Patronem szkół jest były faszysta?

  Patronem szkół jest były faszysta?

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Joseph Wittig, przedwojenny noworudzki kronikarz i teolog, ma w swoim rodzinnym mieście muzeum. Jest też patronem jednej ze szkół podstawowych. Czy słusznie?
  To pytanie pojawiło się dopiero teraz, kiedy ukazała się ostatnia część polskojęzycznego wydania kroniki Wittiga.

  Można w niej przeczytać między innymi takie zdanie: "Po przejęciu władzy przez fuehrera idea narodowosocjalistyczna wypłynęła z całą mocą, podobnie jak nieprawdziwe wiadomości o okrucieństwach dokonywanych w obozach koncentracyjnych, wymierzonych w prześladowanych Żydów".

  Jednak już wcześniej były sygnały, że przedwojenny kronikarz sympatyzował w latach 30. ubiegłego wieku z faszystami i na patrona szkoły się nie nadaje. Władze samorządowe nie uważają jednak, że takie opinie są mocno przesadzone.

  Andrzej Behan, przewodniczący rady miasta i historyk z zawodu, choć nie ukrywa, że niektóre sformułowania w ostatniej części kroniki mogą rzeczywiście budzić kontrowersje, to mimo wszystko Wittiga o sympatyzowanie z faszyzmem oskarżać nie można.
  - Wittig po prostu starał się tę część kroniki, podobnie zresztą jak wcześniejsze, napisać obiektywnie - zauważa Behan. - A znając poglądy autora "Kroniki Nowej Rudy", można stwierdzić, że nie wyrażał on swoich myśli, pisząc o rodzącym się faszyzmie.
  Wittig napisał, że wiadomości o okrucieństwie w obozach były nieprawdziwe.

  Takie zapewnienia wcale nie uspokajają przeciwników Wittiga. Należy do nich ksiądz Jerzy Kos, proboszcz noworudzkiej parafii. O tym, że Wittig nie był dobrym kandydatem na patrona szkoły, mówił kilka lat temu. I zdania nie zmienił.
  - Tu nie chodzi tylko o ten jeden rozdział w kronice, ale o inne momenty w jego biografii - ocenia ksiądz.

  Wyjaśnia, że Wittig był księdzem i został ekskomunikowany właśnie za kontrowersyjne poglądy. - Zaraz potem ożenił się. W Niemczech, z tego, co wiem, nikt Wittigowi pomników nie stawiał i nie stawia - mówi proboszcz Kos.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama