Błażej Przygodzki akcję swojego kryminału "Z chirurgiczną...

  Błażej Przygodzki akcję swojego kryminału "Z chirurgiczną precyzją" umieścił we Wrocławiu

  Robert Migdał

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bardzo długo czekałem na świetny kryminał, którego akcja dzieje się we współczesnym Wrocławiu. Warto było czekać.
  Błażej Przygodzki akcję swojego kryminału "Z chirurgiczną precyzją" umieścił we Wrocławiu

  ©Wydawnictwo Literackie

  Najnowsza książka Błażeja Przygodzkiego "Z chirurgiczną precyzją" (wcześniej popełnił "Sezon na jeże" i "Dziennik samobójców") to świetnie napisany thriller, który od samego początku aż po ostatnie kartki trzyma w napięciu. Przez tę książkę zarwałem noc. Nie mogłem zasnąć, dopóki nie przebrnąłem przez ponad 200 stron i nie dowiedziałem się, kto zabił (i dlaczego).
  Błażej Przygodzki stworzył opowieść, która tak jak dobre filmy grozy zaczyna się od potężnego tąpnięcia (emocji i morderstw) a potem już akcja pędzi, jakbyśmy jechali górską kolejką, w której pełno jest zwrotów, zmyłek i zakrętów.
  Rzecz dzieje się we Wrocławiu, latem ubiegłego roku.
  Zdrowi jak rydze pacjenci lekarza Huberta Kłosowskiego (fana motocykli, biegania i pięknych kobiet) giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Podejrzenie pada oczywiście na pana doktora. Czy jest on winny?Czy mają z tym coś wspólnego handlarze organami do przeszczepów? To niejedyne zagadki. Wątków w książce jest kilka, tak jak i głównych bohaterów, których losy przeplatają się ze sobą co jakiś czas.
  Śledztwo w sprawie morderstw prowadzi komisarz Przygoda - dociekliwy, prawdziwy glina, dokładny aż do bólu w łączeniu faktów i rozwiązywaniu łamigłówek. Oprócz niego autor kreśli cały wachlarz postaci, które ubarwiają powieść - jest i policjant narkoman (bardzo czarny charakter), szef policji zachłanny na sukces (nie tylko zawodowy), lekarz gej, wielbiciel opery, gangsterzy, którzy potrafią zabić z zimną krwią czy lekarz alkoholik. W powieści nie brakuje także pięknych kobiet (też femme fatale).
  Oprócz wartko opisanych historii i nagłych zwrotów akcji, dla mnie osobiście wielkim walorem jest umieszczenie całej opowieści we współczesnym Wrocławiu. Dla kogoś, kto dobrze zna miasto, to wielki plus tej książki. Akcja dzieje się m.in. w Komendzie Wojewódzkiej Policji, na Karłowicach, w szpitalu 40-lecia, w zakładzie medycyny sądowej czy okolicach placu Jana Pawła II.
  Muszę przyznać, że autor świetnie włada piórem(wcześniej pracował m.in. jako dziennikarz prasowy, reporter w TVP 1 i 2 czy scenarzysta seriali Galeria" i "Licencja na wychowanie"). Przygodzki stworzył opowieść barwną, szalenie ciekawą. Nie zdziwiłbym się, gdyby szybko ktoś przeniósł ją na kinowy (lub telewizyjny) ekran. I mam nadzieję, że szykuje kolejną powieść z komisarzem Przygodą jako głównym bohaterem. Czekam z niecierpliwością.

  Błażej Przygodzki, "Z chirurgiczną precyzją". W księgar-niach od 21 lutego. Cena: 31 zł.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Sezon na jeże"?

   Dansty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   O tej książce nie ma żadnych informacji. Ktoś ją posiada?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mini recenzja dla niezdecydowanych :)

   Lesław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 28

   Sięgnąłem po książkę zachęcony reklamą o pierwszym polskim thrillerze medycznym. Obawiałem się trochę, że powieść okaże się kalką amerykańskich kryminałów medycznych, ale spotkało mnie miłe...rozwiń całość

   Sięgnąłem po książkę zachęcony reklamą o pierwszym polskim thrillerze medycznym. Obawiałem się trochę, że powieść okaże się kalką amerykańskich kryminałów medycznych, ale spotkało mnie miłe rozczarowanie. Autor starał się wiernie oddać polskie realia rzeczywistości szpitalnej i policyjnej. Mamy tu i brak podstawowych leków, i wiecznie psujący się komputer na komendzie – czyli to wszystko, z czym sami mamy do czynienia na co dzień. Powieść nie jest przegadana, autor nie popisuje się elokwencją, opisów jest tyle, ile trzeba, by poznać bohaterów. Zagadka kryminalna jest skonstruowana przyzwoicie i, mimo że wiele kryminałów w życiu przeczytałem, zorientowałem się dość późno, kto jest sprawcą. Duży plus za znajomość medycznych realiów i solidne podejście do tego tematu – autor konsultował te wątki ze specjalistką i ta dbałość dobrze robi powieści. Jeśli ktoś chce ją czytać w podróży, radzę wybrać dłuższą trasę, bo naprawdę trudno się oderwać. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama