Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze powinny pracować

Anna Nagel
Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
"Twoje Finanse" 50+. Odcinek 6. - Trzymanie wolnych środków w domu to najgorszy sposób oszczędzania

Nawet jeżeli jesteśmy w stanie odkładać miesięcznie tylko niewielkie kwoty, warto to robić systematycznie i konsekwentnie. Na rynku jest wiele bezpiecznych produktów, dzięki którym nasze pieniądze będą pracowały na dodatkowy zysk.

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania są lokaty bankowe. Ich oprocentowanie jest jednak zróżnicowane, a zależy od wartości lokaty, czasu jej trwania oraz polityki cenowej poszczególnych banków. Możemy założyć lokatę nawet na jeden czy dwa tygodnie, na miesiąc, pół roku czy rok lub dwa lata. Wybierając okres trwania lokaty powinniśmy rozważyć, czy nie będziemy potrzebować pieniędzy wcześniej, bowiem w przypadku przedterminowego wycofania środków tracimy całość lub większość wypracowanych odsetek.

Po upływie okresu określonego w umowie możemy lokatę odnowić - takie zlecenie możemy złożyć w banku przy zawieraniu umowy o lokatę. Bank poprosi nas o dyspozycję dotyczącą narosłych odsetek - możemy je wypłacić lub pozostawić na lokacie zwiększając tym samym nasz pracujący kapitał.

Innym rozwiązaniem, dającym oprócz bezpieczeństwa większą swobodę w dysponowaniu kapitałem, są konta oszczędnościowe. Są one zazwyczaj nieco niżej oprocentowane niż tradycyjne lokaty, ale mają nad nimi tę przewagę, że pozwalają na bieżąco wpłacać i wypłacać pieniądze bez starty odsetek.

Kolejną bezpieczną formą oszczędzania są obligacje skarbowe. Są to dłużne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa. Kupując obligacje skarbowe udzielamy państwu oprocentowanej pożyczki i to właśnie państwo gwarantuje bezpieczeństwo naszych środków. To oferta dla osób, które planują oszczędzać bezpiecznie i długoterminowo. Oprocentowanie obligacji jest porównywalne z oprocentowaniem lokat bankowych. Obecnie Skarb Państwa oferuje obligacje dwuletnie, trzyletnie, czteroletnie i dziesięcioletnie, a im dłuższy termin wykupu obligacji tym wyższe ich oprocentowanie.

Wymienione sposoby oszczędzania są godne polecenia dla osób, które nie chcą podejmować nadmiernego ryzyka. Fundusze inwestycyjne czy akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych to propozycja dla tych, którzy oczekując wyższych zysków, akceptują też wyższe ryzyko inwestycji. Należy pamiętać, że wyższe ryzyko wiąże się z możliwością utraty części, a nawet całości zainwestowanego kapitału.

Każdego z nas powinna interesować nasza przyszła emerytura. Po reformie systemu emerytalnego przyszli emeryci zostali objęci obowiązkowymi dwoma filarami emerytalnymi. Pierwszym z nich jest ZUS, drugim są Otwarte Fundusze Emerytalne, czyli OFE. Trzeci filar, czyli dobrowolna inwestycja we własną emeryturę, nie cieszy się wśród Polaków zbyt wielką popularnością. Tymczasem systematyczne oszczędzanie w III filarze pomoże nam po przejściu na emeryturę, utrzymać wcześniejszy poziom życia.

Możemy skorzystać z trzech rodzajów produktów emerytalnych - indywidualnego konta emerytalnego (IKE), indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz pracowniczego programu emerytalnego (PPE). W przypadku dwóch pierwszych sami regularnie płacimy składki (w 2013 r. ograniczone limitem 11.139,00 zł w przypadku IKE i 4.231,30 zł w przypadku IKZE), a w przypadku PPE robi to za nas pracodawca. Dodatkową korzyścią z inwestowania w III filar, oprócz szans na wyższą emeryturę, są także ulgi podatkowe. Zyski z III filara zwolnione są bowiem z 19 procentowego podatku od zysków kapitałowych. IKZE zapewnia nam dodatkowy bonus - wpłacane składki możemy bowiem odliczać w corocznym zeznaniu PIT od podstawy opodatkowania.

Obsługą IKE i IKZE zajmują się banki, ubezpieczyciele, fundusze inwestycyjne czy domy maklerskie. Wybierając ofertę warto zwrócić uwagę na koszty obsługi. Przy długoterminowym i systematycznym oszczędzaniu na wysokość stopy zwrotu duży wpływ będą mieć bowiem ponoszone przez nas opłaty na rzecz instytucji prowadzących konta.

Kliknij, aby czytać materiały z cyklu Twoje finanse. W komentarzach dziel się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i poradami!

Kliknij, aby przejść do pozostałych odcinków serii Twoje finanse 50+

_Cykl publikacji "Twoje Finanse" powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Więcej o ekonomii na stronie **

NBP.pl

**_

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pieniądze powinny pracować - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska