Unia zajęła się quadami!

  Unia zajęła się quadami!

  Edyta Golisz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nareszcie będą przepisy dla czterokołowców. To wspólny sukces naszej gazety i europosła.
  Unia Europejska uznała, że brak jednolitych przepisów dotyczących zasad poruszania się quadami to poważny problem i zamierza znowelizować prawo.
  To skutek wspólnych działań naszej gazety i europosła Krzysztofa Hołowczyca.
  - Bardzo się cieszę! - nie kryje radości Hołowczyc. I dodaje: - To wy zdopingowaliście mnie to działania w sprawie quadów, które mogą być niebezpieczne.

  Sprawą quadów po raz pierwszy zainteresowaliśmy się latem tego roku, kiedy na Dolnym Śląsku zaczęło dochodzić do wypadków kierowców tych pojazdów. W województwie lubuskim zginęło nawet malutkie dziecko.

  Nasze dziennikarskie dochodzenie wykazało, że w polskim prawie quady praktycznie... nie istnieją.
  Luki w przepisach są takie, że quadami mogą bezkarnie kierować nawet dzieci, a dorośli nie muszą mieć kasków. Niemożliwe okazało się nawet ustalenie, ile osób zginęło lub ucierpiało w wypadkach na quadach, ponieważ w naszym kraju nikt, nawet policja, tego nie liczy!

  Naszymi spostrzeżeniami podzieliliśmy się z Krzysztofem Hołowczycem, znanym kierowcą rajdowym i europarlamentarzystą. Hołowczyc podszedł do sprawy bardzo poważnie. W październiku złożył na forum Parlamentu Europejskiego interpelację w tej sprawie.

  Właśnie nadeszła z Unii Europejskiej odpowiedź w sprawie przedstawionego przez polskiego europosła problemu. "Komisja Europejska podziela obawy w sprawie quadów" - czytamy w piśmie z Brukseli. W liście jest też napisane, że obecne prawodawstwo Unii Europejskiej może zostać w tym zakresie znowelizowane.

  "Teraz Komisja Europejska bada możliwość wprowadzenia takiej zmiany w 2009 roku" - czytamy.
  Komisja Europejska podkreśla też, że jej obecne prawodawstwo nie przewiduje praw jazdy na quady. I że rozwiązanie tej sprawy jest bardzo istotne.

  - Jest tak, że jeżeli Komisja weźmie już jakąś sprawę pod lupę, to zawsze doprowadza ją do końca - cieszy się Krzysztof Hołowczyc. I dodaje: - Najczęściej kończy się to uchwaleniem naprawdę dobrego prawa, nad którym pracują najlepsi fachowcy.

  Nie wszystkie państwa członkowskie muszą podporządkowywać się takim przepisom. Ale quady są na europejskich drogach nowością, a chodzi o bezpieczeństwo ludzi, więc kraje unijne powinny być z jednolitych przepisów zadowolone. Prace nad nimi powinny potrwać około roku.
  Polski parlament także zajmuje się już sprawą quadów i zasad jeżdżenia nimi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama