Czy znany wrocławski ksiądz miał dziecko? Sprawdzi to sąd....

Czy znany wrocławski ksiądz miał dziecko? Sprawdzi to sąd. Możliwa jest ekshumacja

Marcin Rybak

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Ksiądz Waldemar Irek
1/5
przejdź do galerii

Ksiądz Waldemar Irek ©fot. Papieski Wydział Teologiczny

Czy zmarły w sierpniu ubiegłego roku ksiądz prof. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, był ojcem kilkuletniego chłopca? Tak twierdzi matka dziecka. Jak potwierdzili dziennikarze Gazety Wrocławskiej, w sądzie złożyła wniosek o ustalenie ojcostwa Jakuba D. Kobieta domaga się też, by jej dziecko otrzymało spadek po duchownym, m.in. dom jednorodzinny w Oławie. Konieczna może być ekshumacja ciała kapłana.
Ksiądz Waldemar Irek był bardzo znaną postacią we wrocławskim kościele. Wymieniano go jako kandydata na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej, był cenionym kaznodzieją zapraszanym przez parafie z całej Polski, głosił homilie na oficjalnych wrocławskich uroczystościach, m.in. podczas uroczystej mszy z okazji Święta Wrocławia w 2012 roku. Zmarł nagle w wieku 55 lat w swoim domu w Oławie, dzień po powrocie z Watykanu. W jego pogrzebie uczestniczyło kilkuset księży z całej Polski, mszy przewodniczył metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski.

Ksiądz zmarł w sierpniu 2012 roku. Dwa miesiące później do sądu we Wrocławiu wpłynął pozew o ustalenie ojcostwa Jakuba D. Złożyła go czterdziestokilkuletnia oławianka. Twierdzi, że ksiądz był ojcem jej syna Jakuba. Dziecko ma kilka lat, miało się urodzić, gdy ksiądz Waldemar Irek był jeszcze proboszczem parafii św. ap. Piotra i Pawła w Oławie.

Proces do dziś się nie rozpoczął. Na razie sądy we Wrocławiu i Oławie przesyłają sobie nawzajem tę sprawę. Kilka dni temu ustanowiono kuratora, czyli osobę, która ma w procesie reprezentować interesy zmarłego duchownego. Po czym sprawę kolejny raz zwrócono do Sądu Rejonowego w Oławie.

Wrocławska kuria nie zajęła oficjalnego stanowiska w tej sprawie. - Jakiś czas po śmierci księdza Waldemara Irka pojawiła się u nas kobieta z prośbą o zabezpieczenie rzeczy po zmarłym księdzu i z informacją, że chce wystąpić o spadek po nim - mówi rzecznik Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu ksiądz Stanisław Jóźwiak. - Usłyszała od nas, że prawo do swoich roszczeń powinna najpierw udowodnić poprzez stosowne procedury sądowe. Sprawa rzekomego dziecka księdza rektora pojawiła się dopiero po jego śmierci, wcześniej nikt o niej nie słyszał - dodaje ks. Jóźwiak.

Oprócz procesu o ustalenie ojcostwa, przed sądem toczyć będzie się również postępowanie spadkowe. Jedną z jego stron jest rzekomy syn zmarłego duchownego, reprezentowany przez matkę. Również w tej sprawie nie rozpoczął się jeszcze proces.

W procesie o ustalenie ojcostwa niezbędne będą badania genetyczne. Czy będzie to oznaczało konieczność dokonania ekshumacji ciała księdza pochowanego na cmentarzu w Oławie? O tym zdecyduje sąd. - Po księdzu Irku zostały jakieś rzeczy osobiste. Być może to wystarczy, by uzyskać jego kod genetyczny i nie będzie potrzeby ekshumacji - mówi ks. Stanisław Jóźwiak.

Zmarły w sierpniu ksiądz Waldemar Irek urodził się w Oławie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1982 r. w katedrze wrocławskiej. W latach 1982-1985 był wikariuszem w Strzegomiu. Później pracował w Wydawnictwie Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej, po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w latach 1990-1991 był duszpasterzem akademickim w Centralnym Ośrodku Akademickim we Wrocławiu. Był też kapelanem Garnizonu Wojska Polskiego we Wrocławiu i dziekanem Śląskiego Okręgu Wojskowego a w latach 1995-2007 - proboszczem parafii pw. w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu został w 2007 roku. Był konsultorem Rady ds. Apostolstwa Świeckich oraz Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski Episkopatu Polski a także członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Komentarze (310)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
walą

obserwator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

wala baby ksieza az huczy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gdyby nie był w Watykanie

orto (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

żyłby pewnie do dziś

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ks.Irek

prawda boli (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

chciwosc

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
chciwość

robson (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

Dla kasy, spadku, domu itp. niektóre osoby nie wahają się totalnie upodlić, rzygać się chce jak to czytam


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hahaha

jasne (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

no a księża są święci? :D

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ale hucpa

aga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 19

bezczelność i tupet tej baby nie mają granic, jeśli badanie DNA wykaże że skłamała powinna zostać obciążona wszelkimi kosztami by takie hieny nie próbowały tego w przyszłości


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Okazało się,że "baba" nie skłamała.

gienek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Kłamał za to przez 8 lat związku z tą kobietą wielebny śp. ks.prałat.prof dr hab Waldemar Irek.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
żenada

ALCIA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

Rutkowski jest ostatnim człowiekiem, który ma prawo krytykować innych i to nie ważne czy księży,czy nie księży, bez względu na ich przewinienia. Niech lepiej Rutkowski publicznie wypowie się na ten...rozwiń całość

Rutkowski jest ostatnim człowiekiem, który ma prawo krytykować innych i to nie ważne czy księży,czy nie księży, bez względu na ich przewinienia. Niech lepiej Rutkowski publicznie wypowie się na ten temat, jak tam jego apelacja w sprawie zasądzonego mu wyroku 2,5 roku więzienia za pranie brudnych pieniędzy dla śląskiej mafii paliwowej, czyli wystawianie "lewych",tzn. fałszywych faktur za usługi detektywistyczne, które nigdy nie były świadczone przez jego firmę. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
co teraz

co teraz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

szkoda mi go

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wstrętna babo jago morda w kubeł

nie ważne kto (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 18

po co kurwisko nagłosniło sprawę takie kurwwiska na stos

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wstrętna babo jago morda w kubeł

nie ważne kto (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 15

po co ta menda mu to zrobiła po smierci k**** a nie kobieta żygam n taką suke


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gdzie jego powołanie?

biskup (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

a co ten "świety" robiił za życia?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oj tam

kriss (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

Normalny gość, w przeciwieństwie do hordy zboków.
Kościoły maja jakoweś fundusze alimentacyjne, więc niech płacą alimenty i wdowią rentę - i będzie sprawa załatwiona przyzwoicie. Wielkie mi co.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tylko, że to z moich datków na tacę

ofiara (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

jak w tytule

1 3 4 5 ... 14 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo