Gdy pocałunek znaczy coś więcej

  Gdy pocałunek znaczy coś więcej

  Katarzyna Kaczorowska, redaktor

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Lekarze mówią, że to samo zdrowie, bo reguluje ciśnienie krwi, a przyspieszone bicie serca, jakie wywołuje, poprawia krążenie.
  Psycholodzy podkreślają, że nie sposób przecenić jego znaczenia dla budowania relacji z bliskim człowiekiem. Etnolodzy mogą pisać rozprawy naukowe o jego symbolice w różnych kulturach, socjobiolodzy odkrywać jego znaczenie w świecie zwierząt, a poeci ukryte w nim symbole zamieniać w słowa. Ba, ten najbardziej znany i zarazem najbardziej intymny gest doczekał się nawet swojego święta, które cały świat będzie obchodzić w niedzielę, 28 grudnia.

  Pocałunek. Najbardziej znany wcale, wbrew pozorom, nie jest wyrazem namiętności i pożądania, ale zdrady - Judasz przecież zdradził swojego nauczyciela, składając na jego policzku delikatny pocałunek. Czy miał wtedy zimne usta? I o czym myślał, pozbawiając gest wyrażający wzajemne zaufanie tego znaczenia?

  A pocałunek matki? Najbardziej widoczny wyraz szczególnej więzi łączącej ją z dzieckiem bez względu na to, ile to dziecko ma lat - czy jest bezradnym niemowlęciem wymagającym stałej troski, zbuntowanym nastolatkiem, który udaje, że ta troska mu przeszkadza w biegu do dorosłości, czy w końcu dorosłym, który wstydzi się tych drobnych gestów, przywracających mu pamięć dzieciństwa.

  Sprowadziliśmy pocałunek do najbardziej oczywistego aspektu, jednowymiarowo wiążąc go z seksem, a przecież, wbrew logice popkultury, to tylko jeden z kierunków, jedna z wielu możliwości. Towarzyszy nam od narodzin do śmierci, pomagając wyrażać w najprostszy sposób najgłębsze uczucia. Czasem jest tylko etykietą, czasem kryje się za nim burza namiętności, a czasem pełna oddania ofiarność. Zawsze kryje się za nim drugi człowiek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama