Dobkowianie walczą przeciwko fermie norek

  Dobkowianie walczą przeciwko fermie norek

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy Dobkowa koło Świerzawy bronią się przed Holendrem, który chce postawić we wsi fermę na ponad 50 tysięcy norek amerykańskich.
  Na razie udało im się wymóc na lokalnych władzach, by zażądały od inwestora, by dostarczył ocenę oddziaływania fermy na środowisko. Dokument ma być gotowy do końca czerwca.
  Dobkowianie nie czekają jednak z założonymi rękoma. Z pomocą prawników i ekologów przygotowują się do drugiego etapu walki - podważenia opinii, które znajdą się prawdopodobnie w tym dokumencie. Prawnicy i ekolodzy uczą mieszkańców Dobkowa, jak walczyć przed polskimi sądami i jak wnieść skargę do Komisji Europejskiej i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu.

  - Korzystamy z pomocy Towarzystwa na rzecz Ziemi z Oświęcimia, które dostało pieniądze z Unii na wspieranie lokalnych społeczności - mówi Ewelina Rozpędowska, mieszkanka Dobkowa.

  Wieś nie chce sąsiedztwa norek, bo zagrażają domowemu ptactwu i rybom. Mieszkańcy boją się, że smród odchodów, paszy oraz padliny nie tylko uprzykrzy życie miejscowym, ale też wypłoszy gości z agroturystycznych gospodarstw i ekomuzeów.
  Protest wspierają okoliczne wsie. Mieszkańcy Świerzawy podpisali petycję, że nie zgadają się na zlokalizowanie w Dobkowie fermy norek.
  - Zaprosiliśmy także przedstawicieli innych miejscowości, które mają problem z niechcianymi inwestycjami zagrażającymi środowisku naturalnemu. Chodzi na przykład o sąsiedztwo elektrowni wiatrowych - opowiada Ewelina Rozpędowska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama