Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarb w twierdzy

Romuald Piela
Tak już w przyszłym roku będzie wyglądać muzeum w srebrnogórskiej twierdzy
Tak już w przyszłym roku będzie wyglądać muzeum w srebrnogórskiej twierdzy Wizualizacja inwestora
W największej twierdzy Europy będzie muzeum. Remont fortów ma kosztować 3 mln złotych.

Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze ma już gotowy projekt techniczny adaptacji pomieszczeń twierdzy na muzeum. Wizualizacja sal ekspozycyjnych i audiowizualnej robi duże wrażenie. Nic dziwnego, remont ma pochłonąć aż 3 mln zł.

- Ale dzięki temu zwiedzanie naszej twierdzy będzie jeszcze bardziej atrakcyjne i to przez okrągły rok - cieszy się Jarosław Michalak, prezes FPK. I tłumaczy, że turyści, którzy nie zobaczą inscenizacji bitwy organizowanej w Srebrnej Górze w drugiej połowie czerwca, będą ją mogli obejrzeć w muzeum, w sali audiowizualnej.

Pieniądze na wykonanie dokumentacji technicznej przyszłego muzeum dało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Teraz czekamy na dotację unijną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na remont - dodaje prezes Michalak, który zakłada, że pierwsi zwiedzający wejdą do fortecznego muzeum już w przyszłym roku.

XVIII-wieczna twierdza w Srebrnej Górze to największa górska fortyfikacja Europy. Fortecę budowano przez dwanaście lat. Kosztowała 1,7 mln talarów. Po niespełna wieku okazało się jednak, że twierdza jest kompletnie nieprzydatna, przynajmniej jako obiekt militarny.
- Na początku XIX wieku zwiedził ją ambasador Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA. A w latach 70. XX wieku fortyfikacją zachwycał się pierwszy sekretarz PZPR Edward Gierek - mówi Kazimierz Gądek, przewodnik turystyczny.

Twierdzą od lat interesują się też poszukiwacze skarbów. Największa jej tajemnica związana jest z II wojną światową. W 1945 r. do twierdzy wjechało kilka ciężarówek. Nie wiadomo, co wwiozły, wiadomo jednak, że nigdy z niej nie wyjechały.
Przypuszcza się, że Niemcy przywieźli wtedy dzieła sztuki pochodzące z wielkiej składnicy w pobliskim Kamieńcu Ząbkowickim. Do dziś skarbów nie odnaleziono.
- W muzeum będzie można przedstawić wszystkie epizody z historii twierdzy - dodaje Gądek. - Teraz odwiedza ją rocznie 50 tys. turystów. Muzeum przyciągnie ich więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska