Klasyka z metką

  Klasyka z metką

  Magdalena Talik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Paul McCreesh, angielski dyrygent i szef artystyczny Wratislavii Cantans, chce na dłużej związać się z Wrocławiem.
  Nie tylko poprzez festiwal, którego program będzie układał na najbliższych kilka lat, ale także poprzez zupełnie nowy i długofalowy projekt promujący Wrocław.
  - Mamy w planach nagranie serii wielkich oratoriów z udziałem Gabrieli Consort & Players i Chóru Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Paula McCreesha - potwierdza Andrzej Kosendiak, dyrektor Filharmonii i Wratislavii Cantans. - Chodzi nie tylko o zarejestrowanie płyt, ale o znak firmowy, który będzie ściśle związany z Wrocławiem - dodaje.

  W zamyśle ma powstać marka (w jej nazwie znajdzie się prawdopodobnie nazwa "Wrocław"), szyld, pod którym będą wydawane płyty.

  Pomysł nie jest nowy, bo na własny label postawiło w Europie już kilku świetnych dyrygentów - m.in. Katalończyk Jordi Salall (wytwórnia Alia Vox) czy Anglik John Eliot Gardiner (wytwórnia "Soli deo gloria"). W pewnym momencie przestali nagrywać dla dużych koncernów, tworząc własne mniejsze marki.

  Paul McCreesh zastrzegł, że odchodzi od współpracy z prestiżową wytwórnią Deutsche Grammophon, dla której dotychczas powstawały kolejne płyty z jego zespołem Gabrieli Consort & Players, a postawił na wrocławski projekt. Dzięki temu znakomity dyrygent będzie pracował z działającymi tu zespołami i umożliwi im zaistnienie w świecie muzycznym.
  - Jestem podekscytowany nowym projektem, wolę realizować nagrania tutaj i wszyscy mamy pasję, by podjąć wyzwanie - podkreślał McCreesh.

  Już wiadomo, że na pierwszy ogień pójdzie oratorium "Jefta" Georga Friedricha Haendla, ale w planach są też oratorium "Eliasz" Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego czy "Deutsche Requiem" Johannesa Brahmsa. Dla wrocławskich zespołów (chórów i orkiestry barokowej) to ogromna szansa, bo wiadomo już, że wydane płyty będą promowane na festiwalach tej klasy, co BBC Proms, w Salzburgu czy Lucernie, a koncerty z wykonawcami będą organizowane w czołowych europejskich metropoliach. Na razie nie wiadomo, kiedy światło dzienne ujrzy pierwsza płyta, ale prezydent Rafał Dutkiewicz obiecał, że już za miesiąc zaproponuje radzie miejskiej nowy projekt.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama