Park ma być większy

  Park ma być większy

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przyrodnicy chcą 1000 ha w trzech gminach. Podgórzyn i Karpacz mogą się sprzeciwić.
  Dyrekcja parku narodowego chciałaby powiększyć jego obszar o lasy w rejonie Jagniątkowa, zamku Chojnik, Zachełmia i Przesieki. Według przyrodników, szczególnej ochrony wymaga też część Sowiej Doliny powyżej Karpacza. Oba te rejony zajmują w sumie około 1000 hektarów.

  Podczas ostatniej sesji jeleniogórscy radni zgodzili się na włączenie do parku ok. 300 ha leżących w granicach miasta. Na resztę zgodę muszą wyrazić gminy Karpacz i Podgórzyn.
  - Może uda się podjąć wszystkie uchwały do 16 stycznia. Obchodzimy wtedy 50-lecie istnienia parku - zastanawia się jego dyrektor Andrzej Raj.

  O ile jednak w Jeleniej Górze uchwała przeszła bez problemów, to inne samorządy mogą stanąć okoniem. W Karpaczu nie podjęto jeszcze nawet pracy nad uchwałą. W Podgórzynie wkrótce trafi ona pod obrady komisji.

  Radni przeanalizują argumenty za i przeciw.
  - Nie wiemy, jakie ograniczenia pojawią się po włączeniu tych terenów do parku narodowego. Myślę, że podczas pracy nad uchwałą dyrektor parku nam to wyjaśni - mówi Anna Latto, wójt gminy Podgórzyn.

  Andrzej Raj zapewnia, że zmieni się jedynie zarządca: zamiast Lasów Państwowych zostanie nim KPN. Ograniczenia pozostaną te same, bo już narzucają je wymogi programu Natura 2000 i przepisy chroniące przyrodę.

  Czemu przyrodnikom zależy na powiększeniu parku? Rejon Chojnika to cenny las z ostojami puchacza i orła bielika. Zaś Sowia Dolina to sztolnie - ostoja nietoperzy oraz ciekawy rejon pod względem geologicznym.

  Pod Chojnikiem dyrekcja KPN chciałaby też postawić swoją nową siedzibę, połączoną z ośrodkiem edukacyjnym. Obecnie zajmowany budynek jest już zbyt ciasny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama