Wrocław: Hala kończy 100 lat. Ale Ludowa czy Stulecia?...

  Wrocław: Hala kończy 100 lat. Ale Ludowa czy Stulecia? (GŁOSOWANIE)

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław - Hala Ludowa vel Hala Stulecia

  Wrocław - Hala Ludowa vel Hala Stulecia ©fot. Tomasz Hołod

  Najbardziej znana wrocławska hala kończy w tym roku sto lat. Zaplanowano szereg imprez, które mają promować obiekt wpisany na liste zabytków UNESCO. Powinniśmy świętować urodziny Hali Ludowej czy Hali Stulecia? Zapytaliśmy o najważniejszych wrocławskich polityków - jak powinien nazywać się najważniejszy wrocławski zabytek. Zdania są podzielone...
  Wrocław - Hala Ludowa vel Hala Stulecia

  Wrocław - Hala Ludowa vel Hala Stulecia ©fot. Tomasz Hołod

  Sonda

  Której nazwy znanego wrocławskiego zabytku używasz?

  Hala Ludowa vel Stulecia to najważniejszy wrocławski zabytek, bo jako jedyna budowla jest wpisana na listę UNESCO. W tym roku Hala kończy sto lat. Zaplanowano wiele różnych imprez, które mają uświetnić urodziny. Tymczasem od kilku lat wciąż trwa dyskusja, jak obiekt powinien się nazywać. Czy tak, jak w czasach PRLu (i w czasach nazistowskich) "Hala Ludowa", czy tak jak w chwili powstania, czyli "Hala Stulecia".


  Obie nazwy są kontrowersyjne. Pierwsza uznawana jest za komunistyczną, a do tego rodowód ma... nazistowski. Druga nawiązuje do bitwy pod Lipskiem, którą w 1813 stoczyły wojska Prus z Napoleonem. Bitwa nie przyniosła jednoznacznego rozstrzygnięcia, ale wojska francuskie - oraz wspierający je Polacy - zostały zatrzymane. W tej bitwie zginął też książe Józef Poniatowski. Dlatego też "Stulecia" - nazwa odnosząca się do rocznicy tej bitwy, nie wszystkim się podoba.

  Oto opinie najważniejszych polityków Wrocławia:

  Aleksander Marek Skorupa
  Wojewoda Dolnośląski:

  Osobiście ciagle mowię "Hala Ludowa". Choć bardzo źle się kojarzy niemiecki odpowiednik tej nazwy, czyli "Volkshalle". Taka nazwa była używana w czasach Adolfa Hitlera. Jednak trzeba zauważyć, że zdecydowana większość wrocławian bardziej kojarzy właśnie "Ludową". Gdyby zapytać 10 mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, jak nazywa się ten budynek, to zdecydowana większość odpowiedziałaby "Ludowa". Reasumując jestem za tym, aby utrzymać tę nazwę.

  Rafał Dutkiewicz
  Prezydent Wrocławia:

  Przedsiębiorstwo, które zarządza obiektem, nazywa się Hala Ludowa. Ale na listę UNESCO, budynek został wpisany jako "Hala Stulecia". Zatem obowiązują obie te nazwy i każdy wrocławianin, może używać tej, która bardziej mu odpowiada. Ja sam używam "Hala Stulecia".

  Rafał Jurkowlaniec
  Marszałek Dolnego Śląska:

  Zdecydowanie Hala Ludowa. To nazwa, której używają powszechnie mieszkańcy Wrocławia. Niektórym przymiotnik "ludowa" może się kojarzyć z niechlubnym okresem w najnowszej historii Polski. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy go rozumieć jako miejsce "dla ludzi" - mieszkańców, turystów, publiczności.

  A jakie jest Państwa zdanie? Zapraszamy do dyskusji na forum

  Czytaj także

   Komentarze (207)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Volskhalle Hitlera i Hala Ludowa wasali Stalina to ta sama budowla o nazwie Hala Stulecia

   wrocławianiN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Tymczasem od kilku lat wciąż trwa dyskusja, jak obiekt powinien się nazywać. Czy tak, jak w czasach PRLu (i w czasach nazistowskich-Volkshalle) "Hala Ludowa", czy tak jak w chwili powstania, czyli...rozwiń całość

   "Tymczasem od kilku lat wciąż trwa dyskusja, jak obiekt powinien się nazywać. Czy tak, jak w czasach PRLu (i w czasach nazistowskich-Volkshalle) "Hala Ludowa", czy tak jak w chwili powstania, czyli "Hala Stulecia".
   Narodowy nacjonalizm Hitlera i internacjonalizm Stalina mimo pozornej sprzeczności miały wiele wspólnego. Dlatego bez większych dyskusji po 1945 roku zmieniono a właściwie przetłumaczono nazwę Volkshalle na Hala Ludowa. To Adolf Hitler rzucił pomysł aby każdy okręg partyjny (gaue) miał mieć swoją volkshalle. Było tych okręgów NSDAP kilkadziesiąt i powstawały volkshalle albo istniejące już obiekty były na nie zamieniane jak we Wrocławiu. Największą volkshalle miał mieć oczywiście Berlin. Jej szkic zrobił Hitler a sam projekt Speer. To miał być kolos na tysiąclecia Rzeszy.
   http://de.wikipedia.org/wiki/Gro%C3%9Fe_Halle
   --
   pojemność 150 do 180 tys ludzi
   obszar zabudowy: 38 tys m2
   czas zakończenia inwestycji: 1950 rokzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pełny Tytuł - bis

   maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Nie widzę powodu by upamiętniać "stulecie" bitwy którą przegraliśmy jako alianci Napoleona i straciliśmy w niej Wybitnego Obywatela. Nazwy Ludowa vel Volks... nie demonizujmy . Nie sądzę, żeby...rozwiń całość

   Nie widzę powodu by upamiętniać "stulecie" bitwy którą przegraliśmy jako alianci Napoleona i straciliśmy w niej Wybitnego Obywatela. Nazwy Ludowa vel Volks... nie demonizujmy . Nie sądzę, żeby komuniści nie wiedzieli o nazwie "hitlerowskiej". to wszystko są przepychanki koterii. We Wrocku działa silna grupa germanofilów. Przykłady : Park Południowy - Wzgórze Bendera reaktywowana nazwa "przedwojenna" ;Plac Kościuszki - były (jeszcze są ?)usilne starania o przywrócenie niemieckiej nazwy od nazwiska pruskiego generała von Tauentzin. A może zamiast Chrobrego pomnik cesarza Wilhelma I? I parę innych pomysłów - Breslau wiecznie żywy ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Volkshalle

   Dr J.Goebbels (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 15

   Moim zdaniem powinna nazywac sie Hala Adolfa Hitlera bo dzieki niemu powstala


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tytuł zjadł mój pies

   1235631 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   zgadzam się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stulejka

   h (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

   Hala Stulejka ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hala Ludowa...

   hen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 13

   tak nazywałem ją od 1946 roku winna więc pozostać nadal przy tej nazwie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pełny tytuł

   Jovi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 18

   Może nowa propozycja: Hala Maxa Berga, to w końcu jego dzieło. Reszta to polityka i te Stulecie i ta Ludowa. Twórcy mają prawo do podpisania swojego dorobku i tak jest uczciwie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ludowa

   Hellena (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 35

   Po co znowu zmieniać nazwę.Ludzie zawsze i tak będą wymawiać Hala Ludowa i to brzmi dumnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rozterki

   wr75 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 28

   Hm... Mamy Pl. Legionów a nie PKWN, Pl. Dominikański a nie Dzierżyńskiego idąc tym tropem Hala powinna być Stulecia, a jednak.... Wolę Ludową. Podobnie jest z pl. Jana Pawła II dla mnie, mimo, że...rozwiń całość

   Hm... Mamy Pl. Legionów a nie PKWN, Pl. Dominikański a nie Dzierżyńskiego idąc tym tropem Hala powinna być Stulecia, a jednak.... Wolę Ludową. Podobnie jest z pl. Jana Pawła II dla mnie, mimo, że dla Papieża mam ogromny szacunek, to zawsze jadą na "Maja"zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakie tam rozterki :)

   skanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

   Eee tam, jak mam szybko powiedzieć, gdzie pracuję, to zawsze bez zastanowienia powiem, że koło pl.PKWN. I jeżdżę przez pl. 1 Maja. Jedynie Dominikański mi się jakoś przyjął.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ludowa

   Kogut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 14

   Nie musimy wiecznie prusakom włażić w "D"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hala Ludowa - bez wątpienia.

   magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 15

   jak się urodziłam to była Ludowa. Z rodzicami chodziłam do Ludowej. Z dziećmi chodziliśmy do Ludowej. A teraz - wybudowali nową ? że ma mieć nową nazwę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama