Ważne
  Dni Kultury Chińskiej we wrocławskim Centrum Kultury Zamek...

  Dni Kultury Chińskiej we wrocławskim Centrum Kultury Zamek świętowane będą 10 i 17 lutego

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Praca Lu Youyou – „Jak marzenie” na wystawie w Zamku

  Praca Lu Youyou – „Jak marzenie” na wystawie w Zamku ©Centrum Kultury Zamek

  Najważniejsze święto w tradycyjnym chińskim kalendarzu zaczyna się 10 lutego. To wtedy Chińczycy świętują Nowy Rok.
  Praca Lu Youyou – „Jak marzenie” na wystawie w Zamku

  Praca Lu Youyou – „Jak marzenie” na wystawie w Zamku ©Centrum Kultury Zamek

  Na Dni Kultury Chińskiej zaprasza Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu. Obchodzone będą w dwie kolejne niedziele - 10 i 17 lutego.
  - Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w Chinach, porównywalne z polskim Bożym Narodzeniem - mówi Katarzyna Matuszczyk, prezes Polsko-Chińskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Sztuki. - Najważniejsza jest rodzina, więc Chińczycy tego dnia obchodzą odnowienie życia - dodaje. Chiński Nowy Rok to święto ruchome, związane z kalendarzem lunarnym.
  W tym roku jego wigilia obchodzona będzie 9 lutego, a 10 lutego traktowany jest jako pierwszy dzień świąt.

  - Chińczycy wieszają na drzwiach swoich domów wycinanki ze znakami przynoszącymi szczęście. Spotykają się na tradycyjnej kolacji, w menu nie może zabraknąć chińskich pierogów jiao zi, wypełnionych mięsem i warzywami - opowiada Katarzyna Matuszczyk. - Z Nowym Rokiem związana jest ciekawa legenda: dawno temu Chińczykom dokuczał potwór Nian. Zabijał ludzi i zwierzęta, ale stary mędrzec znalazł na niego sposób. Powiedział potworowi, że widzi, jak wielka jest jego siła, którą może pokonać inne potwory. Nian posłuchał mędrca, zabił inne potwory i zniknął. Z tą legendą wiąże się zwyczaj używania noworocznych petard. Hałas wybuchów petard i fajerwerków ma odstraszyć złe duchy - dodaje.

  Na szczęście w leśnickim Zamku petard nie będzie. Ale prawdziwych atrakcji, które przybliżą kulturę Chin, na pewno nie zabraknie. W niedzielę o godz. 15.30 będzie można posłuchać wykładu inauguracyjnego, potem Lu Youyou - artysta z Chin - poprowadzi ceremonię parzenia herbaty i będzie częstował uczestników. Wernisaż wystawy prac Lu Youyou pt. "Chwila i Nieskończoność" zacznie się o godz. 17 (wystawa będzie czynna do 21 lutego), a o godz. 18 z koncertem na chińskiej cytrze guzheng wystąpi Duan Xiaoli, artystka mieszkająca w Polsce i promująca od lat tradycyjną muzykę chińską. W następną niedzielę, 17 lutego, w Zamku planowane są praktyczne zajęcia. Od godz. 13 trwać będzie nauka kaligrafii i chińskiego malarstwa, od godz. 15 będzie można się nauczyć, jak zrobić tradycyjny chiński lampion i wycinanki.

  Także w niedzielę 17 lutego wszyscy chętni poznają podstawy języka chińskiego - początek nauki o godz. 17. Prowadzący zajęcia Lu Youyou przybliży słuchaczom tonalną naturę języka chińskiego w dialekcie mandaryńskim.
  Wszystkie zajęcia, na które Centrum Kultury Zamek zaprasza dzieci i dorosłych, prowadzone są bezpłatnie.
  Na warsztaty plastyczne obowiązują zapisy, tel. 71/349-35- 36, e-mail: centrum@zamek.wroclaw.pl. Można odebrać wejściówki w recepcji Centrum Kultury Zamek.
  Centrum Kultury Zamek mieści się w Leśnicy przy pl. Świętojańskim 1.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo