Ważne
  XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki: W roli głównej wystąpi...

  XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki: W roli głównej wystąpi światło

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Program tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zapowiada się bardzo bogato

  Program tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zapowiada się bardzo bogato ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

  W tym roku Dolnośląski Festiwal Nauki osiągnie pełnoletność. Program zapowiada się bardzo bogato. Pierwsza wielka atrakcja to wykład ubiegłorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, prof. Shuji Nakamury z Japonii. Wynalazca diody emitującej niebieskie światło odbierze tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego podczas inauguracji Festiwalu 17.09 o g. 12 w Auli Leopoldina.
  Program tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zapowiada się bardzo bogato

  Program tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zapowiada się bardzo bogato ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

  Załączniki

  Ponieważ 2015 jest Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło, organizatorzy postanowili, że nadchodzący Festiwal odbędzie się pod hasłem Światło Nauki. Motyw światła pojawi się w większości wykładów, warsztatów, pokazów, koncertów i wielu innych wydarzeniach. 17 września dr hab. Bogusław Bednarek z Wydziału Filologicznego UWr wygłosi pierwszy festiwalowy wykład pt. "Światło - ciemność w kulturze i literaturze" (18.09 o g. 10, UWr, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, ul. Uniwersytecka 7/10).

  Licealiści z liceum działającego przy Politechnice Wrocławskiej oraz z V LO w Legnicy zmierzą się podczas debaty oksfordzkiej "Nauka w nowym świetle - jak osiągnięcia nauki wpływają na codzienne życie" (21.09, g. 11, PWr, bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, aula).

  Dowiemy się też, na czym polegają nowe światełka nadziei w medycynie. Opowie o nich prof. Tadeusz Dobosz z Uniwersytetu Medycznego (23.09, g. 16, UMed, Collegium Anatomicum, ul. Chałubińskiego 6a, sala wykładowa). Jeśli o medycynie mowa, wielu zainteresuje prelekcja "Zawsze zwarty i gotowy - czyli co nieco o utrzymaniu sprawności seksualnej u mężczyzn" dr. Zygmunta Domagały i dr. hab. Dariusza Kałki (23.09, g. 18.15, Wrocław: UMed, Collegium Anatomicum, ul. Chałubińskie-go 6a, s. wykładowa, g. 18.15).

  Gdy mowa o świetle, nie można pomijać ciemnych spraw. Będzie więc kilka wykładów na tematy kryminalne, m.in. Arlety Lebiody i Anny Jonkisz "DNA - światełko dla CSI" (18.09, g. 10, UMed, ul. Chałubińskiego 2a, s. 7).

  - Zapraszam. Przyjdźcie i razem twórzmy ten festiwal - zachęca prof. Kazimierz Orzechowski, koordynator DFN.

  Festiwal potrwa od 17 września do 30 października w 9 miastach Dolnego Śląska.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Festiwal Nauki

   andzia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   To jest super festiwal!!!!!!!!!!!!! Lubię w nim uczestniczyć!!!! Zawsze się coś znajdzie interesującego dla siebie!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zły termin

   sed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Od lat próbuję wytłumaczyć organizatorom tego festiwalu konieczność zmiany terminu. Wrocław jest miastem studentów, ale w większości przyjezdnych. Nie ma ich we Wrocławiu podczas festiwalu. Ideą...rozwiń całość

   Od lat próbuję wytłumaczyć organizatorom tego festiwalu konieczność zmiany terminu. Wrocław jest miastem studentów, ale w większości przyjezdnych. Nie ma ich we Wrocławiu podczas festiwalu. Ideą festiwalu jest interdyscyplinarność, studenci mieliby szansę poznania innych dziedzin wiedzy. Nie ma już tylu studentów jak choćby kilka lat wcześniej, łatwo znaleźć wolne sale wykładowe. Niestety, organizatorzy nie dają się przekonać. Trzeba festiwal robić dla przedszkolaków, gimnazjalistów i licealistów..studenci mają być wyłączeni. Wiele miast w Polsce organizuje takie festiwale, większość wybrała terminy wiosenne.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobry termin

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ideą festiwalu jest popularyzacja nauki, a nie zabawianie studentów - oni styczność z nauką mają każdego dnia, co tu chcesz powielać?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo