu roztopów i wiosennych deszczów powoduje zagrożenie powodziowe - mówi Agnieszka Bielawska-Pękala z Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
  Dolny Śląsk: Strach przed roztopami. Gminy apelują o oczyszczenie zamulonych rzek

  ©Dariusz Gdesz

  Dodaje, że mieszkańcy dzielnicy Ciernie boją się, bo już nie raz musieli walczyć z Pełcznicą i wodą, która wdzierała im się na posesje i do domów. Teraz strach ten potęguje ilość śniegu i zapowiadana odwilż. - Jak ta woda zacznie spływać z gór, to może być niebezpiecznie - podkreśla Bielawska-Pękala.

  Ale to niejedna taka interwencja, bo w ciągu ostatnich sześciu miesięcy do wrocławskiego RZGW wpłynęło aż 300 pism z prośbą o przeprowadzenie robót udrożnieniowych i konserwacyjnych na potokach i rzekach. Wszystkie są rejestrowane i wpisywane na listę zadań do realizacji. Podobnie było z tą dotycząca Pełcznicy.

  - Prawda jest taka, że lista potrzeb jest bardzo długa.
  Dlatego w pierwszej kolejności realizowane są te najpilniejsze zadania, które stanowią największe zagrożenie dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - mówi Magdalena Łońska, rzecznik RZGW. Tłumaczy, że w 2012 roku na Pełcznicy były prowadzone prace za blisko 150 tys. zł. - Obok mostu Strzegomskiego usuwano zatory i na sporym odcinku udrażniano i umacniano koryta - wylicza rzeczniczka.

  Nie ukrywa, że stan infrastruktury hydrotechnicznej pogarsza się od dziesięcioleci i jest wynikiem zaniedbań i niewystarczających środków finansowych. - W ubiegłym roku wykonaliśmy na rzekach roboty na ponad 112 mln zł, a mimo to wciąż pilnie potrzebujemy na ponad 300 różnych inwestycji aż 250 mln zł - mówi Łońska.

  Obecnie w RZGW przygotowywanych jest 80 nowych postępowań przetargowych. Orientacyjna wartość tych zadań to 53 mln zł. Nadal realizowane będą inwestycje rozpoczęte w 2012 roku. Chodzi m.in. o przebudowę i udrożnienie przeciwpowodziowe Nysy Kłodzkiej.

  Rzeka ta na obszarze Kotliny Kłodzkiej jest szczególnie niebezpieczna, bo nawet krótko-trwałe ulewne deszcze wywołują gwałtowny przybór wody i podtopienia. Dodatkowe fale wezbraniowe z jej licznych dopływów stwarzają ogromne zagrożenie powodziowe. Pokazała to katastrofalna w skutkach powódź w 1997 roku. Prace mają zakończyć się do 2015 roku.


  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za bzdury

   :-( (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 19

   Na rzece Nysie Kłodzkiej nic się nie będzie robić w najbliższych latach bo z moich informacji (a pochodzą od samego źródła) nie ma nawet zleconej dokumentacji. W planach jest regulacja rzeki od...rozwiń całość

   Na rzece Nysie Kłodzkiej nic się nie będzie robić w najbliższych latach bo z moich informacji (a pochodzą od samego źródła) nie ma nawet zleconej dokumentacji. W planach jest regulacja rzeki od Bystrzycy do Kłodzka, ale sam proces projektowania, uzgodnień i pozwoleń potrwa z 3 lata. No chyba, że mowa o zlecaniu doraźnych drobnych robót takich jak załatanie dziury w ubezpieczeniu lub wyciągnięcie zatoru. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeśli powtórzy się powódź z 1997 r. nie będzie komu ratować miasta

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 17

   obecne władze RZGW nie orientują się ani trochę w tym co robić na wypadek zagrożenia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo zamiast budowac elektrowni atomowej powinniśmy regulować rzeki i stawiac na nich tam gdzie się da

   wodnik szuwarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 27

   powinniśmy regulować rzeki i stawiać na nich tam gdzie się da elektrownie wodne, np na Odrze od Brzegu Dolnego do Szczecina, Wisła w sumie cała. Na dolnym Śląsku Nysa Kłodzka i Łużycka i kilka...rozwiń całość

   powinniśmy regulować rzeki i stawiać na nich tam gdzie się da elektrownie wodne, np na Odrze od Brzegu Dolnego do Szczecina, Wisła w sumie cała. Na dolnym Śląsku Nysa Kłodzka i Łużycka i kilka innych rzek mniejszych. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taa jasne

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 25

   i zaraz wyskoczy z za krzaka jakiś ekoterrorysta że tu występuje "ropucha głośno-pierdząca" i daje unikalne koncerty na okrężnicy miejscowości Kozie Boby Dolne.

   Pominę koszty i wydajność.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   , (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   A gdzie ta elektrownia atomowa?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   , (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 10

   Ten Pająk za 4 miliony - to pewnie 24 godziny na dobę pracuje???? TAK DOBRY I DROGI SPRZĘT JEST WYKORZYSTYWANY W 100% , ŻEBY OCHRONIĆ ŻYCIE , ZDROWIE I DOBYTEK MIESZKAŃCÓW . PRAWDA????????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MOKRO

   BRRRRRRRy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 15

   WIDAWA WIDAWA WIDAWA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1997

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 18

   Pani Rzecznik nie ma pojęcia o czym mówi. Myli celowo fakty i kwoty. To jest oszukiwanie narodu. Niech nie wydają pieniędzy bezsensownie to będą. A "niewystarczające środki finansowe" niech...rozwiń całość

   Pani Rzecznik nie ma pojęcia o czym mówi. Myli celowo fakty i kwoty. To jest oszukiwanie narodu. Niech nie wydają pieniędzy bezsensownie to będą. A "niewystarczające środki finansowe" niech sprzedadzą pająka i już coś jest. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgadzam się, rzeczywiście nie wie co mówi.

   Aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   Tak się orientuje jak i jej dyrektor

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znów rzgw, apająk za 4miliony

   ren (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 15

   Pająk za 4 miliony nic nie robi. On chyba jest mobilny jak go Pani rzecznik przedstawia.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama