Ważne
  Urzędnicy o przetargu na Piwnicę Świdnicką: Nasza ocena była...

  Urzędnicy o przetargu na Piwnicę Świdnicką: Nasza ocena była subiektywna

  Marcin Torz, Marcin Moneta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Urzędnicy o przetargu na Piwnicę Świdnicką: Nasza ocena była subiektywna

  ©Polskapresse

  Czym kierowali się wrocławscy urzędnicy wybierając najmniej korzystną pod względem finansowym ofertę najmu prestiżowej restauracji Piwnica Świdnicka? Przeczytali dwie książki, jakie na temat kuchni Wrocławia zostały wydane. To oraz tzw. ogólne wrażenie przesądziło, by przetarg wygrał przedsiębiorca, którego spółka działa zaledwie miesiąc i jest gotowa zapłacić za najem Piwnicy najmniej ze wszystkich oferentów.
  Urzędnicy o przetargu na Piwnicę Świdnicką: Nasza ocena była subiektywna

  ©Polskapresse

  Dziś urzędnicy magistratu przedstawili nam oferty dwóch firm, które wzięły udział w przetargu. Chcieliśmy przekonać się na własne oczy, w czym propozycja firm FMK, która wygrała przetarg, była lepsza (pod względem liczby punktów) od drugiej oferty złożonej przez Piotra Zająca (przedstawiciela firmy Ortodent). To właśnie ten przedsiębiorca uważa, że przetarg został ustawiony pod firmę FMK.

  Na nasze pytanie o to jakimi kryteriami, oprócz pieniędzy, kierowało się miasto usłyszeliśmy, że punktem odniesienia była m.in. wiedza zaczerpnięta z dwóch książek o tradycjach kulinarnych Wrocławia. Reszta to tzw. dobre wrażenie.

  - Ocena zawsze jest subiektywna, inaczej nie da się tego zrobić. Każdy z członków komisji przyznawał swoje punkty indywidualnie i niezależenie - tłumaczy Paweł Czuma z magistratu. Dodaje, że miasto nie zdecydowało się zatrudnić zewnętrznego eksperta np. mistrza kuchni, czy historyka kulinariów, bo wtedy byłoby oskarżane o trwonienie publicznych pieniędzy - tę rolę pełnił w komisji Paweł Romaszkan.

  Urzędnicy zdecydowanie też zaprzeczają jakoby faworyzowali ofertę Filipa Majchrowskiego. Dziś oglądaliśmy dwie konkurencyjne propozycje. Naszym zdaniem, oferta firmy która przegrała nie była gorsza od zwycięskiej propozycji firmy FMK. W niektórych kwestiach (jak np. proponowane działania wystawienniczo - kulturalne w Piwnicy świdnickiej) była obszerniejsza.

  Członkowie komisji przetargowej jednak uznali, że to firma FMK jest bardziej przekonująca. Mimo, że oceniali samodzielnie, każdy z nich za organizację przestrzeni wystawienniczych w Piwnicy Świdnickiej dał spółce Filipa Majchrowskiego wyższą liczbę punktów, niż konkurentowi.

  Dlaczego? - Oferta pana Piotra Zająca była niespójna. Poza tym mamy wątpliwości, czy był w stanie ze wszystkich zadeklarowanych pomysłów się wywiązać. Tego było za dużo. Zabrakło nam również potwierdzenia ze strony partnera biznesowego tego pana, że rzeczywiście będzie z nim ten projekt realizował - mówi Romaszkan.

  Takie stanowisko dziwi Józefa Nawrota, właściciela dużej firmy gastronomicznej Nelson. - Ale ja jestem partnerem biznesowym Piotra Zająca, z którym od lat się przyjaźnię - mówi nam Nawrot.

  Jeśli chodzi o szczegóły oferty, to urzędnikom nie podobało się m.in. to, że Zając chciał organizować w Piwnicy Świdnickiej spotkania lwowiaków. Inne jego pomysły to m.in. reaktywacja kina, które funkcjonowało w Piwnicy Świdnickiej, wystawy fotografii i rzeźb, koncerty muzyki klasycznej, festiwale kina offowego i wiele innych działań artystycznych.

  Magistrat uznał, że mogły to być propozycje bez pokrycia. W przypadku oferty Filipa Majchrowskiego takich wątpliwości nie miał mimo, że sama firma FMK sp. z o.o. działa od miesiąca i nie może przedstawić żadnej historii biznesowej i finansowej.

  Trzeba jednak zaznaczyć, że oferta Majchrowskiego jest bardzo dobra. Młody przedsiębiorca podparł ją również nazwiskami kucharskich znakomitości, które miałyby dla Piwnicy pracować. O menu miałby dbać m.in. Adam Chrząstowski.

  Paweł Czuma z urzędu miejskiego tłumaczy, że w tego typu przetargach, gdzie cena nie jest jedynym kryterium, zawsze istnieje uznaniowość i niezależnie kogo komisja przetargowa by wybrała i tak pojawiłyby się oskarżenia o stronniczość. Dodaje, że cena nie była jedynym kryterium, bo miasto chce by Piwnica Świdnicka była reprezentacyjnym miejscem, nawiązującym do dawnego Wrocławia, stąd nacisk na tradycje kulinarne i promocje wrocławskich artystów.

  Piotra Zając już zapowiedział, że oprotestuje wynik przetargu. Jeśli jednak mu się to nie uda, to najemca zostanie Filip Majchrowski. Deklaruje, że Piwnica Świdnicka pod jego rządami ruszy w połowie kwietnia.


  Czytaj także

   Komentarze (65)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Emi

   Śląskie Niebo w Gębie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Najbardziej znaną wrocławską, tradycyjna potrawą jest "Śląskie niebo w gębie" zwane przez niemieckich Ślązaków "Schlesisches himmelreich". Nie wyobrażam sobie, aby nowy najemca ktokolwiek to będzie...rozwiń całość

   Najbardziej znaną wrocławską, tradycyjna potrawą jest "Śląskie niebo w gębie" zwane przez niemieckich Ślązaków "Schlesisches himmelreich". Nie wyobrażam sobie, aby nowy najemca ktokolwiek to będzie nie podawał tego naszego spcjału. Szkoda, że tylko zwycięzca uwzględnił tą potrawę. Pozostali uczestnicy przetargu zdają się popisywać ignorancją i szkoda że nie posiadają nawet podstawowej wiedzy na temat swojego regionu...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piwnica Świdnicka

   jaro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 21

   Nawet nie wiedziałem, że w naszym mieście mamy tylu fachowców ! Jak tak sobie czytam o tym wszystkim, to wydaje mi się , że gra tu idzie o przetarg, który upoważnia na wejście do nieba !!!! Ten...rozwiń całość

   Nawet nie wiedziałem, że w naszym mieście mamy tylu fachowców ! Jak tak sobie czytam o tym wszystkim, to wydaje mi się , że gra tu idzie o przetarg, który upoważnia na wejście do nieba !!!! Ten dał 40 tys, ta 50 tys, ktoś zaproponował 60 !!!! A dlaczego nie 100 !!!? Będzie taka kuchnia że ....a nawet może i lepsza ! A kucharze .... 7 .. a nawet 9 gwiazdek Michelina .....:)
   A tymczasem to jest powierzchnia 1300 m piwnicy ...malutka kuchnia ... i 9 sal które trzeba zapełnić. No i odpowiednio w czasie obsłużyć. Już widzę te tabuny .. jak będą walić do Piwnicy te eventy..15 kelnerów na zmianie , 5 barmanów , z 10 pikolaków , 10 kucharzy , ze 4 sommelierów , 4 sprzątaczki , 4 managerów . Najemcy będą podawali typową kuchnię wrocławską , czyli ten bios .....:), a do tego Chateau Mouton Rothschild po 20 zł za butelkę , bo inaczej będzie drogo ! I jak już tego bigosu sprzedadzą z 7 ton miesięcznie , tego wina z 1000 butelek ... to wszystko będzie cacy . Dlatego proponuję unieważnić przetarg , a z następnym wystartować od kwoty przynajmniej 90 tysięcy .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przetarg jak przetarg

   Dr.P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 20

   Bardzo ciekawym faktem jest to, iż jakiemuś młodemu prezesowi FMK zarzuca się brak doświadczenia w danej dziedzinie , pomimo tego, że miał styczność z gastronomią i organizował ponąć wiele udanych...rozwiń całość

   Bardzo ciekawym faktem jest to, iż jakiemuś młodemu prezesowi FMK zarzuca się brak doświadczenia w danej dziedzinie , pomimo tego, że miał styczność z gastronomią i organizował ponąć wiele udanych imprez masowych.
   Natomiast Pan Zając skrył się pod skrzydłem żony,który jest fachowcem w dziedzinie UWAGA STOMATOLOGII. Nie dziwie się że żona Pana Zająca jest dobrym fachowcem w tym co robi skoro on ma tak nie wyparzony dzió i rzuca oskarżenia na prawo i lewo. Ale cóz gdyby wygrał przetarg ktoś iiny niż jakiś tam Majchrowski to to samo było by mówione w mediach i krzyczane po kątach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "mocne" argumenty

   Uan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   Na nasze pytanie o to jakimi kryteriami, oprócz pieniędzy, kierowało się miasto usłyszeliśmy, że punktem odniesienia była m.in. wiedza zaczerpnięta z dwóch książek o tradycjach kulinarnych...rozwiń całość

   Na nasze pytanie o to jakimi kryteriami, oprócz pieniędzy, kierowało się miasto usłyszeliśmy, że punktem odniesienia była m.in. wiedza zaczerpnięta z dwóch książek o tradycjach kulinarnych Wrocławia. Reszta to tzw. dobre wrażenie.

   To tak, jak zdawanie egzaminu magisterskiego z na polonistyce po przeczytaniu Elementarza Falskiego....albo na Fizyce w oparciu o Kurs Przygotowawczy na studiazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   strefa kibica. druga strefa.

   Arch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 5

   ,,urodziny szefa dynamicomu" majchrowski próbował przekonać media, że Góralski chciał go namówić do przekrętu, przekupstwa w zw ze strefą kibica (do KIO zaskarżył sie bezzasadnie, ale papier ma,...rozwiń całość

   ,,urodziny szefa dynamicomu" majchrowski próbował przekonać media, że Góralski chciał go namówić do przekrętu, przekupstwa w zw ze strefą kibica (do KIO zaskarżył sie bezzasadnie, ale papier ma, teraz oni mają już wysłane przez niego portfolio również ;) ) taki był porządny http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/699595,smietanka-z-ratusza-na-urodzinach-szefa-firmy-dynamicom-w,id,t.html hm teraz pytanie: czy Czeska Strefa Kibica była za miejskie pieniądze? może ktoś zacznie dzieciaka sprawdzać (ta nie jest ,,słupem" Klekota nawet firmy mają na ten sam adres) http://euro2012.gazeta.pl/euro_2012/1,114822,11887226,Jak_czeskie_piwo_na_Euro_2012__to_tylko_pod_palmami.html jak Majchrowski przegrał przetarg na strefe kibica zrobił jej... konkurencję.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Arch

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   A teraz okazuje się, że kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada.

   http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/754921,wroclaw-kolejny-kontrowersyjny-przetarg-na-lokal-przy-rynku,id,t.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawo zamówień publicznych - najkorzystniejsza oferta

   Polak Potrafi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

   najkorzystniejszej ofercie - należy przez to rozumiec oferte, która przedstawia
   najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszacych sie do przedmiotu zamówienia
   publicznego, albo oferte...rozwiń całość

   najkorzystniejszej ofercie - należy przez to rozumiec oferte, która przedstawia
   najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszacych sie do przedmiotu zamówienia
   publicznego, albo oferte z najnisza cena, a w przypadku zamówien publicznych w zakresie
   działalnosci twórczej lub naukowej, których przedmiotu nie mona z góry opisac w sposób
   jednoznaczny i wyczerpujacy - oferte, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny i
   innych kryteriów odnoszacych sie do przedmiotu zamówienia publicznego;
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmiechu warte

   JerzyC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 13

   Pod warunkiem, że na to wszystko zgodzi się Ryszard Warisella bo jeśli nie to nie będzie nic. Panie Zając czy tam jak panu lepiej nie pchaj sie w to gówno gdyż nie wiesz pan po czym stąpasz. Obiło...rozwiń całość

   Pod warunkiem, że na to wszystko zgodzi się Ryszard Warisella bo jeśli nie to nie będzie nic. Panie Zając czy tam jak panu lepiej nie pchaj sie w to gówno gdyż nie wiesz pan po czym stąpasz. Obiło mi sie także o uszy, że Majchrowski i tak nie dostanie swojej restauracji gdyż Rzewuski dotychczasowy prezes firmy zarządzającej- suka Wariselli wydał polecenie aby nie wpuszczać chłopaczka co wygrał przetarg.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Warisella może kiedyś kimś ale juz sie skończył

   Ania neutralna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Całkiem mądry komentarz z tym że już dawno przeterminowany.
   Warisella jedyne co obecnie może to chować głowę w piach z powodu obecnych problemów finansowych i ludzi (BANDYTOM), których nie opłacil...rozwiń całość

   Całkiem mądry komentarz z tym że już dawno przeterminowany.
   Warisella jedyne co obecnie może to chować głowę w piach z powodu obecnych problemów finansowych i ludzi (BANDYTOM), których nie opłacil od dwóch lat.
   Pan Warisella jest już skończonym bankrutem , który 14 miesięcy nie płacił czynszu za piwnicę i zastraszał UM. Tonący brzytwy sie chwyta z tym że trzeba podkreślić że tonie nie jako Tytanic ale dziurawa sasanka. A pn kapitan żółta kaczka Rzewuski nie zdąży zatonąć bo tego cwaniaka wyciągną z tamąąd żywcemzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co RAJCY

   przyszliście już do pracy? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   dopiero w godzinach pracy macie czas atakować tych, którzy krytykują to szambo?
   Dajcie sobie spokój romaszkańcy. I tak wiadomo, że tylko zainteresowani tego szamba mogą bronić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A najlepsze jest to, jak jesteście wkręcani, ludzie!!

   J (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

   Ludzie, dajecie sie oszukiwac. Redaktor zanim zobaczyul dokumenty juz wiedzial ze jest skandal i odslonil kulisy!!!! To jak potem moze nagle zmienic zdanie - nawet jak zobaczyl dokumenty (a...rozwiń całość

   Ludzie, dajecie sie oszukiwac. Redaktor zanim zobaczyul dokumenty juz wiedzial ze jest skandal i odslonil kulisy!!!! To jak potem moze nagle zmienic zdanie - nawet jak zobaczyl dokumenty (a zobaczyl z tego co widac dopiero teraz, choc kulisy juz dawno odsłoniete). Gratuluje logiki wszystkim piszacymzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ludzie to idioci

   Janina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 41

   Ludzie to idioci, po pierwsze OCENA JEST ZAWSZE SUBIEKTYWNA, to jest właśnie sednem oceny, więc w jaki sposób dziennikarz może robić z tego wątek przewodni.
   Po drugie dziennikarz w artykule sam...rozwiń całość

   Ludzie to idioci, po pierwsze OCENA JEST ZAWSZE SUBIEKTYWNA, to jest właśnie sednem oceny, więc w jaki sposób dziennikarz może robić z tego wątek przewodni.
   Po drugie dziennikarz w artykule sam ocenia w sposób subiektywny (w inny sie nie da)

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo