Ważne
  Na północy Wrocławia powstają nowe wodociągi

  Na północy Wrocławia powstają nowe wodociągi

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na północy Wrocławia powstaje nowa magistrala wodociągowa, którą woda popłynie między innymi do Opatowic, Strachocina, Wojnowa i części Psiego Pola. Prace będą prowadzone nowoczesnymi metodami, które pozwolą uniknąć rozkopywania dróg.
  Dzięki nowej magistrali zniknie ryzyko wielogodzinnej awarii, która mogłaby odciąć od dostępu do wody całe ulice, lub nawet osiedla.
  - Magistrale to główne wodociągi miejskie - tłumaczy Konrad Antkowiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. - Rozprowadzają wodę na wszystkie wrocławskie osiedla. Zasilają sieć rur o mniejszej średnicy, biegnących na konkretne ulice oraz do budynków. Intensywna rozbudowa niektórych wrocławskich osiedli spowodowała w ostatnich latach deficyt wody oraz wymusiła konieczność rozbudowy sieci wodociągowej.

  Budowa magistrali północnej podzielona jest na cztery etapy. Całkowity koszt to ok. 76 milionów złotych.

  Obecnie trwa budowa drugiego etapu wodociągu, biegnącego od Opatowic do Strachocina. Jego długość to ponad 3 kilometry.
  - Ze względu na przebieg magistrali przez obszary specjalnej ochrony "Natura 2000" roboty wykonywane są metodą mikrotunelingu - mówi Konrad Antkowiak. To nowoczesna technologia, dzięki której nie trzeba rozkopywać całych ulic. Polega ona na wierceniu niewielkich otworów, z których wybierana jest ziemia i jednocześnie przepychana rura przewodowa. Do wykopania małych tuneli używa się zdalnie sterowanych wierteł, obsługiwanych na odległość przez pracowników.

  Magistrala północna poprawi dostawę wody m.in. do Strachocina, Opatowic, Wojnowa, Psiego Pola oraz gminy Długołęka. Prace prowadzą firmy: Drobud oraz Infra. Magistrala północna ma być gotowa w październiku 2013 roku.

  Jednocześnie trwają prace przy magistrali południowej, która ma połączyć dwie istniejące już magistrale, na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do ul. Wiejskiej. Dzięki temu, lepsze zaopatrzenie w wodę uzyskają rozbudowujące się Jagodno czy Ołtaszyn. Wrocław zwiększy też dostawy wody do gmin Kobierzyce i Kąty Wrocławskie. Prace na południu warte 21 milionów złotych również mają zakończyć się w tym roku.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uwaga! Antkowiak mówi co wie!

   CN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 35

   "z których wybierana jest ziemia i jednocześnie przepychana rura przewodowa."

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Północ

   Drakula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 28

   Zapomniałeś o Księżu, Brochowie i Bieńkowicach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wojnów, Strachocin i Opatowice, to

   nn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

   kwintesencja północy Wrocławia!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo