Dyrektor XIV LO: Lenie się u nas nie odnajdą (ROZMOWA)

  Dyrektor XIV LO: Lenie się u nas nie odnajdą (ROZMOWA)

  Kinga Rękawiczna

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dyrektor z uczniami i wicedyrektor Małgorzatą Drwięgą

  Dyrektor z uczniami i wicedyrektor Małgorzatą Drwięgą ©fot. archiwum XIV LO

  Z dyrektorem najlepszego liceum w Polsce, LO nr XIV we Wrocławiu, Markiem Łaźniakiem, rozmawia Kinga Rękawiczna.
  Dyrektor z uczniami i wicedyrektor Małgorzatą Drwięgą

  Dyrektor z uczniami i wicedyrektor Małgorzatą Drwięgą ©fot. archiwum XIV LO

  W ogólnopolskim rankingu liceów "Perspektywy" porównano 500 najlepszych szkół w kraju. Wrocławska "czternastka" okazała się najlepsza. Czy to zaskoczenie?
  Już dwa razy, dziesięć i piętnaście lat temu, zajęliśmy pierwsze miejsce w tym rankingu. Później zazwyczaj byliśmy w pierwszej trójce. W "czternastce" zawsze był wysoki poziom nauczania z ukierunkowaniem na udział w olimpiadach. To zasługa pierwszego dyrektora, Aleksandra Dobrzyckiego.
  Gdy 28 lat temu rozpocząłem tu pracę jako nauczyciel fizyki, zdziwiło mnie, że oczekiwania uczniów nie odbiegały od mojej wiedzy akademickiej. Już wtedy uczyli się u nas bardzo zdolni uczniowie, którzy mieli duże ambicje i startowali w olimpiadach. Zaskoczony bardzo więc nie jestem, ale pierwszego miejsca się nie spodziewałem.

  Co zmieniło się, gdy Pan został dyrektorem?
  Nie zmieniło się miejsce w rankingu. Natomiast o zmianach można by dużo opowiadać. Jedną z ważnych jest ściślejsza współpraca z Uniwersytetem Wrocławskim, głównie Wydziałem Matematyki i Informatyki, ale współpracujemy też z Wydziałem Chemii, Prawa i Uniwersytetem Ekonomicznym. Wykładają u nas nauczyciele akademiccy, organizujemy wspólnie obozy naukowe przygotowujące do olimpiad. Ostatnio odbył się obóz informatyczny, niedługo zacznie matematyczny, w październiku był z chemii i geografii. Kilkadziesiąt godzin w tygodniu akademiccy nauczyciele prowadzą zajęcia z najlepszymi uczniami. Korzyść jest obopólna, często uczniowie wybierają później właśnie te uczelnie i tam dalej osiągają sukcesy naukowe.

  Nagrodą dla dobrych uczniów jest więcej nauki?
  Niezupełnie. Oprócz dobrych wyników i sukcesów na olimpiadach, które są nagrodą samą w sobie, najlepsi wyjeżdżają na obozy popularno-naukowe w różne miejsca na świecie, organizowane przez nauczyciela matematyki i szkolnego koordynatora olimpiad przedmiotowych Cezarego Urbana. Nasi olimpijczycy byli już Skandynawii, Chinach, Islandii, Wietnamie, Tajlandii. Obozy naukowe oraz indywidualny tok uczenia się sprawiają, że czasami tych najlepszych uczniów nie ma i po kilka tygodni. Niektórzy traktują to też jako nagrodę.

  Czyli nie muszą uczyć się "tych wszystkich niepotrzebnych przedmiotów"?
  Staramy się ułatwiać naukę indywidualną, choć oczywiście wszyscy muszą zaliczyć wszystkie obowiązujące przedmioty. Nikt jednak nie wymaga, by każdy był najlepszy ze wszystkiego i miał same piątki. Chcemy, by atmosfera w szkole sprzyjała rozwojowi indywidualnych uzdolnień ucznia. Do udziału w olimpiadach też nikogo nie zmuszamy, zawsze jest to decyzja ucznia.

  Ilu uczniów rocznie zgłasza się do olimpiad?
  Liceum liczy ponad 500 uczniów. Zazwyczaj w olimpiadach startuje ponad połowa. Niektórzy w kilku naraz - rekordziści dochodzili do poziomu wojewódzkiego w ośmiu olimpiadach. W 2012 roku do etapu krajowego przeszło 88 uczniów. W ubiegłym roku trzech uczniów zdobyło srebrne medale: Maciej Dulęba na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, Ksawier Dobrzański na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej i Bartek Dudek na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. Maciej Dulęba był finalistą olimpiady matematycznej już w pierwszej klasie gimnazjum. To jednak rzadkość - większość uczniów potrzebuje poprowadzenia, wtedy osiągają największe sukcesy.

  Macie samych geniuszy?
  Naszej szkoły zazwyczaj nie wybierają przypadkowi uczniowie, choć nie mamy zbyt wysokich progów punktacji rekrutacyjnej. Do wielu klas w innych liceach we Wrocławiu progi są wyższe. Inna sprawa, że bardzo dobre oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum i dobrze zdany egzamin często nie znajdują potwierdzenia w dalszej nauce. Niepowodzeń szkolnych jest u nas stosunkowo mało i wynikają głównie z tego, że połowa uczniów jest spoza Wrocławia i mieszka w internacie. Rozłąka z rodziną i wysokie wymagania sprawiają, że wracają do swoich miast. W tym roku zrezygnowało kilkunastu uczniów. Ci, którzy przetrwają pierwszy rok, osiągają sukcesy na równi z absolwentami gimnazjów wrocławskich. Ale ci, którzy mają ochotę na uprawianie lenistwa, nie odnajdą się u nas.

  A nauczyciele? Są wybitni?
  O opinii decydują ci starsi, sprawdzeni. Oni też najczęściej prowadzą przygotowania do olimpiad. To dla nich często wielu uczniów wybiera naszą szkołę. I choć trudno znaleźć naprawdę dobrego nauczyciela, który ciągle będzie chciał się doskonalić i poszerzać wiedzę, to jest u nas także kilku młodych, którzy mają już spore osiągnięcia. Trudno ich znaleźć, bo pieniądze i tu, i gdzie indziej są takie same, a wymagający uczniowie nie pozwalają na rutynę. Często olimpijczycy wiedzą więcej od nauczycieli. Dlatego u nas rola nauczyciela musi być partnerska. Ma być przewodnikiem i wsparciem.

  A co otrzymuje w zamian?
  Satysfakcję! Oczywiście są też nagrody finansowe, lecz nie sądzę, by było ich więcej niż w innych szkołach.

  A Pan jest zadowolony?
  Nie żałuję decyzji, że zostałem dyrektorem. To ogromna satysfakcja pracować w takiej szkole, choć wiele rzeczy nie zależy ode mnie i zawsze jest i będzie niepewność, jaki będzie końcowy efekt. W ubiegłych latach mieliśmy niższe miejsca w rankingu, choć pracowaliśmy tak samo i z takim samym zaangażowaniem. Czy pierwsze miejsce przełoży się na większą liczbę kandydatów do naszego liceum? Okaże się za pół roku.

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a po szkole czeka dobra praca

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 65

   SPRZĄTANIE W BERLINIE!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Snoby kasa i korupcja

   Patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 53

   Szkoła dla wypieszczonych cacusiów snobujących się za kasę rodziców. Oceny za kasę, później miejsca na studiach za kasę, a później państwowe posadki. Dziwne że w tej szkole 90% popiera platformę....rozwiń całość

   Szkoła dla wypieszczonych cacusiów snobujących się za kasę rodziców. Oceny za kasę, później miejsca na studiach za kasę, a później państwowe posadki. Dziwne że w tej szkole 90% popiera platformę. Jeśli ktoś opowie się przeciw np. napisze coś patriotycznego to od razu kara z zachowania! Polaków polskomyślących i patriotów wysyła się na wegetację do samochodówek i nędzę, a bogole balują sobie na stadionie ŚLĄSKA WROCŁAW, bastionu ANTYKOMUNIZMU. Po prostu plucie nam, patriotom w twarz przez Dupiekiwcza i przydupasó z PEŁOzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie mieszajmy wszystkiego do polityki!

   wiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Jasne, szkoła w której wszystko jest za kasę? W mojej klasie jest 5 osób, które musiały mieć dofinansowanie od miasta na podręczniki, bo nie mieli za co kupić. Oceny za kasę? Jak niby? Nie...rozwiń całość

   Jasne, szkoła w której wszystko jest za kasę? W mojej klasie jest 5 osób, które musiały mieć dofinansowanie od miasta na podręczniki, bo nie mieli za co kupić. Oceny za kasę? Jak niby? Nie słyszałam NIGDY o takim sposobie, ale jak widać ktoś ma już w tym wprawę, skoro niczym znawca tematu ot tym pisze.
   Patriotyzm i kara z zachowania? Oceny z zachowania wystawia się na podstawie zachowania w szkole, a jak ktoś jest patriotą i to pokazuje, udziela się patriotycznie, może liczyć tylko na dodatkowe plusy. Jak masz z tym problemy, z tym, kto jest za jaką opcją polityczną, to tyko twój problem. Nie mieszaj poglądów politycznych z patriotyzmem!
   Szkoła jest bardzo w porządku, po prostu musisz chcieć się uczyć i umieć myśleć- jak nie, to bez sensu żebyś w niej siedział (jeśli tam jesteś).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   3lata temu bank bgż finansowal ksztalcenie w tej szkole choc ubogich z domu to bogatych w wiedze

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   mysle,ze to nie szkola jest najlepsza w kraju tylko uczniowie,ktorzy postanowili sie spotkac w tym miejscu, jedni z najlepszych na swiecie....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 26

   Pojęcia nie masz co i o czym piszesz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiwat dobra szkoła

   dumna matka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 42

   Paręnaście lat temu ukończył ją z wyróżnieniem mój syn, z małej, dalekiej od Wrocławia wsi.Obecnie jest pracownikiem naukowym na PWr.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mojemu też nie jest źle

   dumny ojciec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

   Zgadzam się, to bardzo dobra szkoła, znana mi jeszcze ze Szczytnikiej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gratulacje

   dla Dumnej Matki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 21

   i dla zdolnego Syna, ale może Dumna Matka przyzna się, co też robi na tej zapadłej wsi. Czy aby nie jest dyrektorką szkoły? Bo jak na razie, to tendencje są takie, że brak wykształcenia jest...rozwiń całość

   i dla zdolnego Syna, ale może Dumna Matka przyzna się, co też robi na tej zapadłej wsi. Czy aby nie jest dyrektorką szkoły? Bo jak na razie, to tendencje są takie, że brak wykształcenia jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Współczuję synkowi, marnie skończył

   biznesmen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 45

   Ma osiągnięcia na takim samym poziomie, jak inni polscy "naukowcy"?

   A pomyśleć, że tak dobrze się zapowiadał...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama