Dziś Tłusty czwartek. Kolejki do cukierni

  Dziś Tłusty czwartek. Kolejki do cukierni

  Mateusz Różański

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś Tłusty czwartek. Kolejki do cukierni
  1/6
  przejdź do galerii

  ©fot. Paweł Relikowski

  Tłusty czwartek to prawdziwe święto łasuchów. Nic dziwnego, że od rana we wrocławskich cukierniach ustawiają się długie kolejki - mało kto nie skusi się tego dnia na choćby jednego pączka. My też mieliśmy dla Was te słodkości - do południa rozdaliśmy na naszym portalu 700 pączków. Smacznego!
  W kulturze chrześcijańskiej tłusty czwartek oznacza kończący się karnawał i zwiastuje wielki post. Nim jednak to nastąpi, możemy się rozkoszować smakiem pączków, które dziś będą królować na niejednym stole.

  - W tłusty czwartek zawsze wstaję o godz. 6 rano, godzinę wcześniej niż zwykle, i idę do cukierni po pączki. Część zostaje w domu, a część zabieram do pracy. Na miejsce dojeżdżają nieliczne - uśmiecha się Alina Marczuk, mieszkanka wrocławskich Popowic.


  Tłusty czwartek dla cukierników zaczyna się jednak sporo wcześniej. - Całą noc smażymy pączki, nie przygotowujemy wtedy żadnych innych wyrobów - tłumaczy Marta Zielińska z legnickiej cukierni Zielińscy. Dodaje, że wciąż najpopularniejsze są pączki z nadzieniem różanym.

  Z wyliczeń cukierników wynika, że każdy z nas, tylko w ten jeden dzień zjada średnio 2,5 pączka. Oznacza to, że na samym Dolnym Śląsku pochłoniemy ponad 7 milionów pączków. Najtańsze, w markecie, kosztują 59 groszy, ale są i takie po 5 zł.
  Jak rozpoznać te najsmaczniejsze? - Pączki powinny być ręcznie zawijane, nadziewane i dopiero później smażone. Te w marketach są mrożone i nadziewane po usmażeniu, stąd takie różnice w smaku - wyjaśnia Marta Zielińska.

  Najlepsze nie są brązowe na całej powierchni. To oznacza, że były smażone w starym tłuszczu. Pączek musi mieć jasną obwódkę. Jeżeli jest polany lukrem, to ten nie powinien być popękany. Tradycyjny, świeży pączek powinien po ściśnięciu powrócić do swojego pierwotnego kształtu.

  Dodajmy, że do XVIII wieku pączki były robione z ciasta chlebowego, a nadzieniem była m.in. słonina. Zajadano się nimi podczas suto zakrapianych biesiad.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama