Niższe odszkodowanie dla firmy JTT. Skarb Państwa...

  Niższe odszkodowanie dla firmy JTT. Skarb Państwa "oszczędził" 80 tys. zł

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławski Sąd Apelacyjny obniżył odszkodowanie dla firmy MCI - głównego akcjonariusza znanej przed laty wrocławskiej firmy komputerowej JTT. Firma padła przez działania policjantów, prokuratorów i urzędników dolnośląskiego fiskusa. W kwietniu 2011 sąd przyznał MCI przeszło 28,9 mln zł odszkodowania. Dzisiejszy wyrok zmniejszył to odszkodowanie o 80 tys zł.
  Do zasądzonej kwoty trzeba dodać odsetki od czerwca 2006 roku. Razem z odsetkami mówimy więc o sumie blisko 50 mln zł. Firmie JTT, a ściślej jej szefom, zarzucono w 2000 roku wielkie podatkowe przestępstwo. Urząd Kontroli Skarbowej zabrał z konta firmy ponad 10 mln zł, a CBŚ i prokuratura wszczęły śledztwo.

  Cała historia to skutek absurdalnych przepisów. Zwalniały one z cła i VAT za komputery sprzedawane szkołom, ale tylko te z importu. JTT, produkujące komputery dla szkół, wywoziło je do Czech na jeden dzień, czasem na kilka godzin. Stamtąd komputery wracały do Polski i były sprzedawane resortowi edukacji.

  Po kilku latach śledztwa i procesu oskarżeni o przestępstwo szefowie spółki zostali oczyszczeni z zarzutów i uniewinnieni. Później w procesie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym firma odzyskała zabrane z jej konta miliony. Ale kilkuletni brak gotówki spowodował upadłość.

  Firma MCI - właściciel 40 procent akcji JTT od lat walczy w sądzie o odszkodowanie. W 2010 roku przyznano jej 38,5 mln zł. Rok później sąd zmniejszył odszkodowanie prawie o 10 mln zł. Ale ten wyrok - w czerwcu ubiegłego roku - uchylił Sąd Najwyższy.

  Dzisiejszy wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jest prawomocny, ale reprezentująca Skarb Państwa Prokuratoria Generalna będzie mogła zaskarżyć go do Sądu Najwyższego.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odszkodowania

   Bala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 26

   Problem z odzyskaniem odszkodowania najlepiej jest rozwiązać korzystając z usług doświadczonej i polecanej przez znajomych kancelarii prawnej. Osobiście poleceam kancelarię prawną Teodorowski &...rozwiń całość

   Problem z odzyskaniem odszkodowania najlepiej jest rozwiązać korzystając z usług doświadczonej i polecanej przez znajomych kancelarii prawnej. Osobiście poleceam kancelarię prawną Teodorowski & Wojtaszak z Krakowa - doskonali specjaliści
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   urzędnicy !!!

   kawuha45 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 33

   PYTAM SIĘ ? Czy którykolwiek z tych urzędników poniósł jakiekolwiek sankcje finansowe ,bądz administracyjne likwidując takie firmy jak J J T ,czy Optimusa Kluski ? Przecież te Firmy znosiły "złote...rozwiń całość

   PYTAM SIĘ ? Czy którykolwiek z tych urzędników poniósł jakiekolwiek sankcje finansowe ,bądz administracyjne likwidując takie firmy jak J J T ,czy Optimusa Kluski ? Przecież te Firmy znosiły "złote jaja " do budżetu naszej chorej III RP ! No ,cóż ,lepiej wsadzić do paki rowerzystę za o,5 promila ,niż urzędasa,który naraził Skarb Państwa na MILIONOWE straty . To jest RAK ,RAK korupcyjny ,który drąży nasze państwo ! Konkluzja ...? Chciałbym usłyszeć Wasze opinie .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   , (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 38

   Czy winni urzędnicy ponieśli , badż poniosą konsekwencje ????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dostali nagrody

   jaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 27

   i awansowali, a teraz piastują zaszczytne i dobrze płatne stanowiska.
   Nazwiska prosimy!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama