Uniwersytet zabezpieczył barokowe freski. Na ich...

  Uniwersytet zabezpieczył barokowe freski. Na ich rekonstrukcję nie ma jednak pieniędzy (FOTO)

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Uniwersytet zabezpieczył barokowe freski. Na ich rekonstrukcję nie ma jednak pieniędzy (FOTO)
  1/5
  przejdź do galerii

  ©fot. Tomasz Hołod

  Uniwersytet Wrocławski zabezpieczył bezcenne malowidła. Na ich rekonstrukcję i na remont Auli Leopoldina potrzeba 15 mln zł. Uczelnia takich pieniędzy nie ma.
  - Są bezcenne - przyznaje dr Łukasz Krzywka, historyk sztuki i pełnomocnik rektora Uniwersytetu Wrocławskiego ds. zabytków dodając, że namalował je jezuita Johann Kuben w dawnej sali teatralnej. Na razie zabezpieczono je, ale wrocławianie, turyści i studenci nie będą mieli szans, by te freski zobaczyć.

  Na ich odtworzenie i przystosowanie byłego Audytorium Comicum do nowych funkcji (sali konferencyjnej uczelni na 300 osób) potrzeba 7 mln zł., a kolejnych 7 mln zł na remont Auli Leopoldina. - Uczelnia nie jest w stanie tego udźwignąć - mówi rektor Uniwersytetu Wrocławskiego Marek Bojarski.

  Przygotowania do remontu Auli jednak się zaczęły i właśnie dzięki temu, że sprawdzono stan auli Bazera - odkryto freski, które pokrywają 400 m kw. ściany. Setkę z nich jeszcze trzeba zabezpieczyć. Pieniądze, a dokładnie 150 tys. zł przekazał na ten cel samorząd województwa dolnośląskiego.

  Odsłonięte fragmenty fresków przedstawiają m.in cztery postacie alegoryczne symbolizujące prawdopodobnie cztery części świata, pejzaże, bukiety i girlandy kwiatów. W przyszłości cała ta dekoracja ma być odtworzona. Kiedy dokładnie? Nie wiadomo.
  Rektor Bojarski ocenia, że jeżeli uda się zdobyć pieniądze - prace w sali Balzera i w Auli Leopoldina mogą potrwać 4-5 lat.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 16

   Będziemy stolicą kultury... kopanej dzięki prezydentowi Dutkiewiczowi.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama