Ważne
  Z sercem do sprawnych inaczej

  Z sercem do sprawnych inaczej

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Marią Janusz, kierownikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej "Jutrzenka" w Legnicy.
  Czy spotykaliście się z ks. biskupem Markiem Mendykiem?

  Tak. Bywał na naszych spotkaniach wigilijnych, sylwestrowych czy innych. Prezentował się bardzo korzystnie. Zawsze jednak był trochę w cieniu biskupa Stefana Regmunta. Liczymy, że teraz, po jego nominacji, te kontakty nadal będą utrzymywane.

  Jak ważne jest dla osób niepełnosprawnych spotkanie z osobą duchowną?

  Nasi podopieczni to osoby dorosłe, niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo. Ksiądz biskup Stefan Regmunt potrafił się z nimi świetnie dogadać. A gdy nie mógł zrozumieć, co mówią, prosił nas o tłumaczenie. Każdemu miał coś do powiedzenia, przy każdym się zatrzymał.
  Po takim spotkaniu nasi podopieczni czuli się ważni, zauważeni, a co najważniejsze, docenieni. Biskup Regmunt znał ich po imieniu i nazwisku. Każdy z nich ma z biskupem zdjęcie. Wszyscy też znali biskupa, chętnie i bez oporów do niego podchodzili. Organizował wspólne pielgrzymki do Krzeszowa. Biskup Regmunt był przykładem człowieka łamiącego bariery miedzy osobami sprawnymi i niepełnosprawnymi. Otrzymał wyróżnienie superlodołamacza.

  Czego oczekujecie od nowego biskupa?

  Myślę, że wystarczy, jak będzie kontynuował to, co zrobił jego poprzednik. Był on dla nas i niepełnosprawnych ojcem. Z jednej strony dobrym, ale też wymagającym. Zawsze podkreślał, że jak niepełnosprawni idą na mszę, muszą też się starać, aby ją w pełni przeżyć. Biskup Stefan Regmunt cenił ludzi, prezentował fajne postawy moralne.


  We wtorkowej "Panoramie Legnickiej", tygodniku "Polski-Gazety Wrocławskiej", pisaliśmy o ks. doktorze Marku Mendyku, powołanym przez papieża Benedykta XVI na nowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. Przez prawie rok - odkąd biskup Stefan Regmunt odszedł do diecezji zielonogórskiej - był wakat na tym stanowisku. Ks. Marek Mendyk przejął po swym poprzedniku również obowiązki duszpasterza niepełnosprawnych. Nam opowiadał, jak wielka odpowiedzialność wiąże się z tą nominacją i dzielił się lękiem, czy podoła nowym obowiązkom.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo