Mój reporter: Od kiedy naprawdę obowiązują nowe stawki za...

  Mój reporter: Od kiedy naprawdę obowiązują nowe stawki za wywóz śmieci?

  Marcin Moneta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Od kiedy naprawdę obowiązują nowe stawki za wywóz śmieci? Spółdzielnie podniosły opłaty o 100 procent już z dniem 01.01.2013 - pyta Bogumiła Sulkowska. Odpowiada reporter Marcin Moneta.
  Mój reporter: Od kiedy naprawdę obowiązują nowe stawki za wywóz śmieci?
  Mimo, że o sprawie pisaliśmy wielokrotnie pytaniu czytelniczki nie ma się co dziwić. W sprawie podwyżek stawek za śmieci nadal jest spore zamieszanie, zwłaszcza, że nowe miejskie stawki nie zostały jeszcze formalnie przyjęte, a ceny wzrosły już od stycznia.

  Wszystko dlatego, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe już w grudniu dostały nowe stawki za wywóz śmieci od firm Alba i Trans - formers. Na mocy nowych przepisów wszystkie odpady z Wrocławia będą obecnie trafiać do jednej regionalnej przetwarzalni odpadów komunalnych niesegregowanych prowadzonej przez firmę Chemeko - System w Rudnej Wielkiej - ponad 80 km od Wrocławia.

  Firma Chemeko - System jako jedyna obecnie ma status regionalnej placówki odbioru odpadów komunalnych dla Wrocławia. Stawki za przyjęcie odpadów ustaliła na poziomie blisko 100 procent wyższym niż obecnie, dlatego też takimi podwyżkami zostały obciążone spółdzielnie, a na samym końcu także mieszkańcy.

  Na tym się jednak nie skończy. Od połowy roku za wywóz śmieci będzie odpowiadała gmina, która ustali nowe, wspólne stawki dla wszystkich mieszkańców. Na razie poznaliśmy jedynie projekt tej uchwały. Będzie głosowana na sesji rady miejskiej pod koniec stycznia bądź w lutym.

  Miasto proponuje, by od lipca za śmieci płacić od metra kwadratowego mieszkania lub od każdej osoby zamieszkującej pod danym adresem. Wszystko zależy od tego, ile osób mieszka w danym lokalu. W projekcie uchwały zapisano, że jeżeli na jednego mieszkańca nieruchomości przypada więcej niż 30 metrów kwadratowych powierzchni lokalu, opłata za śmieci zostanie ustalona na podstawie liczby osób zamieszkujących tę nieruchomość.

  To oznacza, że dwuosobowa rodzina płacić będzie "od głowy" jeśli jej mieszkanie ma więcej niż 60 metrów kwadratowych, trzyosobowa - 90 metrów kwadratowych, czteroosobowa - 120 metrów kwadratowych i tak dalej.

  Proponowane stawki opłat, gdy w budynku są więcej niż 4 mieszkania:

  za metr kwadratowy powierzchni lokalu mieszkalnego:
  - 0,85 zł, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny,
  - 1,27 zł. jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

  za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość:
  - 19 zł, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny,
  - 28,50 zł, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

  W przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem, w którym znajduje się do 4 (czterech) lokali mieszkalnych stawka wynosi:

  za metr kwadratowy powierzchni lokalu mieszkalnego:
  - 0,95 zł, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny,
  - 1,42 zł. jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

  za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość:
  - 22 zł, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny,
  - 33 zł, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny

  Czytaj także

   Komentarze (23)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRAWDA O ŚMIECIACH

   GOŚĆ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   PRAWDA O ŚMIECIACH :
   Jeżeli my za pojemnik 120 l. do gminy zapłacimy 12 zł to gmina zarobi na tym 5-6 zł.
   Teraz 5 zł pomnożyć przez 52 tygodnie w roku i średnią ilość gospodarstw domowych w...rozwiń całość

   PRAWDA O ŚMIECIACH :
   Jeżeli my za pojemnik 120 l. do gminy zapłacimy 12 zł to gmina zarobi na tym 5-6 zł.
   Teraz 5 zł pomnożyć przez 52 tygodnie w roku i średnią ilość gospodarstw domowych w mieście (miasto 100 tys ludzi = 45tys gospodarstw) wynik niesamowity :
   15 MILIONÓW zł NASZYCH PIENIĘDZY TRAFI DO GMINY NA PREMIE DLA URZĘDNIKÓW.
   TO NIE WALKA O ŚRODOWISKO TYLKO O NASZĄ KASĘ !!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sortownia

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   Ale mamy własną linię do przerobu śmieci, parę lat temu Alba zbudowała przy ul.Szczecińskiej duży zakład sortowania odpadów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupie te stawki

   Wojtek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

   Czyli rodzina mająca mieszkanie po 30 metrów na osobę zapłaci za segregowane śmieci 30*0,85zł=25,5 zł za osobę, ale rodzina mająca mieszkanie np 70 m na osobę zapłaci już tylko 19 zł / os.
   Gdzie...rozwiń całość

   Czyli rodzina mająca mieszkanie po 30 metrów na osobę zapłaci za segregowane śmieci 30*0,85zł=25,5 zł za osobę, ale rodzina mająca mieszkanie np 70 m na osobę zapłaci już tylko 19 zł / os.
   Gdzie tu logika?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Prokuratura może prześwietlić spółkę p,t. Chemeko i jej powiązania z Ratuszem ?

   Wojciech K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

   Jak to się stało ,że kilku prywaciarzy z owej spólki rzuciło na kolana cały Ratusz i zażądało sobie 100 % podwyżki za przerób śmieci ? Czy były jakieś obustronne negocjacje w tej materii ? A...rozwiń całość

   Jak to się stało ,że kilku prywaciarzy z owej spólki rzuciło na kolana cały Ratusz i zażądało sobie 100 % podwyżki za przerób śmieci ? Czy były jakieś obustronne negocjacje w tej materii ? A gdyby zażądali n.p. 500,czy 1000 % podwyżki ? Ta sprawa zaczyna coraz bardziej "śmierdzieć ", w opinii mieszkańców miasta ! Mam nadzieję że Prokuraturą czy NIK potrafią dojść do żródła tego "smrodu ".zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko ta firma uzyskała pozwolenie od Marszałka Jurkowlańca

   Wojtek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

   więc mogła by sobie zażądać i 500000% podwyżki - innej nie ma.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę CBA i Prokuraturę o zbadanie sprawy regionalizacji śmieci i pozycji Chemeko-System !!!

   niech-cba-i-prokurator-broni-nas-mieszkańców (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   Sprawą decyzji o regionalizacji składowania śmieci dla Wrocławia i monopolistycznej pozycji na rynku tzw. RIPOK-ów przez firmę Chemeko-System Sp. z o.o. winny zająć się z urzędu CBA oraz...rozwiń całość

   Sprawą decyzji o regionalizacji składowania śmieci dla Wrocławia i monopolistycznej pozycji na rynku tzw. RIPOK-ów przez firmę Chemeko-System Sp. z o.o. winny zająć się z urzędu CBA oraz Prokuratura.
   W obecnie zaistniałej sytuacji może zachodzić duże podejrzenie próby wyłudzenia znacznych środków pieniężnych na skalę masową czyli na szkodę wszystkich mieszkańców gminy Wrocław i miasta Wrocław. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ile łapówki wziął impotent za zaniechanie budowy

   strzyżenie podatników (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   podobnej instalacji?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dupkiewicz dał jak zwykle d..y a my zapłacimy

   robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

   a dlaczego Dupkiewicz nie zadbał żeby śmieci nie wozić 80 km tylko zbudować jakąś sortownię pod Wrocławiem?????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sorotwnia jest!!!

   martek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   ale my mamy we Wrocławiu sortownię śmieci - dlaczego ona nie może sortować naszych śmieci???


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bo nie spełnia wymagań prawa

   grrr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   w ramach implementacji prawa unijnego nasz rząd zaordynował w ustawie, a w ślad za tym w rozporządzeniu wykonawczym, że zmieszane odpady komunalne przetwarzać można w zintegrowanej instalacji do...rozwiń całość

   w ramach implementacji prawa unijnego nasz rząd zaordynował w ustawie, a w ślad za tym w rozporządzeniu wykonawczym, że zmieszane odpady komunalne przetwarzać można w zintegrowanej instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania. oznacza to, że w jednym zakładzie, w jednym miejscu, musi być nie tylko sortownia, ale też instalacja do biologicznego przetwarzania bioodpadów (obierki, resztki kuchenne, zawilgocony papier itd), dzięki której w sposób kontrolowany (w warunkach zamkniętych) mają one zostać "ustabilizowane". idea unijna jest po raz kolejny podpięta pod oklepaną już wszędzie opowiastkę o dziurze ozonowej - chodzi o to, żeby odpady biodegradowalne zeskładowane na składowisku po samym sortowaniu (bez biologicznego ustabilizowania) nie powodowały niekontrolowanej emisji CO2 i CH4 do atmosfery. bzdura, ale koniunktura i wewnętrzny popyt unijny zostały napędzone, bo dostawców technologii i budowniczych urządzeń odpadowych, którzy teraz zabiegają ze wszech miar o polski rynek, jest w Niemczech, Austrii i Francji na potęgę. tak więc jak byśmy się tym nie irytowali, o tym, że taki region, taki system i taka instalacja zdecydowano za nas już dawno w Brukseli. jak ktoś dalej wnikliwie poanalizuje, to można i do konkluzji dojść, że wysokimi opłatami za zachodnioeuropejskie technologie i standardy przetwarzania śmieci dokładać się jakoś tam będziemy do greckiego zadłużenia... ;-)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Pan x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   Ponieważ według nowych przepisów gminy zostały podzielone na rejony, a jeden rejon obsługuje jedna instalacja do sortowania i przetwarzania odpadów. To nic że dla jednych będzie to rzut...rozwiń całość

   Ponieważ według nowych przepisów gminy zostały podzielone na rejony, a jeden rejon obsługuje jedna instalacja do sortowania i przetwarzania odpadów. To nic że dla jednych będzie to rzut przysłowiowym beretem, a dla innych wręcz przeciwnie. Przypadek, rodzinne koligacje, prywatne interesy itp itd sprawiły że wybrano dla naszego regionu tę a nie inną instalację. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie

   martek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 22

   A na jakiej podstawie będzie ustalana liczba osób faktycznie zamieszkujących nieruchomość? W końcu w studenckim mieście Wrocław sami wiemy jak to jest z liczbą osób zamieszkujących daną...rozwiń całość

   A na jakiej podstawie będzie ustalana liczba osób faktycznie zamieszkujących nieruchomość? W końcu w studenckim mieście Wrocław sami wiemy jak to jest z liczbą osób zamieszkujących daną nieruchomość...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie

   Gaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 11

   A może tak dziennikarze zainteresują się firmą Chemeko-System i podadza do publicznej wiadomości kto jest właścicoelem firmy i jakie ma powiązania.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przecież się zainteresowali

   glow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 25

   gość był odpytywany i w radio i na łamach prasy. nie wiem, jakie ma powiązania, ale na pewno ma głowę na karku, bo jako jedyny uprzedzająco przygotował się na zmiany, podczas gdy pozostali, w tym...rozwiń całość

   gość był odpytywany i w radio i na łamach prasy. nie wiem, jakie ma powiązania, ale na pewno ma głowę na karku, bo jako jedyny uprzedzająco przygotował się na zmiany, podczas gdy pozostali, w tym włodarze mojego miasta o wątpliwej wiedzy merytorycznej, dochowali jak zwykle zasady, że mądry Polak po szkodzie (!)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 17

   Chemeko–System Sp. z o.o. jest firmą prywatna i nikt nie ma obowiązku (przymusu) przekazywać im odpadów do przetwarzania.

   Jeżeli zabrakło wyobraźni zarządowi Wrocławia, to teraz obudzili się...rozwiń całość

   Chemeko–System Sp. z o.o. jest firmą prywatna i nikt nie ma obowiązku (przymusu) przekazywać im odpadów do przetwarzania.

   Jeżeli zabrakło wyobraźni zarządowi Wrocławia, to teraz obudzili się z przysłowiową ręką w nocniku.

   Gdyby Wrocław miał wybudowaną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych to nie musiał by korzystać z usług żadnej prywatnej firmy.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Pan x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

   Według nowych przepisów odpady są przekazywane firmie która wygrała przetarg. Według tego obowiązek (przymus) istnieje. Jak pisałem wcześniej, podzielono nas na regiony, a jeden region obsługuje...rozwiń całość

   Według nowych przepisów odpady są przekazywane firmie która wygrała przetarg. Według tego obowiązek (przymus) istnieje. Jak pisałem wcześniej, podzielono nas na regiony, a jeden region obsługuje jedna firma. Nasz region obsługuje ta konkretna. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieznajomość prawa

   z ustawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 17

   Ewo, nie znając prawa nie powinno się zabierać głosu - art. 9e ust. 1 pkt 2) ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi jednoznacznie, że każda firma odbierająca zmieszane odpady...rozwiń całość

   Ewo, nie znając prawa nie powinno się zabierać głosu - art. 9e ust. 1 pkt 2) ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi jednoznacznie, że każda firma odbierająca zmieszane odpady komunalne od właścicieli nieruchomości (czyt. mieszkańców) jest OBOWIĄZANA je przekazywać do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów. Taką instalacją, jako pierwsza w tym regionie, jest Chemeko System.
   A co znaczy obowiązany, można zobaczyć w słowniku języka polskiego.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie do końca tak jest

   Yello (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 21

   Drogi wymądrzający się gościu. Czy w ustawie jest zapisane, ze trzeba przekazywać do tej konkretnej firmy? Nie? Czy gdyby miasto zbudowało na czas własną komunalną instalacje mogło by z niej...rozwiń całość

   Drogi wymądrzający się gościu. Czy w ustawie jest zapisane, ze trzeba przekazywać do tej konkretnej firmy? Nie? Czy gdyby miasto zbudowało na czas własną komunalną instalacje mogło by z niej korzystać? TAK! Czy inne miasta o tym pamiętały? TAK! (np. Legnica)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!

   dzey (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   To się rozumie samo przez się. Skoro jest regionalizacja systemu gospodarowania odpadami, i istnieje w tym momencie jedna regionalna instalacja, nie ma innego wyboru. Nowe przepisy mówią że taka...rozwiń całość

   To się rozumie samo przez się. Skoro jest regionalizacja systemu gospodarowania odpadami, i istnieje w tym momencie jedna regionalna instalacja, nie ma innego wyboru. Nowe przepisy mówią że taka firma musi wygrać przetarg i spełniać okreslone warunki. We Wrocławiu istnieje conajmniej jedna taka instalacja, ale najwyraźniej nie spełnia ona jakichśtam warunków. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Segerowanie śmieciew we Wrocławiu

   Agnieszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 36

   Bardzo mnie interesuje czy w związku ze zmianami w dalszym ciągu będą odbierane śmieci segregowane. A może po latach przyzwyczajeń zniknie z mojego podworka kosz na papier, który był opróżniany raz...rozwiń całość

   Bardzo mnie interesuje czy w związku ze zmianami w dalszym ciągu będą odbierane śmieci segregowane. A może po latach przyzwyczajeń zniknie z mojego podworka kosz na papier, który był opróżniany raz w miesiącu. Żółte worki na plastik - zabierane co dwa tygodnie - zdały egzamin. Czy teraz wszystko znowu ma trafić do jednego kosza? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Agnieszki

   Bruma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 24

   Agnieszko, przy odrobinie umiejętności czytania ze zrozumieniem dostrzeżesz zróżnicowanie stawek w zależności od tego czy są zbierane selektywnie. Więc niby jak i dlaczego miałyby te kosze zniknąć?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Selektywnie?

   Alka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   Całe życie segreguję śmieci mimo że nie mam pojemników w okolicy, plastiki, butelki, papier wożę do ogólnie dostępnych!a organiczne wyrzucam na kompost!
   Liczę więc na to, że WRESZCIE doczekam się...rozwiń całość

   Całe życie segreguję śmieci mimo że nie mam pojemników w okolicy, plastiki, butelki, papier wożę do ogólnie dostępnych!a organiczne wyrzucam na kompost!
   Liczę więc na to, że WRESZCIE doczekam się "osobistych" pojemników, i o to chyba w tej reformie powinno chodzić.
   A co dalej się z tym całym chłamem dzieje, NIC mnie / i innych!/ obchodzić nie powinno!
   Niech nawet do Ameryki wożą, skoro takie móżdżki mają! Ale kasy niech ode mnie/m od nas/ za to niech nie wołają!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   segregowanie śmieciowe we Wrocławiu

   zainteresowana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

   tak,tak ,będą zbierane selektywnie,tylko,że my będziemy musieli zapłacić za kubły,a będzie ich raptem 4,a koszt jednego( w zależności od pojemności) może kosztować ponad 100zł.Czy to będzie się...rozwiń całość

   tak,tak ,będą zbierane selektywnie,tylko,że my będziemy musieli zapłacić za kubły,a będzie ich raptem 4,a koszt jednego( w zależności od pojemności) może kosztować ponad 100zł.Czy to będzie się opłacało?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama