Wznowione śledztwo w sprawie tzw. "korupcji w Sądzie...

  Wznowione śledztwo w sprawie tzw. "korupcji w Sądzie Najwyższym"

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  zdęcie ilustracyjne

  zdęcie ilustracyjne ©Polskapresse

  Z Krakowa do Gdańska trafi śledztwo, które jest efektem tajnej akcji agentów wrocławskiej delegatury CBA. Umorzona, jesienią ubiegłego roku sprawa została wznowiona. W sprawę zamieszani są wrocławscy prawnicy.
  zdęcie ilustracyjne

  zdęcie ilustracyjne ©Polskapresse

  Akcja "Vesper" prowadzona była na przełomie 2008 i 2009 roku. Prowadziła ją CBA i współpracujący z agentami wrocławski przedsiębiorca Józef Matkowski. To jednym z pobocznych wątków tej sprawy była - głośna w 2009 roku "afera hazardowa".
  Jesienią 2009 roku CBA zawiadomiło o przestępstwie. Główny wątek sprawy dotyczy powoływania się na wpływy w Sądzie Najwyższym i Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

  We wrześniu ubiegłego roku umorzono dwa wątki sprawy. Główny dotyczył powoływania się na wpływy w Sądzie Najwyższym i Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Matkowski miał dostać korupcyjną propozycję od prawników z Wrocławia i Warszawy. Zobowiązali się, że w zamian za łapówkę załatwią mu uchylenie niekorzystnego wyroku przez Sąd Najwyższy.

  Drugi wątek związany był z podejrzeniami o korupcję w jednej z wrocławskich prokuratur rejonowych. Śledztwo w tej sprawie wszczęto jesienią 2009 r. i umorzono po trzech latach. Prowadziła je Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. O powodach umorzenia mówił w styczniu na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości Prokurator Generalny Andrzej Seremet.

  Z jego wystąpienia wynikało, że przez trzy lata śledczy z Krakowa nie zrobili nic poza prowadzeniem analiz, czy tajna akcja wrocławskiej delegatury CBA prowadzona była legalnie. Natomiast nie ocenili, czy ujawnione zachowanie wrocławskich i warszawskich prawników było przestępstwem czy nie. Nie zbierano innych dowodów. Zaniechano przesłuchań świadków.

  Seremet przekonywał krakowską prokuraturę do wznowienia sprawy. Nie mógł - w myśl prawa - niczego nakazać. Kilka dni temu Prokuratura Apelacyjna z Krakowa wznowiła sprawę ale poprosiła o przeniesienie jej do innej prokuratury. Andrzej Seremet zdecydował o przekazaniu śledztwa Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku.

  Kliknij tutaj: oto cała znana historia operacji Vesper

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I tak to nic nie da!!!

   IBRD - wypadki-pomoc.com (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

   I tak to nic nie da!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Norma

   kozdo3 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 47

   Prokuratura dobrze znana m.in. ze sprawy spółdzielni Energetyk. CBA nic nie zrobi, nie ma szans.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama