18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Kręcą serial "Głęboka woda" (ZDJĘCIA)

Małgorzata Matuszewska
Dwie sale dla pacjentów Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej wrocławskiego Akademickiego Szpitala Klinicznego opanowali w poniedziałek filmowcy. Kręcono tu serial "Głęboka woda".

"Głęboka woda" opowiada o pracownikach ośrodka pomocy społecznej. Ich losy przeplatają się z losami ludzi, którym pomagają wyjść na prostą z poplątanych życiowych dróg.

Serial reżyseruje Magdalena Łazarkiewicz wraz z Kasią Adamik i Olgą Chajdas. Dzięki temu mogły podzielić się dniem zdjęciowym - rano kręcone były ujęcia na nadodrzańskim wale w okolicach ogrodu zoologicznego, w południe Wiktor Dorociński (grający Wiktora Okulickiego - dyrektora ośrodka pomocy społecznej ) przyjechał do kliniki przy Borowskiej.
W klinice spotkaliśmy też m.in.: Katarzynę Maciąg - serialową Mikę, pracownicę ośrodka oraz Barbarę Kurzaj (Edytę) i Łukasza Simlata (Bolka, serialowego męża Edyty).

Edyta i Bolek pojawili się już w pierwszym odcinku serialu, kiedy to Edyta przeżyła koszmar jako kobieta katowana przez męża - alkoholika. Teraz Bolek, który dostał zakaz zbliżania się do żony, znów zadarł z prawem, a konsekwencje jego niesubordynacji uderzają w Edytę.

- Kontynuujemy wątek Edyty i Bolka z pierwszego sezonu - opowiada Olga Chajdas, jedna z trzech reżyserek. - Bolek jest po ciężkim wypadku, ale szczegółów nie zdradzę - dodaje.

- W tym sezonie w serialu gra sporo dziecięcych aktorów, którzy dostają poważne zadania aktorskie - opowiada Magdalena Łazarkiewicz. - Wśród nich jest np. Staś Cywka, znany z "Bez tajemnic" i 8-letnia Basia Kubik - świetna, dojrzała aktorka.

- Kręcimy odcinek o dramatycznym losie kobiety gnębionej przez męża alkoholika. Bolek (Łukasz Simlat) zadziera z prawem, jest recydywistą, zostaje wypuszczony z więzienia, ale nosi bransoletkę. Załamuje się, kiedy trafia znów do więzienia - zdradza Magdalena Łazarkiewicz.

Jedną z głównych bohaterek w serialu jest Mika, pracownica Ośrodka.

- To ciekawa postać. W pierwszej serii przeżywała wahania dotyczące sensu pracy, a teraz dojrzała do decyzji pozostania w swoim zawodzie. Upewniła się, że to jest zawód, który chce wykonywać i stała się silniejszą osobą - mówi Magdalena Łazarkiewicz.

Dzięki serialowi widzowie mogą dowiedzieć się, jak wygląda praca pracowników socjalnych.

- Staramy się pogłębić sylwetki psychologiczne pracowników socjalnych. Scenarzyści stale konsultują opisywane sytuacje z prawdziwymi pracownikami ośrodków pomocy społecznej - tłumaczy Magdalena Łazarkiewicz. - Staramy się też dowartościować ich niezbyt wdzięczną pracę, ale nie pokazujemy wyidealizowanego obrazu pracownika socjalnego: nasi bohaterowie to postaci "z krwi i kości", obarczeni też błędami i słabościami. Głównym pomysłodawcą serialu jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, używające środków z unijnego funduszu społecznego. Naszemu serialowi przyświeca idea podniesienia prestiżu zawodu pracownika socjalnego i przybliżenia widzom programów unijnych dotyczących aktywizacji społecznej, walki z bezrobociem i wykluczeniem ze społeczeństwa, programów pomagających wrócić do normalności byłym więźniom - opowiada Magdalena Łazarkiewicz.

Dlaczego w roli OIOM-u wystąpi najnowocześniejszy dolnośląski szpital? - Dzięki temu "odczepimy się" od starej architektury - tłumaczy Kasia Adamik, reżyserka. "Głęboka woda" powstaje w wielu wrocławskich plenerach, m.in. w Krzywym Kominie, na Wzgórzu Partyzantów, w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej.

Magdalena Łazarkiewicz lubi pracować we Wrocławiu. - To bardzo filmowe miasto, wyposażone w cechy ważne przy powstawaniu serialu dotykającego prawdy: Wrocław jest niezwykle malowniczym miastem posiadającym wszystko, co potrzebne do kręcenia filmu: piękną starą i ciekawą nowoczesną architekturę, wyraziste kontrasty i przychylnych filmowcom urzędników - uśmiecha się.

Kasia Adamik chwali współpracę z Olgą Chajdas. - To przyjemna praca, bo każda z nas ma tuż obok drugą osobę, która w razie potrzeby może przejąć pałeczkę. Podobnie pracowałam z moją mamą (Agnieszką Holland - przyp. red.) i doceniam ten luksus - dodaje.

Przy powstawaniu nowych odcinków pracują aktorzy znani z pierwszego sezonu.

- Zapewniają swoistą ciągłość opowieści. Prezentujemy działalność pracowników społecznych, którzy wyciągają ludzi z alkoholizmu lub bezrobocia, a to jest proces, który trwa o wiele dłużej, niż jeden odcinek. W "Głębokiej wodzie" są historie, które rozwijają się przez cały sezon - tłumaczy Kasia Adamik.

Serial powstaje dla Dwójki.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PLANU W SERWISIE WROCLAW.NASZEMIASTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Kręcą serial "Głęboka woda" (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska