Silne mrozy utrudniają życie

  Silne mrozy utrudniają życie

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W środę rano w Jeleniej Górze temperatura spadła do minus 27 stopni.
  Jeszcze nie sparaliżowało to życia w regionie, ale znacznie je utrudniło. Na zajęcia nie poszli uczniowie trzech szkół podstawowych i gimnazjum w Starej Kamienicy, bo wójt Wojciech Poczynek odwołał zajęcia, obawiając się, że szkolny autobus nie dojedzie do wsi.
  - W czwartek lekcje już się odbędą, bo ma być cieplej - zapowiedział wójt.

  Ciężkie chwile przeżywali inkasenci parkingowi. Wprawdzie zaczęli pracę później niż zwykle, ale przez 6 godzin zmagali się z mrozem.
  - Gorącą herbatkę piję i dużo chodzę - mówił zziębnięty Michał Kalisz, inkasent ze śródmieścia. - Ubrałem się ciepło, ale to nie pomaga.

  Po naszej interwencji Państwowa Inspekcja Pracy w Jeleniej Górze sprawdzi, czy spółka Simet, zatrudniająca parkingowych, nie łamie prawa pracy.
  - Firma powinna zagwarantować inkasentom odzież ochronną - zauważył Lesław Mandrak z PIP-u.

  Dużo pracy mieli też wczoraj strażnicy miejscy i policjanci.
  - Przyjęliśmy kilka zgłoszeń o osobach leżących na śniegu - powiedziała nadkomisarz Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

  Na szczęście, mundurowi wszędzie docierali na czas i nikt nie umarł z powodu wychłodzenia organizmu.
  Za to turyści, którzy przyjechali do Jeleniej Góry z Karpacza czy Szklarskiej Poręby, nie mogli się otrząsnąć się ze zdziwienia. W karkonoskich kurortach było zaledwie minus 12 stopni.

  Piotr Krzaczkowski, meteorolog z obserwatorium na Śnieżce, tłumaczy, że w Kotlinie Jeleniogórskiej mamy do czynienia ze zjawiskiem tak zwanej inwersji. Polega ono na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. Zimne powietrze schodzi w dół, w doliny. Dlatego tak niska temperatura panowała w środę w Jeleniej Górze przy relatywnie wysokiej w górach.

  Mrozy i związane z tym utrudnienia nie ominęły też Wałbrzycha. W środę praktycznie każdy przyjazd i odjazd pociągu był opóźniony o ok. 20-30 minut.
  - Dobrze chociaż, że na dworcu jest poczekalnia - mówili zziębnięci pasażerowie.
  Współpraca: PG

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama