18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku szaleje grypa - świńska i zwykła (OBJAWY, ZAPOBIEGANIE)

Weronika Skupin
Sezon szczepień na grypę był we wrześniu. Teraz wirus już szaleje, aby przyjąć szczepionkę, nie można mieć objawów grypy
Sezon szczepień na grypę był we wrześniu. Teraz wirus już szaleje, aby przyjąć szczepionkę, nie można mieć objawów grypy Tomasz Hołod
Świńska grypa we Wrocławiu nie jest jedyną, która występuje na Dolnym Śląsku. Ponad 15 tysięcy zgłoszonych zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę przyjęły dolnośląskie lecznice od 8 do 15 stycznia. To dwa razy więcej niż we wcześniejszym tygodniu. Od początku roku jest ich już 22 524.

Wojewódzki sanepid potwierdził 33 przypadki zachorowań na tzw. świńską grypę: 24 we Wrocławiu, 4 w Legnicy, 2 w Miliczu i po jednym w Lubinie, Zgorzelcu i Wałbrzychu. Od początku roku było sześć zgonów pacjentów ze świńską grypą: pięć we Wrocławiu i jeden w Legnicy (zobacz: Sanepid potwierdza szósty zgon).

CZYTAJ TEŻ: Brakuje szczepionek na grypę

Wałbrzyski przypadek jest zagadkowy. Bo lecznica upiera się, że ma nie jedno, a dwa zachorowania na grypę. Chorzy to kobieta i mężczyzna. - Nie mamy potwierdzonych danych, że chodzi o odmianę grypy A/H1N1. Mogę powiedzieć, że pacjenci są w ciężkim stanie, który wynika jednak również z innych schorzeń, które im dolegają - mówi Sylwia Grzondziel ze szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Wiele z podejrzeń zachorowań to jednak nie grypa, tylko grypopodobne, sezonowe choroby - wśród nich głównie przeziębienia.
- Zawsze w sezonie zwiększonej zachorowalności na grypę notuje się wzrost liczby odwiedzin u lekarza - tłumaczy Magdalena Mieszkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. - To tak zwany sezon grypowy, który trwa zazwyczaj około miesiąca. To znaczy, że powoli powinien mieć się ku końcowi - uspokaja rzeczniczka wrocławskiego sanepidu.

Specjalista chorób wewnętrznych Ryszard Fedyk, prezes przychodni CUM Proximum przy ul. Żelaznej 36 we Wrocławiu, przyznaje, że przyjmuje wielu pacjentów z objawami grypopodobnymi. Tych z podejrzeniem grypy jest w tej przychodni niewielu. - To pojedyncze przypadki. Nie są jednak ciężkie. Nakazuję pacjentom, aby zostali w domu i przyjmowali leki objawowe - mówi Ryszard Fedyk.

A co to jest świńska grypa, o której tyle się mówi, i czym się różni od grypy sezonowej u ludzi? - To choroba zakaźna układu oddechowego świń, którą powodują wirusy grypy typu A. Jedną z jej odmian jest A/H1N1, która przenoszona jest także przez człowieka. Objawy obu rodzajów grypy są podobne, a różnice międzynimi wykazują dopiero badania laboratoryjne - tłumaczy prezes Ryszard Fedyk.

Zobacz też: Świńska grypa - lekarz odesłał chore dziecko do domu

Jak rozpoznać u siebie grypę?
Wiele objawów, takich jak kaszel, katar czy gorączka, towarzyszy też infekcjom i przeziębieniom. - Grypa przychodzi nagle. Jednego dnia jesteśmy zdrowi, a następnego choroba nas rozkłada - informuje doktor Ryszard Fedyk. Objawy różnych odmian gryp są podobne do siebie. Na początku bez badań bardzo trudno stwierdzić, czy jest to świńska odmiana (A/H1N1), czy też grypa sezonowa. Dlatego żadnych objawów nie wolno lekceważyć.

Jak zapobiec grypie
Wizytę lekarza najlepiej zamówić do domu, by nie narażać innych i uniknąć ewentualnych powikłań.
- Aby nie zarazić się żadną z odmian grypy, należy przede wszystkim myć ręce, używać jednorazowych chusteczek higienicznych i w nie kichać, po czym je wyrzucać. Gdy nie mamy jednorazowej chusteczki, to nie należy kichać w dłonie tylko w rękaw na wysokości łokcia. Trzeba też używać żelów do odkażania rąk oraz wietrzyć pomieszczenia - wylicza Witold Paczosa, kierownik epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Jak twierdzi prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, każda grypa tak naprawdę może przebiegać bardzo ciężko i - co więcej - doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego warto się szczepić. Szczepionka nie da nam pewności, że nie zachorujemy, ale pozwoli na łagodniejszy przebieg choroby.

Szczepić powinny się przede wszystkim osoby przewlekle chore i z obniżoną odpornością, ludzie po 65. roku życia, dzieci i kobiety w ciąży. Najlepsza pora na szczepienia była we wrześniu. Gdy chcemy się zaszczepić teraz, musimy być w pełni zdrowi.

Objawy grypy
Najbardziej rozpoznawalnym objawem grypy czy to świńskiej, czy tej sezonowej, jest to, że atakuje znienacka. Nagle jesteśmy chorzy. Jednego dnia możemy czuć się świetnie, następnego - choroba nas rozkłada. Pozostałe wymienione niżej objawy są charakterystyczne dla różnych odmian grypy, ale też przeziębień i infekcji, np. górnych dróg oddechowych. Jednak ich także nie należy lekceważyć! To:
- łamie nas w kościach, mamy bóle stawów
- odczuwamy brak apetytu
- pojawia się ostry, suchy kaszel
- boli nas gardło
- mamy katar
- dokuczają nam bóle mięśni.

CZYTAJ WIĘCEJ: ŚWIŃSKA GRYPA - OBJAWY. KOGO MOŻE ZAATAKOWAĆ WIRUS AH1N1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska