Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w szpitalach. Sprawdź jakie opaski zakładają pacjentom we Wrocławiu

Sylwia Foremna
Antoni Solar, wrocławianin uważa, że opaski są bardzo przydatne. Dzięki nim pielęgniarka nie pomyli go z innym pacjentem np: podczas podawania leków, gdyby nie było z nim kontaktu.
Antoni Solar, wrocławianin uważa, że opaski są bardzo przydatne. Dzięki nim pielęgniarka nie pomyli go z innym pacjentem np: podczas podawania leków, gdyby nie było z nim kontaktu. Tomasz Hołod
Od nowego roku pacjentom większości szpitali, już na izbie przyjęć, na nadgarstki zakładane są opaski identyfikacyjne. Zawierają one podstawowe informację o chorym. Sprawdź, co cię czeka we wrocławskich placówkach.

Zakładanie opasek na ręce pacjentów ma przede wszystkim zwiększyć ich bezpieczeństwo oraz zapewnić ochronę danych osobowych, które do tej pory zapisywane były na tabliczkach zawieszanych przy łóżkach. Te odchodzą już do lamusa. Choć ze względu na fakt, że to dopiero początek zmian, więc w niektórych szpitalach przy łóżku można spotkać jeszcze np. kartę gorączkową.

Pacjenci i personel są zadowoleni z takiego rozwiązania. - Dzięki opasce mam pewność, że pielęgniarka nie pomyli leków - mówi wrocławianin Antoni Solar, który jest leczony na oddziale wewnętrznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Koszarowej.

- Gdyby pacjent, który ma problemy z pamięcią, zgubił się na korytarzach lecznicy, zerkając na opaskę będziemy wiedzieć kim jest i na jakim oddziale leży - zapewnia Bogusława Musialik-Struzik, kierowniczka izby przyjęć w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

Dyrektorzy szpitali najbardziej obawiali się tego, że opaski dla pacjentów będą musiały zawierać kod kreskowy. To z kolei pociągnęłoby za sobą spore koszty. Potrzebny byłby bowiem zakup sprzętu do drukowania oraz specjalnych urządzeń do odczytania kodów oraz zamontowanie komputerowego oprogramowania.

Ministerstwo zdrowia jednak uspokaja. - Znak identyfikacyjny powinien zawierać informacje pozwalające na ustalenie określonych danych pacjenta. Nie oznacza to konieczności stosowania kodu kreskowego czy innych kodów, których odczytanie wymaga zakupu specjalnych urządzeń - informuje Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Dodaje on, że znakiem identyfikacyjnym może być np. numer pacjenta w księdze głównej albo inny niepowtarzalny numer przypisany pacjentowi.

- Ze względu na brak szczegółowych wymagań w tym zakresie, dopuszczalne jest każde z rozwiązań, które zapewni możliwość ustalenia wymaganych ustawą danych pacjenta, a jednocześnie uniemożliwi jego identyfikację przez osoby nieuprawnione - zapewnia Krzysztof Bąk.

Sprawdziliśmy jakiego typu bransoletki noszą, bądź niebawem będą im zakładane, pacjenci wrocławskich szpitali:

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Koszarowej: zakładane są opaski z ręcznie wypisanym imieniem i nazwiskiem oraz numerem oddziału, na którym leży pacjent. Dorośli noszą opaski białe, dzieci kolorowe (dziewczynki różowe, chłopcy niebieskie).

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 przy ul. Curie-Skłodowskiej: zakładane są opaski z numerem pacjenta w księdze głównej.

Szpital Specjalistyczny przy ul. Warszawskiej: od przyszłego tygodnia pacjenci będą nosili opaski z numerem historii choroby.

Dolnośląskie Centrum Onkologii przy ul. Hirszfelda: obecnie opaski identyfikacyjne zakładane są pacjentom do zabiegów. Od lutego chorzy nosić będą opaski z numerem pacjenta w księdze głównej i peselem.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego: na chwilę obecną chorzy noszą opaski z numerem pacjenta z księgi głównej. Ale w ciagu miesiąca zakładane będą im opaski z kodem kreskowym. Obecnie szpital czeka na 45 tys. opasek, drukarki, czytniki i adaptację systemu informatycznego. W tym roku inwestycja szpital kosztować będzie około 60 tys. zł.

Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu przy ul. Borowskiej: pacjenci od stycznia dostają opaski z kodem kreskowym. Szpital na chwilę obecną kupił 40 tys. opasek i ponad 30 skanerów do odczytywania kodów. Obecnie jest to pierwszy etap wprowadzenia takich opasek w szpitalu i kodowane są tam na razie tylko dane pacjenta. Nie wykluczone, że w szpitalu tym niebawem opaski będą przechowywać dane o dawkowaniu leków i przebiegu choroby danego pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska