Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa - objawy. Zobacz, kogo może zaatakować wirus AH1N1

Sylwia Foremna
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Janusz Wójtowicz
Świńska grypa we Wrocławiu zabiła już dwie osoby. Wczoraj wieczorem zmarł młody mężczyzna w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 we Wrocławiu. Choruje 9 kolejnych. Jakie są objawy świńskiej grypy?

CZYTAJ KONIECZNIE: Świńska grypa - AH1N1 w Polsce (OBJAWY, ZAPOBIEGANIE, FILM)

Objawy świńskiej grypy:

Obaj lekarze zgodnie twierdzą, że objawy różnych odmian gryp są podobne do grypy sezonowej. Po prostu czujemy, że jesteśmy osłabieni, łamie nas w kościach, odczuwamy brak apetytu, pojawiają się kaszel, ból gardła, katar, czy bóle mięśni i stawów. To znak, że dopada nas grypa. Na początku bez badań bardzo trudno stwierdzić, czy jest to świńska grypa. Dlatego grypy nie wolno lekceważyć. Najlepiej już na samym początku zostać w łóżku i wyleżeć chorobę. Wizytę lekarza najlepiej zamówić do domu, by nie narażać innych i uniknąć ewentualnych powikłań.

Świńska grypa. Już 22 przypadki zachorowań, kolejna osoba nie żyje.

- By nie zarazić się żadną z odmian grypy należy przede wszystkim myć ręce, używać jednorazowych chusteczek higienicznych i w nie kichać, po czym je wyrzucać. Gdy nie mamy jednorazowej chusteczki to nie należy kichać w dłonie tylko w rękaw na wysokości łokcia. Trzeba też używać żelów do odkażania rąk oraz wietrzyć pomieszczenia - wylicza lek. Witold Paczosa, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Jak twierdzi prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, każda grypa tak naprawdę może przebiegać bardzo ciężko, co więcej - doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego warto się szczepić.
- Szczepionka nie da nam 100 proc. pewności, że nie zachorujemy, ale na pewno pozwoli na łagodniejszy przebieg choroby - zapewnia prof. Simon.

Przeczytaj też: Grypa - świńska i zwykła - OBJAWY, ZAPOBIEGANIE

- Na powikłania i cięższy przebieg grypy narażone są przede wszystkim osoby przewlekle chore o niskiej odporności, np.: leczone hematologiczne czy cierpiące na schorzenia układu oddechowego, krążenia, niewydolność nerek, cukrzycy, po przeszczepach, palacze, a także małe dzieci i seniorzy po 65 roku życia - wylicza prof. Simon.

Profesor radzi, by osoby szczególnie narażone na zachorowanie unikały zatłoczonych miejsc, chodziły w maseczce i zmieniały ją co pół godziny, myły ręce, ale przede wszystkim nie lekceważyły objawów grypy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska