Koszykówka: Anwil Włocławek - PGE Turów Zgorzelec 67:59 (ZDJĘCIA)

Grzegorz Bereziuk
PGE Turów rok 2012 zakończył niepowodzeniem. Zgorzelczanie przegrali we Włocławku z Anwilem 59:67. Poniżej oczekiwań zagrali liderzy czarno-zielonych. Nowego roku udanie nie będzie witał zwłaszcza Djordje Micić, który był najsłabszym ogniwem swojego zespołu.

Turów w poprzednim sezonie wyrzucił zespół z Włocławka z rywalizacji o medale. Ponadto w pierwszej części bieżącego sezonu zasadniczego zgorzelczanie pewnie wygrali z Anwilem. To powodowało, że gospodarze pałali rządzą rewanżu, dzięki czemu mecz zapowiadał się ciekawie. Zespół z Dolnego Śląska musiał radzić sobie bez Davida Jacksona, który nie zdążył wydobrzeć po podkręceniu kostki.

Rozpoczęło się dobrze dla miejscowych, którzy po dwóch trafieniach z dystansu Tonego Weedena wygrywali 10:4. Później Amerykanin nie miał już tyle swobody, a sprawy ofensywne w zespole gości wzięła na swoje ręce dwójka koszykarzy. Pierwszym był Ivan Zigeranović, który zdobył 9 oczek z rzędu. Tym samym w 5. min wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Przykład ze środkowego czarno-zielonych wziął Ivan Opacak, biorąc na siebie niemal całkowity ciężar zdobywania punktów.

Turów wygrywał po 10 minutach 25:22, ale już na początku drugiej kwarty stracił prowadzenie. Gospodarze w tym czasie zdołali wykorzystać kilka błędów rywali (m.in. dwie straty Djordje Micicia) i wygrać ten fragment 7:0 (29:25). Turów szybko odrobił straty, głównie dzięki szalejącemu Opacakowi. W pierwszej połowie koszykarz zdobył 22 punkty, trafiając wszystkie rzuty z gry. Pozwoliło to jednak gościom prowadzić tylko 39:38.

Po zmianie stron zespół trenera Miodraga Rajkovicia zaczął mieć kłopoty ze zdobywaniem punktów. Wykorzystał to Anwil, który trójce najlepszego w zespole gospodarzy Krzysztofa Szubargi wygrywał 52:45. Wówczas powtórzyła się historia z pierwszej części - po akcjach Opacaka i Zigeranovicia goście tracili do rywali tylko punkt (51:52). Tuż przed końcem przedostatniej kwarty zza linii 6,75 m trafił jednak Szubarga i to miejscowi, którzy z przebiegu całego meczu byli słabsi od rywali pod kątem zbiórek i asyst, wygrywali 55:51.

Turów nie zamierzał odpuszczać i na początku kluczowej kwarty odrobił komplet strat. Na więcej gości, którzy wyraźnie zaczęli opadać z sił nie było już stać. Wiele za sprawą słabo dysponującego Micicia. Serb nie pomagał swojej drużynie, a mimo to trener Miodrag Rajković stawiał na niego z uporem maniaka. Nie tylko pudłował w ofensywie (tylko 1 celny rzut na 9 prób), ale też słabo bronił. Ostatecznie gospodarze wygrali 67:58 i w nie najlepszych humorach spędzą Sylwestra.

Anwil Włocławek - PGE Turów Zgorzelec 67:58 (22:25, 16:14, 17:12, 12:7)
Anwil:
Jovanović 15 (1), Szubarga 14 (3), Frasunkiewicz 10 (2), Weeden 9 (2), Hajrić 8, Boykin 5 (1), Ginyard 4, Bartosz 2, Sokołowski 0, Eitutavicius 0.
Turów: Opacak 26 (4), Zigeranović 13, Kulig 5 (1), Chyliński 5 (1), Cel 4, Stelmach 3 (1), Micić 2, Wichniarz 0, Aleksić 0.

Tauron Basket Liga
Pozostałe wyniki 14. kolejki:
Czarni - Rosa 83:74, Trefl - AZS 80:57, Asseco - Kotwica 85:61, Jezioro - Stelmet 99:95, Polpharma - Start 80:73.

Następna kolejka (3-6 stycznia)
Czwartek: Turów - Jezioro (godz. 19). Piatek: Kotwica - Trefl (18). Sobota: Rosa - Anwil (16), Stelmet - Asseco (18.15). Niedziela: AZS - Start (17), Czarni - Polpharma (18).