Muzeum Pomarańczowej Alternatywy w internecie

  Muzeum Pomarańczowej Alternatywy w internecie

  Marta Bigda

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Waldemar "Major" Fydrych, lider ruchu Pomarańczowej Alternatywy

  Waldemar "Major" Fydrych, lider ruchu Pomarańczowej Alternatywy ©Janusz Wójtowicz

  Ruch Pomarańczowej Alternatywy doczekał się własnego muzeum. Tyle że wirtualnego. - Prace nad muzeum rozpocząłem już w 2007 roku - mówi Waldemar "Major" Fydrych, lider ruchu Pomarańczowej Alternatywy
  Waldemar "Major" Fydrych, lider ruchu Pomarańczowej Alternatywy

  Waldemar "Major" Fydrych, lider ruchu Pomarańczowej Alternatywy ©Janusz Wójtowicz

  W interaktywnym muzeum Pomarańczowej Alternatywy znajdziemy zbiory dokumentów filmowych, prasowych, publikacji naukowych oraz archiwów tajnych służb, a także zbiór zdjęć graffiti ulicznych o charakterze politycznym z lat osiemdziesiątych w Polsce.

  Na stronie jest ponad trzydzieści wywiadów filmowych z postaciami historycznymi, w tym także z generałem Wojciechem Jaruzelskim. Możemy nawet wcielić się w pomarańczowego krasnoludka w jednej z gier i zbierać punkty za każdego kwiatka, którego wręczymy milicjantowi na ulicach miasta. Wszystkie materiały zostały opracowane w dwóch językach - polskim i angielskim.

  Pomarańczowa Alternatywa powstała na początku lat osiemdziesiątych za sprawą studenta Uniwersytetu Wrocławskiego, Waldemara "Majora" Fydrycha. Studenci zaangażowani w tę działalność postanowili zwalczać polityczny absurd absurdem krasnoludkowym. Dziesiątki tysięcy ludzi brało udział w happeningach w głównych miastach Polski. Spośród nich największą aktywnością wyróżniały się: Wrocław, Warszawa, Łódź i Lublin. W sumie w okresie od 1986 do 1990 roku Pomarańczowa Alternatywa zorganizowała ponad sześćdziesiąt masowych happeningów.

  "New York Times" napisał kiedyś, że "Sołżenicyn zniszczył komunizm moralnie, Kołakowski filozoficznie, a Pomarańczowa Alternatywa estetycznie".

  Wirtualne Muzeum Pomarańczowej Alternatywy: orangealternativemuseum.pl.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama